Šéf ČT: Zemanovy výzvy k zestátnění jsou extrém. Kvůli útokům na redaktory jsme posílili bezpečnost

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
12. 5. 2016 15:40
Prezident Miloš Zeman opět zaútočil na Českou televizi. Nazval ji hlásnou troubou TOP 09 a soudí, že by měla být zestátněna. Ředitel ČT Petr Dvořák se proti tomu ohrazuje. "Že se občas tomu či onomu politikovi, podnikateli nebo státnímu úředníkovi nelíbí, o čem a jak Česká televize informuje, to je přirozené. (...) Ale proklamace vyzývající ke znárodnění televize z úst vrcholného představitele státu jako jistý extrém vnímám," uvedl Dvořák v písemném rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Ludvík Hradilek

Podle prezidenta Miloše Zemana by Česká televize měla být znárodněna. Co na to říkáte?

Na to se popravdě příliš mnoho říct nedá. V České republice byla posledních pětadvacet let budována samostatně fungující, nezávislá televize, která neslouží politickým, mocenským ani obchodním zájmům. Česká televize je dnes v mnoha ohledech na stejné, někde i vyšší úrovni než tradiční média veřejné služby v západní Evropě. Troufám si říct, že je podstatným integračním prvkem současné společnosti.

ČT je podle prezidenta hlásnou troubou TOP 09...

To je samozřejmě zcela neopodstatněné tvrzení. Veřejně dostupné analýzy našeho zpravodajství, které pro Radu ČT vypracovávají nezávislé agentury, ukazují, že zastoupení jednotlivých politických subjektů ve vysílání České televize odpovídá rozložení politických sil ve vrcholných volených orgánech. Netuším, jakými argumenty a daty pan prezident tuto výhradu podkládá. Pokud nějaké existují, měli by je novináři znát.

Zemanův návrh podpořil i ministr financí Andrej Babiš, ČT poslední dobou kritizuje čím dál více politiků. Máte dojem, že se politický tlak na ČT zvyšuje?

Že se občas tomu či onomu politikovi, podnikateli nebo státnímu úředníkovi nelíbí, o čem a jak Česká televize informuje, to je přirozené. A že ji poté veřejně kritizuje, to je do určité míry i pochopitelné. Státní televize by jistě poskytovala méně důvodů k takové nespokojenosti. Ale proklamace vyzývající ke znárodnění televize z úst vrcholného představitele státu jako jistý extrém vnímám. Tlaky se tak možná stupňují, ale jde o útoky stále stejných lidí.

Myslíte, že ten tlak může souviset s tím, že vám příští rok končí mandát a bude se volit nový ředitel?

Jaké jsou motivace, netuším. Možná se jen současná nezávisle fungující televize některým lidem nehodí. Možná by s blížící se volbou generálního ředitele chtěli ukázat, jak by měla Česká televize vypadat, aby odpovídala jejich představám.

Nevysíláme jinak než dříve

Objevují se také zprávy, že vaši redaktoři čelí nadávkám nebo napadání při práci v terénu. Přibývá podle vás oproti minulým letům takových situací?

To, co v České televizi obecně vnímáme, je narůstající aktivita určitých skupin lidí, kteří i za naprostou maličkostí, jako je zmínka o nikábu v dětském cestovatelském pořadu, hledají tendenčnost, manipulaci nebo spiknutí. Ale nechci to zlehčovat. Ano, naši redaktoři, kteří odvádějí skvělou práci, jsou terčem agresivních textů, neopodstatněných stížností a nyní, bohužel, i fyzických útoků. Tento stav podle mě nicméně nesouvisí s tím, že by Česká televize vysílala jinak než dříve, souvisí spíše s celkovou extremizací určité části naší společnosti.

Přijali jste kvůli tomu nějaká opatření? Školíte třeba zaměstnance, jak na podobné situace reagovat?

Bezpečnostní opatření v České televizi odrážejí aktuální bezpečnostní rizika a přizpůsobují se jim. Posílili jsme významně vnitřní bezpečnost, ale detaily prozrazovat nebudu.

Mění se podle vás celkově vztah veřejnosti k ČT k horšímu? Pokud ano, čím to podle vás je?

Jsou určitě skupiny lidí, jejichž postoj k České televizi lze označit za vyhrocený. Jsou to skupiny mediálně aktivní, jsou aktivní na sociálních sítích, jsou aktivní v korespondenci s našimi dozorovými orgány a leckde jinde. Nejsou ale odrazem většinové společnosti. Pokud bychom například vzali sledovanost jako jeden z parametrů, které odkazují na postoje lidí k České televizi, pak rok 2015 byl v úhrnu nejsledovanějším za posledních sedm let. Přičemž spokojenost diváků a míra jejich důvěry v Českou televizi, což jsou další ze zásadních měřených parametrů, zůstávají poslední roky na obdobné, velmi vysoké úrovni.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řeší poslední dobou také velké množství stížností, například na zpravodajství o Ukrajině a podobně. Myslíte, že jsou některé výtky opodstatněné?

Právě tento typ stížností vnímám jako důsledek obecně vyhrocené situace ve společnosti. Většina z nich nemá racionální a vyargumentované jádro. Jsem přesvědčený o tom, že lidé ve zpravodajství České televize odvádějí práci na světově srovnatelné úrovni, což samozřejmě neznamená, že se občas nestane chyba. Tu jsme připraveni přiznat, napravit ji, omluvit se za ni. A na okraj, neodpustím si poznamenat, že ČT24 je nejsledovanějším veřejnoprávním, ryze zpravodajským kanálem v Evropě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy