Zemana přijala britská královna, jednal také s Johnsonem. Připomněl mu sporné úmrtí Čecha v Londýně

Michal Polák Barbora Němcová ČTK Michal Polák, Barbora Němcová, ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2017 18:24
Britská královna Alžběta II. se v pátek v Buckinghamském paláci setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Hlavu státu doprovázela také jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. Zeman poté v rezidenci českého velvyslance vyznamenal několik českých a slovenských veteránů, kteří za druhé světové války sloužili v britském královském letectvu (RAF). Na závěr své návštěvy měl na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Prezident avizoval, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout "jeden velmi nepříjemný incident", kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana.
Je to ohromující moment v mém životě, přivítal se prezident Zeman s britskou královnou Alžbětou II. | Video: Reuters

Londýn - Britská královna Alžběta II. v Buckinghamském paláci přijala českého prezidenta Miloše Zemana, jehož doprovázely manželka Ivana a dcera Kateřina. Fotografie z audience zveřejnil královský palác.

Česká prezidentská kancelář před schůzkou uváděla, že tématem rozhovoru mají být česko-britské vztahy, britský odchod z Evropské unie či boj proti terorismu. Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor - a zejména její sympatie - jsou ale podle Zemana důležité.

Britské královně prý nabídl "stručné expozé o historii česko-britských vztahů" od středověku do současnosti, vynechal prý jen Mnichovskou dohodu. "A po tomto expozé jsem požádal britskou královnu o podporu při tom, aby čeští občané nebyli diskriminováni ve srovnání s minulým stavem," řekl prezident.

Zeman dodal, že podle odhadů se Brexit dotkne 50 až 100 tisíc českých občanů pracujících či studujících v Británii.

"Ať je tomu jakkoliv, každý politik musí vyjádřit především zájem o to, aby naši občané zde mohli jak pracovat, tak studovat, a nebyli diskriminováni proti situaci, kdy Británie ještě byla členem Evropské unie," prohlásil český prezident. Zastávat se ale podle svých nehodlá těch, kdo v Británii pobírají sociální dávky. "Jde mi o lidi, kteří tu pracují nebo studují. Ti zastání českých politiků zasluhují," konstatoval.

Na závěr své návštěvy měl Zeman na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout "jeden velmi nepříjemný incident", kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana. Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., jenž se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.

Audience u královny je pocta

Bývalý velvyslanec v Londýně Michael Žantovský Aktuálně.cz řekl, že je standardní, že si hosté na audienci s královnou berou také rodinné příslušníky. "Na setkání s královnou si hosté smí vzít manželky a dospělé děti," informoval Žantovský.

Podle bývalého hradního kancléře Jindřicha Forejta, který je odborník na evropské monarchie, je toto setkání pro českou hlavu státu velká pocta. "Hlavy státu mohou konat buď státní návštěvy, které jsou pouze dvě až tři do roka, nebo audience, kterých královna Alžběta ročně udělí pár desítek," upřesnil Forejt.

Prezident Zeman vyznamenal české a slovenské veterány

Prezident republiky Miloš Zeman udělil Medaile Za hrdinství Rudolfu Čapkovi, paní Anděle Haida (rozené Beníčkové), Johnu Pembertonovi (rozenému Zbyšku Nečasovi), Arnoštu Polákovi (rozenému Pollakovi) a genmjr. Ivanu Oto Schwarzovi.

"Nesmírně si vážím českých vojáků, kteří bojovali v britských řadách a mnoha z nich jsem udělil státní vyznamenání," řekl Zeman při krátké ceremonii. Českoslovenští piloti působící v RAF za druhé světové války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množství průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Zdroj: ČTK

"Zhruba půlhodinové setkání probíhá formou soukromého rozhovoru, z kterého se nedělají žádné tiskové konference či mediální výstupy kromě oficiální fotografie nebo krátkého videozáznamu z počátku konference," popisuje průběh schůzky Forejt a zdůraznil, že z audience se nepořizuje žádný záznam, ani u ní není přítomen zapisovatel.

"Pokud by při ceremoniálu došlo k nějaké chybě, zůstane to pouze mezi královnou Alžbětou a Milošem Zemanem," zdůraznil Forejt. Součástí pozdějších tiskových zpráv může být případně téma na které panovníci hovořili.

Klobouky nejsou potřeba

"Dámy nemusí mít klobouk, pokud se jedná o přijetí uvnitř paláce," řekl Forejt a doplnil, že ani sama královna uvnitř paláce klobouk nenosí. Pánové, především britští občané, mohou mít při setkání žaket. "Ale v civilnějším pojetí, jako je to dnešní, mají spíše oblek," doplnil Forejt.

Pan prezident ani další hosté nebyli vyzýváni k žádným úklonám, neboť se jedná o jednání dvou hlav států. Pokud by se ale pánové na projev úcty chtěli přeci jen uklonit, skloní jen bradu a nebudou se uklánět v pase. První by měla promluvit královna a poté podá svému hostovi ruku. "Ta ruka se jemně stiskne," upozornil Forejt.

První oslovení královny je Vaše Veličenstvo, poté už prezident Zeman mohl královnu oslovovat madam. A na závěr je to opět Vaše Veličenstvo.

Podle Forejta se mohl Zeman pokusit pozvat královnu na návštěvu Česka, ale šance, že se setkání uskuteční, je mizivá. Královna v posledních letech zahraniční návštěvy omezila na minimum.

Odpovědi na otázku, jak se dožít 91 let, se podle Forejta mohl Zeman klidně dočkat. "Já si myslím, že pokud se zeptal, tak královna odpověděla tak, jak se na britského panovníka sluší a její odpověď by nepostrádala náznak suchého anglického humoru," uzavřel Forejt.

 

Právě se děje

Další zprávy