Zemanovi věří třetina Čechů, hlavně senioři. Největší důvěru mají zastupitelé

ČTK ČTK
22. 11. 2022 17:55
Prezidentovi v současné době důvěřuje třetina lidí, vládě a sněmovně 28 procent. Zatímco důvěra v hlavu státu a dolní komoru od léta mírně vzrostla, důvěra v kabinet stagnuje. Z ústavních institucí jsou na tom stabilně nejlépe obecní zastupitelstva a starostové, kterým věří více než 60 procent dotázaných. Vyplývá to z podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Prezident si proti letnímu průzkumu polepšil o pět procentních bodů. Lépe si vede u lidí ve věku od 65 let, vyučených a středoškoláků bez maturity. Důvěru mu častěji vyjadřují také lidé z obcí a malých měst, obyvatelé Čech a zvláště Středočeského kraje, důchodci, příznivci levice nebo ti, co se řadí do středu pravolevé škály. Více mu věří rovněž voliči ČSSD a ANO.

Vláda zůstává na 28 procentech, před rokem na tom byla o čtyři procentní body lépe. Současnou vládu Petra Fialy (ODS) ale prezident jmenoval až 17. prosince.

Sympatizují s ní spíše mladí ve věku 15 až 29 let, absolventi vysokých škol, obyvatelé Středočeského kraje a obecněji Čech, studenti, vyšší odborní nebo vedoucí pracovníci, nižší odborní pracovníci, ti, kdo se politicky řadí do pravého středu nebo jednoznačně na pravici, a voliči koalic SPOLU nebo PirSTAN.

V podobných skupinách mají většinu příznivců i sněmovna a Senát. Obě instituce si od léta polepšily o dva procentní body. Sněmovna na tom je stejně jako před rokem, kdy jí rovněž důvěřovalo 28 procent lidí. Senát je na 34 procentech, což je meziročně o čtyři procentní body výše.

Krajským zastupitelstvům věří 48 procent lidí, hejtmanům 46 procent. U zastupitelstev je to od léta nárůst o sedm procentních bodů, v případě hejtmanů o tři procentní body. Obecním zastupitelstvům důvěřuje 63 procent dotázaných, starostům 62 procent. V obou případech je důvěra dlouhodobě nad 60 procenty.

Se současnou politickou situací je spokojeno 13 procent lidí, nespokojenost vyjadřuje 62 procent, zbytek volí odpověď "ani spokojen, ani nespokojen". Jsou to téměř stejné podíly jako v létě a spokojenost s politickou situací je tak nadále nejnižší od května 2017, kdy se do hodnocení promítala eskalující vládní krize tehdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. "V dlouhodobém srovnání ovšem i nadále je spokojenost se současnou politickou situací výrazně vyšší, než bývala v období let 2012 a 2013," dodalo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 8. září do 8. listopadu a zúčastnilo se ho 821 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy