Zeman zkoušel Schwarzenberga ze sudetských Němců

Martina Machová Martina Machová
18. 1. 2013 10:08
Kandidáti na prezidenta se střetli v první televizní debatě před 2. kolem volby
Prezidentská debata v Hybernii
Prezidentská debata v Hybernii | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Finalisté přímé prezidentské volby Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se spolu utkali poprvé před televizními kamerami po prvním kole prezidentské volby.

Kandidáti na prezidenta během večera museli čelit otázkám jak od moderátora, tak i od diváků, kteří své dotazy nahrávali přes YouTube.

Miloš Zeman se od počátku snažil ovládnout scénu, což se mu veskrze dařilo celou více jak hodinu a půl dlouhou debatu.

Zatímco Schwarzenberg se snažil mluvit co nejstručněji, Zeman se pouštěl do dlouhých monologů, na jejichž konci se jej moderátor Václav Moravec snažil nachytat, zda si ještě pamatuje položenou otázku.

Svůj handicap, co se týče řečnických schopností, se pak Schwarzenberg snažil nahradit humorem. Na scénu pražského divadla Hybernie, kde se duel odehrával, přišel například s plackou "Nechci Kalouska na Hradě" na klopě, která paroduje jeho vlastní kampaň a strefuje se do nepopulárního ministra financí.

Zeman hned z úvodu připomněl příslušnost svého soupeře k Nečasovu kabinetu, což je považováno jako další ze Schwarzenbergových slabých stránek. V době, kdy diskuse probíhala, tak v Parlamentu finišovala celodenní přestřelka, kdy se ČSSD snažila vyjádřit nedůvěru vládě, které je Schwarzenberg vicepremiérem.

Sám Schwarzenberg se odmítl jednání sněmovny účastnit jako protest proti amnestii, která mimořádné jednání sněmovny spustila. Podle Zemana svou nepřítomností stejně vládu podpořil.

"Pro hlasování o nedůvěře vládě je potřeba 101 poslanců. Tím, že nehlasujete, tak ji podporujete," argumentoval. Příslušnost Schwarzenberga k nepopulární vládě se následně snažil mezi řečí připomínat divákům při každé sebevhodnější příležitosti.

Foto: Ludvík Hradilek

Landsmanšaft a švýcarský pas

Zeman se následně snažil nachytat svého soupeře na jeho slabých stránkách. Vytáhl na něj citlivou sudetoněmeckou kartu, kdy se jej snažil vmanipulovat do pozice muže, který by šel na ruku sudetoněmeckému landsmanšaftu a zrušil by Benešovy dekrety.

"Je pravda, že jste radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům? Je pravda, že jste chtěl všem sudetským Němcům vrátit občanství a majetek? Je pravda, že se předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu radoval z vašeho postupu do druhého kola s nadějí, že se rozšíří vzájemná spolupráce?" kladl emotivně otázky Zeman.

Schwarzenberg na to kontroval, že to, co říká, si díky citlivosti tématu hlídá, a že takto nikdy nemluvil. Potvrdil ovšem, že odmítá princip kolektivní viny. „Je to to, co našim předkům vyčítám. Tehdy jsme závažně pochybili a na tom trvám," dodal.

Bývalý premiér rovněž zdůrazňoval, že on zemi neopustil, i když byl ve složité osobní situaci (ztráta zaměstnání) a měl k tomu možnost, nebo Schwarzenbergovo švýcarské občanství, jehož je vedle českého držitelem.

Zeman naopak musel vysvětlovat opoziční smlouvu. Od moderátora si vzal dvě až tři minuty a  projekt, kdy se opozice dohodla s koalicí (ODS s ČSSD v letech 1998 až 2002), se snažil obhájit. Podle něj se jednalo o "majstrštyk", který zajistil zemi stabilitu a vyvedl ji z hospodářské krize.

"Každý chválí své zboží," glosoval Zemanovu apologetiku Schwarzenberg.

Oba muži se pak ostře střetli nad otázkou aktivity prezidenta na sněmovním a vládním poli.

Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Zeman představil svou vizi prezidenta, který se účastní schůzí sněmovny a snaží se veřejně své politické oponenty přesvědčovat o své pravdě, podle Schwarzenberga by měl prezident projednávat své připomínky k vládní či sněmovní politice spíše na osobní úrovni.

"Pak jsou lidé přístupnější protiargumentům," vysvětloval svůj postoj. Vystupování proti zákonům na sněmovní půdě pak označil za předvádění se, protože prezident o zákonu nemůže hlasovat.

Zeman naopak takto "neaktivního" prezidenta přirovnal k fíkusu, který stojí v "rohu, občas se zalije a tím to končí". Schwarzenbergův odhad, že by za volební období měla hlava státu ve sněmovně vystupovat tak ke čtyřem klíčovým zákonům, odsoudil poznámkou, že jinak by byl přepracovaný.

Oba kandidáti se následně shodli se svým pojetím vztahu České republiky k Evropě, tedy ponechání otevřené ekonomiky oproti protekcionismu. Shodli se také na odmítnutí kvót pro ženy v manažerských funkcích.

Zeman uvedl, že by Česká republika měla co nejdříve přijmout jako měnu euro, hovořil o roku 2017. Podle Schwarzenberga je předčasné o tom hovořit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy