Zemanová se stěhuje na Hrad. Po stopách paní Columbové

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
30. 1. 2013 15:35
Budoucí první dáma je stále opředena řadou tajemství
Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou ve volební místnosti.
Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou ve volební místnosti. | Foto: ČTK

Praha - Manželka budoucího prezidenta Ivana Zemanová se spolu s rodinou přestěhuje na Pražský hrad a připravuje se na funkci první dámy. Informaci deníku Aktuálně.cz potvrdila Zemanova mluvčí Hana Burianová. 

"Ano, Ivana Zemanová bude první dámou. Další detaily budou zveřejněny v průběhu dalších dnů a týdnů. Společně se svou rodinou se přestěhuje na Hrad," řekla ve středu Burianová.

Jinak toho ale Češi o své budoucí první dámě zatím příliš nevědí.

Partnerka budoucí hlavy státu má totiž podobný vztah k novinářům jako její manžel. Nemluví s nimi. Krátký rozhovor pro deník Právo z minulého týdne byl prvním a zatím jediným rozhovorem, který paní Zemanová pod tlakem předvolební kampaně po několikaletém mlčení poskytla.

Také Aktuálně.cz opakovaně žádalo rozhovor, prosbě ale zatím nebylo vyhověno. "Rozhovor s paní Zemanovou není v tuto chvíli možný," odpověděla na naši žádost Burianová.

Podívejte se, jak Miloš Zeman slavil své vítězství:

Hra na schovávanou

Tajnůstkářské počínání budoucí první dámy a hra na schovávanou s médii vyvolaly řadu spekulací. Paní Zemanová například dlouho nechávala veřejnost v nejistotě, zda stane po boku budoucího prezidenta.

Také její současné zaměstnání je opředeno tajemstvím. Budoucí prezidentský pár v nacvičené odpovědi shodně tvrdí, že její zaměstnavatel si nepřeje být jmenován.

Z dostupných informací víme, že Ivana Zemanová do srpna 2010 pracovala pro společnost Mold Vin CZ. Majitelem firmy je někdejší komunistický generál, milionář a podnikatel s kontakty na Rusko Zdeněk Zbytek, který si  svou bývalou pracovnici nemůže vynachválit.

"Paní Zemanová byla výborná zaměstnankyně. Mluví plynně rusky a francouzsky. Odešla z vlastního rozhodnutí. Kde pracuje dnes, nemám nejmenší tušení," řekl Aktuálně.cz Zbytek.

Na otázku, proč její jméno stále visí na stránkách společnosti, Zbytek odpověděl, že stránky jsou "zablokované."

Z Hradu na Hrad

Další kroky budoucí první dámy vedly na Pražský hrad, kde pracovala do dubna loňského roku ve funkci asistentky na odboru kultury. 

Kam Zemanová zamířila z Hradu, není zcela jasné. Podle zprávy deníku Blesk z loňského září měla pracovat pro bezpečnostní agenturu Abas v pražských Holešovicích. Toto tvrzení ale společnost záhy dementovala a na svém prohlášení trvá dodnes.

Podívejte se na fotky z mládí Miloše Zemana:

"Nikdo takový pro nás nepracoval a nepracuje," sdělil v pondělí Aktuálně.cz zaměstnanec agentury Abas.

Zatím bez ochranky

Další otazníky se vznášejí nad ochrankou pro budoucí první dámu. Na policejní ochranu má totiž nastupující prezident spolu se svou ženou nárok od chvíle svého zvolení. 

"Paní Zemanová zatím ochranku nemá. V tuto chvíli jsme v kontaktu se štábem Miloše Zemana a domlouváme se na úrovni nastavení ochrany," řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Budoucímu prezidentovi byla policejní ochranka přidělena v sobotu. Již v neděli Zemana doprovázela do Nového Veselí na Žďársku, kde úspěšný kandidát obývá apartmán v prostorách bývalého zámečku.

Ochranku si vyberu sám

Zeman se nedlouho po vyhlášení výsledků voleb nechal slyšet, že by si svou ochranku raději vybral sám. Odkázal přitom na nedávný incident v Chrastavě, kde atentátník bez povšimnutí policejní ochranky sedmkrát vystřelil z airsoftové pistole na současnou hlavu státu Václava Klause.

Odborník na bezpečnost Andor Šándor ale upozorňuje, že takové počínání by nebylo moudré.

"Nedokážu si představit, jak by Miloš Zeman jakožto naprostý neodborník své bodyguardy vybíral a jaká kritéria by při výběru zohledňoval. Rozhodnutí by mělo náležet do rukou policejního prezidenta, případně jeho náměstka," řekl Šándor. 

V případě, že by Zeman státní ochranu odmítl, musel by Kužel podle vlastních slov písemně informovat ministra vnitra. "Ten by pak stanovil další postup," dodal Kužel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy