Zeman zřejmě nebude vetovat zákon o ochraně přírody kvůli parkům

ČTK ČTK
12. 9. 2015 16:23
Novela zákona mimo jiné upravuje pravidla pro národní parky, kterých se případné veto mělo týkat. Ministr životního prostředí Richard Brabec ale podle svých slov prezidenta ujistil, že návrh zákona neobsahuje žádné rozšíření bezzásahových zón. Ty totiž již v minulosti Miloš Zeman kritizoval v souvislosti se zákonem o Šumavském národním parku.
Prezident republiky MIloš Zeman.
Prezident republiky MIloš Zeman. | Foto: ČTK

Lány - Prezident Miloš Zeman zřejmě nebude vetovat novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mimo jiné upravuje pravidla pro národní parky.

Po jednání s ním to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Brabec prý prezidenta ujistil, že jeho návrh neobsahuje žádné rozšíření bezzásahových zón, což Zeman v minulosti kritizoval v souvislosti se zákonem o Šumavském národním parku. Toho se také mělo případné veto týkat.

"Jsem velmi rád, že jsem, myslím, u pana prezidenta obhájil to, že návrh zákona je vyvážený, že není ideologický ani na jednu ani na druhou stranu, že má v sobě princip pokory vůči přírodě. To znamená nechat několik desítek let na to, ať příroda sama ukáže, co umí, a toto pan prezident ocenil. Tedy jak to moratorium, tak i to, že to dává určitý větší prostor šetrnému turismu," uvedl Brabec.

S prezidentem se ministr rovněž bavil o čerpání evropských fondů z Operačního programu Životní prostředí, bavili se o novém programu Zelená úsporám, o tzv. kotlíkových dotacích nebo o prolomení těžebních limitů. Za dotační programy Brabce prezident podle ministrových slov chválil, naopak u prolomení limitů se zcela neshodli.

Brabec Zemanovi na jednání s ním a jeho expertním týmem přivezl jako dar lípu, kterou prezident v neděli zasadí v lánském parku.

 

Právě se děje

Další zprávy