Zemanova partaj zažívá raketový nástup, přeskočila 3 %

Domácí Domácí
6. 1. 2010 9:42
Podle průzkumu SANEP by do sněmovny nepronikli lidovci, což nahrává ČSSD
Miloš Zeman, důchodce z Vysočiny, o sobě v poslední době dává vědět stále častěji.
Miloš Zeman, důchodce z Vysočiny, o sobě v poslední době dává vědět stále častěji. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Levice v lednu drtí pravici, ukázal aktuální průzkum stranických preferencí, který publikovala agentura SANEP.

Ta se mezi 22. prosincem a 4. lednem dotázala prostřednictvím internetu více než dvanácti tisíc respondentů ve věku 18 až 69 let. A zjistila, že volby by vyhrála s poměrně výrazným náskokem ČSSD (27,5 %) před ODS (23 %).

Za dvěma nejsilnějšími stranami by na třetím místě skončila TOP 09 s 12,9 procenta. Poslední partají, která by překročila pětiprocentní hranici, jsou komunisté s 11 procenty.

Propad lidovců i zelených

Před branami Poslanecké sněmovny by naopak zůstali lidovci, jimž respondenti přiřkli 4,8 %. Pro ODS by to znamenalo totální nemožnost sestavení jiné než velké koalice s ČSSD, a tedy i její odchod do opozice, upozorňuje SANEP.

Významný skok naproti tomu zaznamenaly Věci veřejné (3,5 %) a Strana práv občanů, jejíž nejvýraznější postavou je někdejší premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman.

Voliči by SPO dali 3,3 procenta hlasů, což by sice nestačilo na proniknutí do dolní komory parlamentu, ale zajistilo by jí to příspěvek za každý volební lístek. Strana zelených spadla pod tři procenta.

Při přepočtu na poslanecké mandáty by měla ČSSD 74 zákonodárců, ODS 60. TOP 09 by připadlo ve sněmovně 34 křesel, komunistům 32. Sociální demokraté by tak pohodlnou většinovou koalici mohli sestavit hned se dvěma partnery.

Eventuální většinová koalice TOP 09 s ČSSD by tak v případě tohoto volebního modelu mohla zabránit jak spojení sociální demokracie s komunisty, tak i vzniku velké koalice ODS a ČSSD, uzavírá SANEP.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy