Nevěřte médiím, že mám strašlivou nemoc. Zemana se na Ústecku ptali na Kajínka, migranty i máslo

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
3. 10. 2017 20:33
Na jednu z posledních oficiálních návštěv v tomto funkčním období vyrazil prezident Miloš Zeman. Během tří dnů hodlá objet Ústecký kraj. V úterý se s ním lidé mohli potkat na náměstí v Bílině nebo v městském divadle v Mostu. Dorazily jich desítky. A "svému prezidentovi" rozuměli. Za své názory, vtipkování a "politickou nekorektnost" sklidil Zeman vřelé úsměvy i potlesk vestoje.
Prezident Miloš Zeman během návštěvy Ústeckého kraje spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.
Prezident Miloš Zeman během návštěvy Ústeckého kraje spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. | Foto: ČTK

Bílina, Most - Řady lavic před pódiem na bílinském náměstí jsou před třetí hodinou odpoledne už několik desítek minut obsazené. Příchozí se proto snaží najít co nejlepší místo ke stání. "Snad si před nás nestoupne někdo vysoký," obává se o výhled postarší žena.

Šanci vidět prezidenta a případně se ho na něco i zeptat využilo během návštěvy Miloše Zemana v sedmnáctitisícové Bílině asi sto padesát lidí. Věkově převážně vrstevníků hlavy státu, i když tu a tam na náměstí dorazily i mladší ročníky.

Skupinku asi deváťáků spíše než dění na pódiu zaujala dvojice odstřelovačů, která při prezidentské návštěvě obsadila ochoz zdejší věže. Jinak jsou ale zraky upřeny k zatím prázdnému místu na pódiu, kde za chvíli Miloš Zeman s hostitelem, bílinským starostou a hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), usedne.

"S přehledem vyhraje," předpovídá mezitím Zemanovi úspěch v lednové prezidentské obhajobě sedmdesátník, který se usadil na zídku zdejší kašny.

Narůstající napětí Zeman ukončuje o pět minut dřív, než bylo v plánu. Na úvod pochválí hostitelům pěkně opravené náměstí a zkritizuje připravené občerstvení. "No to je ostuda," rozčiluje se nad značkou minerálky na stolečku. V Bílině prý očekával, že mu budou servírovat zdejší proslavenou kyselku. "Zajistíme dodávku na Pražský hrad," slibuje na mikrofon Bubeníček.

Ještě než dá publiku šanci na otázky, informuje Zeman přítomné o svém zdravotním stavu. "Nevěřte médiím, podle kterých mám nějakou strašnou nemoc. Tuhle jsem se dočetl, že mi amputovali pravou nohu. Média lžou, kudy chodí," dodává a na důkaz se zakloní a nadzvedne údajně chybějící nohu.

Že mu zdraví dřív sloužilo lépe, ale připouští. "Stáří se přihlásilo a lepší to nebude," dodal vážněji.

Do Bíliny si podle svých slov přijel popovídat si s lidmi, nikoliv pronášet projevy. A tak rovnou předává slovo do publika. To se musí nechat trochu pobízet.

"Dal byste Babišovi milost?" ptá se asi šedesátiletý hlas usazený v prvních řadách pod pódiem. Odpověď má publikum pobavit a také pobavila: "Andrej Babiš neseděl dvacet tři let, proto není důvod dát mu milost," odkázal prezident v odlehčeném duchu na diskutovanou milost pro Jiřího Kájinka.

Na rovinu! 

Nahrál si tím ale na další otázku. Znatelně mladší muž chce vědět, proč se pro milost Zeman rozhodl právě v případu dvojnásobného odsouzeného vraha. "A prosím na rovinu."

Zeman to zdůvodnil pochybnostmi o jeho vině a také délkou jeho trestu, který už si Kajínek odseděl. "A mně se chce ještě něco říct," přešel Zeman do odlehčeného tónu a připomněl okolnosti Kajínkova útěku.

"Svázal policisty, kteří ho převáželi, a ujel v jejich autě," smál se prezident a od publika za historku sklidil veselý potlesk.

Do Bíliny, která mu dosud prý chyběla v seznamu významnějších měst, které si jako hlava státu předsevzal osobně navštívit, přijel Miloš Zeman v dobré náladě. S publikem se snažil vtipkovat a lidé to oceňovali. Kritika nebo polemika z davu nezazněla ani jednou.

"Co říkáte na to, že imigranti u nás budou brát dávky 21 tisíc korun? Není to nefér vůči nám, důchodcům?" ptá se bělovlasá paní. S vysvětlením, že jde o poplašnou zprávu a nic takového není možné, se ale nespokojuje a žádá si mikrofon pro další doplnění. "Říkali to v německé televizi, kterou sleduji. Že prý to nařídili paní Merkelová a pan Macron v celé unii."

Od prezidenta se jí dostalo ujištění, že "paní Merkelová nám nemá co nařizovat" a že jde o hoax. Stejné vysvětlení uslyší publikum i k dalšímu dotazu na údajné webové stránky vlády v arabštině, na kterých kabinet zve uprchlíky do Česka.

U tématu uprchlické krize Zeman přesto ještě chvíli zůstal. "Ze třiceti procent uprchlíků, kteří v Německu dostali azyl, jich pracuje jen sedm procent. Ostatní  pobírají štědré sociální dávky," řekl Zeman.

Souhlasné reakce provázaly i další Zemanova slova, tentokrát o údajném důvodu aktuálně vysoké ceny másla. "Můžou za to dotace EU, která platí ty nadměrné producenty mléka za to, že máslo naopak nevyrábějí. Opakuji, nevyrábějí," prohlásil Zeman.

V Bílině ale padaly i dotazy na aktuální vývoj ve Španělsku. "To je na okamžitý pád vlády," zhodnotil Zeman nasazení ozbrojených složek, které násilím zasáhly proti Kataláncům během hlasování o nezávislosti. "Odpověď gumovými projektily není v demokratické společnosti nikdy adekvátní," dodal Zeman.

Na otázku, kdy by Česko mělo přijmout euro, pak prezident zopakoval názor, že hned jak vystoupí z eurozóny zadlužené Řecko.

Asi tři čtvrtě hodiny trvající vystoupení publikum v Bílině kvitovalo. "Ví, o čem mluví, ať se zeptáte na jakýkoliv obor," ocenila prezidentovy rétorické schopnosti asi padesátiletá žena.

Kolegové senioři

První den třídenní návštěvy Ústeckého kraje zakončil Miloš Zeman v mosteckém divadle, kam přijel se zpožděním oslavit Mezinárodní den seniorů. A také poblahopřát vítězům soutěže, která oceňuje spolky důchodců a jejich nejaktivnější členy. "Milí spolusenioři," pozdravil Zeman zaplněné hlediště, které ho při příchodu přivítalo dlouhým potleskem vestoje.

Ani v pozdním odpoledni neopustila Miloše Zemana veselá nálada. "Čeká vás tříhodinový proslov. A když usnete, alespoň přispěji k vašemu zdravému spánku," zažertoval na úvod a publikum to ocenilo dalším potleskem.

I v Mostě měli lidé možnost zeptat se hlavy státu, na co chtějí. A také zde padala na mikrofon hlavně slova díků a obdivu. "Jsme hrdí, že vás máme." "Kdyby mě tady pověsili, tak při vás budu stát," zaznělo v sále.

Během poslední oficiální návštěvy Ústeckého kraje v tomto funkčním období se Miloš Zeman chystá ještě do Dubí, Chomutova, Žatce nebo Šluknova.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy