Zeman se Sobotkou a manželkami poobědvali v Lánech. Představil jsem plány vlády, řekl premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2016 17:50
Prezident Miloš Zeman přes svého mluvčího vzkázal, že diskuse u oběda byla pohodová. Bohuslav Sobotka konstatoval, že kromě plánů vlády stihl s prezidentem probrat i uplynulé svátky a děti. Nikdo z nich nekomentoval, zda si politici vyjasnili tanečky okolo pozvánky na tradiční novoroční oběd a také neshody okolo tématu uprchlíků. Premiér Sobotka po oslavách 17. listopadu obvinil prezidenta, že podporuje šíření xenofobie. Zeman označil jeho slova za drzost, Sobotka prý ohrožuje bezpečnost Česka.
Foto: ČTK

Lány (Kladensko)- Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka se v sobotu hodinu po poledni sešli k tradičnímu novoročnímu obědu. Spolu s nimi ke stolu na zámku v Lánech na Kladensku zasedly i jejich manželky Ivana a Olga. Jako předkrm se podával tatarský biftek z lososa, hlavním chodem bylo dančí na smetaně a jako zákusek citronový sorbet.

Bezprostředně po setkání ani jeden z politiků oběd nekomentoval. Zeman později přes mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že s premiérem diskutovali v pohodové atmosféře a téma jejich hovoru se stočilo i k politice.

Sobotka ve stručném písemném komentáři označil novoroční oběd za "dobrou tradici". Zemana podle svých slov seznámil s plány na rok 2016. "Zejména pokud jde o zvýšení minimální mzdy, návrh na změnu systému valorizace penzí nebo zvýšení příspěvku na péči. Dotkli jsme se i výhledu naší ekonomiky, čerpání evropských fondů a některých zahraničních témat," uvedl Sobotka.

"I když s prezidentem republiky nemáme na všechno stejný názor, i pro rok 2016 platí, že budeme v pravidelném kontaktu a budeme spolupracovat v zájmu občanů a dobrého fungování České republiky," dodal premiér.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svůj twitterový účet přidal snímek zápisu Sobotky a jeho manželky do zámecké pamětní knihy. Sobotka do ní napsal, že atmosféra při obědě byla "přátelská".

"Diskuse probíhala v pohodové atmosféře, a i když jsem původně předpokládal, že se jako normální lidé budeme bavit o životě a alespoň jeden den zapomeneme na politiku, z iniciativy obou nás se diskuse stočila na politická témata za mlčenlivého přihlížení našich manželek," tlumočil Zemanův mluvčí na Facebooku prezidentovo vyjádření k novoročnímu obědu s premiérem.

Před obědem média spekulovala o tom, že kromě společenských témat hlava státu s předsedou vlády probere také vzájemné přestřelky kvůli odlišným názorům na migranty.

Zemana i Sobotku spojuje pohled na českou hospodářskou politiku. Zeman ve vánočním poselství ocenil ekonomický růst Česka, zvýšení platů a nízkou míru nezaměstnanosti. Pochválil za to i současnou vládu.

Rozdíly mezi prezidentem a premiérem se v poslední době nejvíce projevily po 17. listopadu, kdy Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Podle premiéra se tím zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z migrační krize, a legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. 

I ve svém vánočním poselství dal prezident najevo, že Česko "není a ani nemůže být pro všechny".

Formát novoročního oběda byl před Vánocemi předmětem sporu. Sobotka totiž nejprve oznámil, že by se schůzka kvůli množství pracovních témat měla uskutečnit na přání Hradu bez manželek. Zeman to následně popřel s tím, že na oběd kromě choti ministerského předsedy pozval i jeho dvě děti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy