Zemana překvapil propad komunistů a ČSSD, kritizoval spojování "trpaslíků" proti ANO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 10. 2020 14:30
Prezident Miloš Zeman považuje za překvapivý propad levicových stran ČSSD a KSČM ve volbách. Svědčí to o tom, že nemají v čele ty nejschopnější lídry, řekl v rozhovoru v televizi Prima. Uvedl také, že ke druhému kolu senátních voleb nepůjde, protože nepostoupil jeho favorit. Dříve přitom Zeman prosazoval povinnou volební účast.
Prezident Miloš Zeman u voleb do Senátu
Prezident Miloš Zeman u voleb do Senátu | Foto: ČTK

ČSSD a KSČM ztratily v letošních krajských volbách nejvíce zastupitelských mandátů. Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Naopak Piráti získali mandátů asi dvacetkrát více než před čtyřmi lety, a to 99.

"Uvážíte-li, že český národ je spíše označován za levicový, pak je to překvapení, které svědčí o tom, že levicové strany nemají ty nejschopnější lídry." Podle něj je však dobře, že v čele ČSSD zůstává Jan Hamáček, protože místopředsedové strany jsou podle něj výrazně horší politici.

"U Vojtěcha Filipa je to něco podobného. Neznám v komunistické straně nějakou výraznou charismatickou osobnost, která by ji zachránila," poznamenal prezident.

"Když budeme mluvit o ČSSD, odešly z ní docela výrazné osobnosti," uvedl Zeman. Zmínil poslance Jaroslava Foldynu, který se stal členem SPD, někdejšího jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, který šel do voleb za hnutí Změna 2020 a zcela pohořel, nebo Miroslava Antla, jenž nyní kandiduje na Rychnovsku do Senátu za uskupení Za občany. 

Zeman doufá, že ČSSD nezamíří mimo sněmovnu. Neměla by ale dělat chyby jako v Ústeckém kraji, kde, jak uvedl, rozbila demokraticky zvolenou kandidátku.

Prezident už v sobotu gratuloval vítěznému ANO. "Včera večer jsem telefonicky blahopřál Andreji Babišovi, protože udržet si pozici vítěze je daleko obtížnější než takovou pozici získat. Hnutí ANO získalo o jeden kraj více a polepšilo si i na počet získaných hlasů."

Ocenil také výsledek hnutí Tomia Okamury. "SPD má v čele charismatického vůdce, a ač si o něm myslíme cokoliv, tak dokázal, že jeho výsledky jsou lepší než v minulém volebním období," uvedl.

Zemana překvapil také úspěch Pirátů. "Já bych blahopřál i jim jako druhé nejsilnější straně. Obecně vzato bych chtěl blahopřát všem, kdo se dostali do zastupitelstva. Chtěl bych jim popřát, aby pracovali především pro svůj kraj a aby za nimi byl úspěch," dodala hlava státu.

"Vzpoura méně schopných"

Zeman považuje za nesportovní, když poražené strany vytváří koalici proti vítězi voleb. "Bohužel v české politické realitě, a to už jsme viděli minule, je taková vzpoura méně schopných, nebo jinak řečeno poražených," poznamenal.

Hejtmanem by podle něj měl být ten, kdo dostal nejvíc preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany. Prezident uznal, že vítěz voleb si musí zajistit koaliční podporu. Nyní jde ale podle něho o situaci, kdy vítěz nemá ani šanci o koalici jednat.

K různým koalicím, například mezi ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, Zeman řekl, že pokud se spojí několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr. "Ten, kdo jde v koalici, dokazuje, že nevěří sám sobě," uvedl. Podle něj se "pětiprocentní trpaslíci chtějí schovat pod křídla o něco málo větších stran".

K druhému kolu Zeman nepůjde

Zeman také řekl, že k druhému kolu senátních voleb v obvodu Praha 5 nepůjde. "Volit již nepůjdu, protože můj kandidát neuspěl, skončil na třetím místě. Soupeří mezi sebou dva kandidáti z opačného názorového břehu," uvedl.

Zeman před volbami podpořil kandidáta koalice ČSSD a ANO, ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka. Ten skončil až třetí s výrazným odstupem za vedoucí dvojicí. Do finále postoupili bývalý diplomat Michael Žantovský (koalice TOP 09, ODS a STAN) a stávající senátor Václav Láska (Senátor 21).

Zeman uvedl, že s nimi nesdílí názory. Žantovskému nechce dávat polibek smrti, ale je pro něj o něco přijatelnější než Láska. "Ale na druhé straně ne o tolik, abych ho šel volit," dodal prezident. Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě Václav Havel i Václav Klaus se senátních voleb zúčastnili vždy, a pokud to vývoj vyžadoval, hlasovali v obou kolech. 

V minulosti Zeman navrhoval zavedení volební povinnosti. Hovořil o tom například poté, co odevzdal svůj hlas ve druhém kole senátních voleb před šesti lety. "Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii," řekl tehdy prezident s tím, že by se podle něj nejednalo o administrativní svévoli. "Stejně tak jako má volič právo si svobodně vybrat, koho chce, tak má i povinnost účastnit se veřejného života," prohlásil tehdy.

Prezident míní, že po senátních volbách "velmi pravděpodobně" zůstane předsedou Senátu občanský demokrat Miloš Vystrčil. Vystrčil si podle prezidenta vybudoval určitou pozici cestou na Tchaj-wan, proti níž Zeman vystupoval. Kdyby byl Vystrčil vyměněn, mohl by říkat, že jde o kritiku za tuto cestu, míní prezident.

První kolo senátních voleb vyhráli starostové. Jejich kandidáti postoupili v 10 z 27 obvodů a jeden mandát obhájili již v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v 10 obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi. Adepti nominovaní ČSSD, která obhajovala 10 křesel, dokázali postoupit ve třech obvodech. Kandidáti navržení TOP 09 postoupili ve třech obvodech, adepti Pirátů a hnutí Senátor 21 ve dvou.

První volební kolo zatím nevyřešilo patovou situaci, který klub bude v Senátu nejpočetnější a bude mít právo nominovat předsedu horní komory. Favorizuje však v tomto klání frakci starostů, v níž jsou i oba senátoři za TOP 09. Celkem by jejich klub mohl mít až 29 členů. Starostové navíc z prvního místa postoupili v sedmi obvodech, zatímco kandidáti ODS v pěti a mohli by mít až 26 senátorů.

 

Právě se děje

Další zprávy