Zemanovci už nemají v názvu Zemana, šéfem agrárník Veleba

ČTK ČTK
29. 3. 2014 17:45
Prezident Miloš Zeman na sjezdu řekl, že udělal chybu, když nezabránil, aby strana pojala parlamentní volby jako pokračování prezidentských voleb. Čestným předsedou zůstává.
Nový šéf strany Jan Veleba.
Nový šéf strany Jan Veleba. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Novým předsedou Strany práv občanů se v sobotu v Praze stal bývalý prezident Agrární komory a senátor Jan Veleba. O několik hodin později straníci rozhodli, že vypustí z názvu slovo "zemanovci", o což je na sjezdu požádal i sám Miloš Zeman.

Řekl, že Strana práv občanů potřebuje nový začátek, aby vstala po neúspěchu v parlamentních volbách ze země. Dodal, že považuje za svoji velkou chybu, že nebránil tomu, aby byla volební kampaň zemanovců postavena jako druhá fáze podpory prezidenta.

Vinu za propad v loňských podzimních volbách, v nichž zemanovci získali jen asi 1,5 procenta hlasů, by podle prezidenta měli straníci hledat zejména u sebe. Snažil se jim v tom jít příkladem. "Považuji za svoji velkou chybu, že jsem nijak nebránil tomu, aby volební kampaň byla založena v podstatě jako druhá fáze podpory prezidenta republiky poté, co už prezidentské volby skončily," vyjádřil se ke kampani, v níž strana ve velkém využila například billboardy s jeho podobiznou.

Nyní se podle něj strana musí postavit na vlastní nohy, aby co nejlépe uspěla v podzimních komunálních volbách. Z této základny by se pak měly zaplnit kandidátky do příštích krajských voleb, z nichž by se zase úspěšní kandidáti měli ucházet o přízeň voličů i v dalších parlamentních volbách. Zeman přitom Straně práv občanů slíbil, že ji bude volit v letošních pražských komunálních volbách i v dalších parlamentních.

"Restart" žádá také nový předseda Jan Veleba. "Ta image zkrátka a dobře není dobrá," prohlásil Veleba po volbě, v níž ze 160 odevzdaných hlasů získal 111. Jeho konkurenti Miroslav Matějka a Martin Schubert dostali 22, respektive 21 hlasů. Šest hlasů bylo neplatných.

"Špatná image je v naší rozhádanosti. Vy všichni víte, nebo my všichni víme, co se v této straně dělo před volbami, jaké tam byly procesy," připomněl Veleba prudké vnitrostranické spory před podzimním hlasováním.

Ve svém předvolebním projevu Veleba řekl, že kandiduje, aby vyburcoval lidi a soustředil jejich pozornost na návrat normálních poměrů. "Žijeme v nelehké době a současný stav domácí politiky není stále dobrý a je takový, jaký je. Naše společnost je nemocná mocí moci, mocí peněz, absencí morálky, absencí solidarity a slušnosti. Je naší povinností tento stav změnit," prohlásil.

SPOZ na svém sjezdu (ilustrační foto)
SPOZ na svém sjezdu (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Svým spolustraníkům posléze nabídl vizi postavenou na "pevných kořenech", za které považuje jazyk, kulturu nebo půdu, které podle něj patří ke zdravému národu. Vedle návratu slušnosti a morálky do společnosti se chce soustředit na snížení nezaměstnanosti, kterou považuje za naprostou prioritu programu zemanovců.

Podobně jako prezident Zeman by rád vybudoval sociální stát skandinávského typu, ve kterém by existovalo právo na práci, na bydlení, bezplatné zdravotnictví a vzdělání dostupné pro všechny.

Kromě předsedy si zemanovci vybrali i další členy svého vedení. Místopředsedou pro ekonomiku zůstal prezidentův poradce Martin Nejedlý, místopředsedou pro Moravu se stal Marian Keremidský, místopředsedou pro Čechy Miloslav Soušek a místopředsedou pro odborné komise Luboš Smrčka.

Velké dluhy? Fámy

Strana na svém sjezdu také zveřejnila, že je za loňský rok ve ztrátě přes milion korun. Podle místopředsedy Martina Nejedlého jsou zprávy o mnohem vyšším propadu ve financování účelovou kampaní.

Zemanovci měli loni příjmy přes 45 milionů korun, z nichž kolem 29 milionů strana dostala od dárců z řad fyzických i právnických osob. Náklady pak přesáhly 46 milionů korun.

V médiích se přitom objevovaly zprávy o tom, že rozsáhlá a velmi viditelná volební kampaň zemanovců byla výrazně dražší. Podle Nejedlého, který je také poradcem Zemana a jednatelem české pobočky firmy Lukoil, šlo ale o mediální kampaň s cílem poškodit financování strany.

Před Nejedlým vystoupil před asi 160 delegáty odcházející předseda strany Zdeněk Štengl, který vypočetl předchozí úspěchy uskupení v krajských volbách nebo prezidentské kampani Zemana.

Neúspěch v parlamentních volbách přičetl i tomu, že kvůli předčasnému hlasování nebyl dostatek času.

"Najednou bylo na vše málo času, protože jsme oběma nohama spadli do předvolební kampaně, kde jsme se i my dopustili chyb," poznamenal s tím, že někteří vrcholní představitelé strany zaujali funkce na Hradě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy