Zemanova strana chystá změnu, Mynáře nahradí Štengl

Martina Machová Martina Machová
9. 3. 2013 8:35
Mynáře, který podle všeho míří na Hrad, vystřídá v čele SPOZ dosavadní místopředseda
Miloš Zeman s manželkou pár hodin před svou inaugurací.
Miloš Zeman s manželkou pár hodin před svou inaugurací. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V týmu budoucího prezidenta Miloše Zemana se chystá klíčová rošáda.

Současný místopředseda Strany práv občanů Zdeněk Štengl má nahradit svého stranického šéfa Vratislava Mynáře v čele Zemanovců poté, co se Mynář stane novým hradním kancléřem.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z prostředí strany SPOZ.

Jméno nového kancléře, kterého si vezme do učení ten stávající - Jiří Weigl -, oznámí Zeman spolu s ostatními členy svého hradního týmu po inauguraci. Nového předsedu SPOZ pak zvolí stranický sjezd, který je plánován na 22. a 23. března.

"Nechci to nyní potvrzovat, ani vyvracet," říká o výměně na klíčových funkcích v Zemanově týmu Zdeněk Štengl. Vyhnul se i odpovědi na otázku, zda by měl o místo v čele strany, pohybující se podle průzkumů veřejného mínění již kolem hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny, zájem.

"Po inauguraci pan prezident sdělí, koho si vezme za svého kancléře, a pak bude třeba postarat se o SPOZ," tvrdí Štengl.

Podle něj by v případě jmenování Mynáře kancléřem musela zasednout politická rada strany a rozhodnout, koho na předsedu delegátům sjezdu doporučit.

Zdeněk Štengl (vpravo) podepisuje za SPOZ koaliční smlouvu v Pardubickém kraji.
Zdeněk Štengl (vpravo) podepisuje za SPOZ koaliční smlouvu v Pardubickém kraji. | Foto: Úřad Pardubického kraje

Sám Mynář během čtvrtka nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na SMS. V minulosti své hradní angažmá nevyloučil, nic oficiálně ovšem nepotvrdil.

A do inaugurace si vzal bobříka mlčení i budoucí prezident. "Jako občan Miloš Zeman nemám právo nikoho jmenovat," odbýval otázky týkající se personálií.

Jedinou výjimku učinil v případě svého tajemníka Jaroslava Hlinovského a osobního řidiče, kteří mají podle něj místo na Hradě jisté.

Podle informací deníku Aktuálně.cz pak k "jistotám" patří i Zemanova mluvčí Hana Buriánová. Ta stejně jako Mynář během čtvrtka na přímý dotaz, zda bude vedoucí hradního tiskového odboru, neodpověděla.  

"Zavolejte do tiskového odboru kanceláře prezidenta po inauguraci," reagoval na dotaz Aktuálně.cz na nástup Buriánové její končící předchůdce Radim Ochvat.

Vše nasvědčuje tomu, že do čela zahraničního odboru Hradu zamíří diplomat Hynek Kmoníček, který v současnosti působí jako velvyslanec v Austrálii. Krátce po Zemanově zvolení přijel do Prahy, kde s budoucím prezidentem na toto téma jednal.

Kmoníček se nicméně nezúčastní ani inaugurace, protože prozatím zůstává v diplomatických službách a v současnosti nadále pobývá v Austrálii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy