Nový úřad proti hoaxům jako komunistický cenzor? Zemanovo přirovnání je nesmyslné, tvrdí historici

Radek Dragoun Radek Dragoun
3. 1. 2017 20:15
Odpůrci nově vzniklého Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které bude kromě jiného upozorňovat na dezinformace šířící se po českém internetu, ho včetně prezidenta Miloše Zemana často přirovnávají ke komunistickému úřadu pro tisk a informace, který během socialismu cenzuroval média. Podle mediálních historiků však toto srovnání výrazně pokulhává. Nově vzniklé centrum totiž nemá žádné pravomoci a nebude ani proti šiřitelům dezinformací zasahovat.
Miloš Zeman během vánočního proslovu označil nové centrum za nový úřad pro tisk a informace.
Miloš Zeman během vánočního proslovu označil nové centrum za nový úřad pro tisk a informace. | Foto: ČTK

Praha – Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám funguje na ministerstvu vnitra teprve od začátku ledna a už proti němu stojí mnoho odpůrců. Tím nejhlasitějším je prezident Miloš Zeman, který jeho zřízení považoval za tak nepřijatelné, že se mu věnoval i ve vánočním projevu.

"Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti,” řekl během Vánoc prezident Zeman.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dokonce na sociální síti Twitter založil speciální účet jako "politicky nekorektní reakci na činnosti novodobého ČÚTI," jak je napsáno v popisu účtu. Na něm se denně objevuje někdy až desítka příspěvků napadající nově vzniklé centrum.

"Jde o aktivitu, která navazuje na vyjádření pana prezidenta ve vánočním poselství prezidenta republiky. Dění kolem ČÚTI se přímo dotýká mé práce, toto centrum totiž pod hlavičkou ministerstva vnitra shromažďuje ty nejfanatičtější antizemanovce v České republice. Co je ovšem nejdůležitější, naše svobodná a demokratická republika nesmí být kontaminována ideovou policií, která hodlá ovlivňovat demokratické politické děje. Proto jsem zvolil tuto osobní iniciativu, která je ovšem nedílnou součástí mé práce," napsal Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Srovnání s komunistickým úřadem pro tisk a informace však podle mediálních historiků značně pokulhává. Český úřad pro tisk a informace (ČÚTI) vznikl jako reakce na situaci v období pražského jara, kdy bylo potřeba dostat znovu média pod kontrolu vládnoucí komunistické strany.

"Z pohledu protireformního komunistického křídla to byla právě média, která stála za tím, že společnost jako taková ve své většině začala podporovat demokratizační proces," řekl Aktuálně.cz historik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Cebe. "Jedním z úkolů, které dostali představitelé Československa v rámci moskevských jednání, bylo dostat opět média pod kontrolu, aby sloužila potřebám komunistické strany a státu. To byl důvod, proč vznikl úřad pro tisk a informace, který měl řídit, ale také kontrolovat média v Československu. Přičemž to byla instituce, která měla skutečně na starosti cenzuru,“ řekl Cebe.

"Úřad měl dokonce zmocněnce, kteří seděli v nejdůležitějších redakcích, kde kontrolovali obsahy a sdělení, která měla jít do médií a šířit se na veřejnost. Úřad měl i funkci řídicí, kdy ve spolupráci s oddělením masových sdělovacích prostředků ÚV KSČ pravidelně instruoval šéfredaktory velkých médií, jakým způsobem pojímat určitá témata, o čem psát a o čem naopak nepsat,“ dodal historik.

Srovnávat tak tento komunistický úřad s nově vzniklým centrem, které bude mimo jiného upozorňovat na dezinformace, je podle něj nesmysl. "Z hlediska toho, co vše mohl úřad v rámci médií ovlivňovat, tak ho rozhodně nelze jakkoliv srovnávat s tím, jaké by měl mít možnosti úřad, který začal fungovat. To je samozřejmě nesmysl," tvrdí Cebe.

S tím souhlasí i historik z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Pavel Večeřa. "Přece není možné srovnávat totalitaristický režim, jímž normalizační systém v 70. a 80. letech přese všechno byl, s liberálně demokratickým zřízením se všemi jeho chybami. To je absurdní. Můžeme debatovat o tom, jestli ten útvar má smysl, jestli přinese něco nového, jestli je to namístě, ale nedovedu si představit, že bychom vytvářeli takovouto násilnou analogii," souhlasí se svým kolegou Večeřa.

Jan Cebe zároveň upozorňuje, že cenzura existovala na českém území i za první republiky, které je jinak označováno za období demokracie.  Ale i tehdy měly úřady daleko větší pravomoci než nynější centrum, které je podle jeho odpůrců následovníkem cenzorských úřadů.

"Cenzura médií tehdy normálně fungovala. Byla definována v zákoně. Úřady měly pravomoc zkonfiskovat noviny. Četníci vyráželi do ulic a vybírali je u trafik, lidem je trhali z rukou, aby se zabránilo šíření nějaké informace, které byla z hlediska úřadů závadná. Nic takového tady v současnosti nemáme a ten úřad nebude mít žádné takové pravomoci, aby mohl vypínat internet nebo servery, které dezinformace šíří," upozorňuje mediální historik.

Že by nově vzniklé centrum cokoliv cenzurovalo, popírá i právnička Eva Romancovová, která stála u jeho vzniku. "V žádném případě nebudeme nic cenzurovat, nebudeme odstraňovat žádný obsah z webu ani se pokoušet nějak proti médiím či jiným poskytovatelům zpráv zasahovat. O možnost cenzurovat jsme nikdy neusilovali a nijak ji neplánovali," odpověděla právnička v úterním online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Prezidentská kancelář měla možnost se s obsahem naší práce seznámit, kritiku jsme poprvé slyšeli až z médií, říká Eva Romancovová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy