Zemana v březnu navštíví polský prezident Duda. Dřívější termíny nevyšly, i kvůli Rusku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 1. 2016 0:00
Loni zvolený polský prezident Andrzej Duda přijede do Česka po osmi měsících ode dne, kdy se ujal úřadu. Slovenského prezidenta Andreje Kisku Duda navštívil mnohem dříve - setkali se již v říjnu minulého roku. S Milošem Zemanem se polská hlava státu shodne v názorech na migrační krizi, diametrálně se ale liší v postoji k Rusku.
Andrzej Duda
Andrzej Duda | Foto: Reuters

Praha - V březnu dorazí na Pražský hrad na oficiální návštěvu loni zvolený polský prezident Andrzej Duda. Půjde o jednoho z prvních významných evropských politiků, který za prezidentem Milošem Zemanem přijede.

"Návštěva polského prezidenta je příležitostí k posílení visegrádské spolupráce,“ slibuje si od návštěvy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident země, která je pro Česko klíčovým partnerem, dorazí i s manželkou, zdrží se ale jen jednu noc. "Program se bude připravovat ve druhé polovině ledna. Vzhledem k času zřejmě bude návštěva omezena jen na hlavní město,“ řekla radní polského velvyslanectví Izabella Vollejko-Chwastowiczová s tím, že katolík Duda by zřejmě rád navštívil například katedrálu sv. Víta.

Politik dorazí do Prahy v době, kdy vývoj v Polsku bedlivě sleduje celá Evropa - vládní strana Právo a spravedlnost expremiéra Jaroslawa Kaczynského, za niž Duda kandidoval, se chystá ovládnout veřejnoprávní média a je kritizována i za manipulace kolem ústavního soudu.

Za pozornost stojí, že trvalo více než půl roku, než si nový polský prezident našel čas na cestu za českým sousedem. Například slovenského prezidenta Andreje Kisku Duda navštívil hned na začátku října na hranicích obou zemí.

Spor o Rusko

Podle diplomatických zdrojů byla snaha domluvit schůzku Zemana s Dudou již dříve - například na tradičním podzimním setkání na Sněžce. K tomu ale nakonec nedošlo, oficiálně kvůli nabitému programu obou státníků.

Ačkoli Zeman s Dudou se shodnou například v názorech na imigrační krizi, jejich vzájemné vztahy ale kazí diametrálně odlišné postoje k Rusku. Zatímco česká hlava státu se netají proruskými postoji, Duda na svoji vůbec první zahraniční návštěvu zamířil do Estonska, aby tamní vládu podpořil proti ruské agresi.

 

Právě se děje

Další zprávy