Zeman zahájil návštěvu Rakouska, podpořil návrh v zemi postavit českojazyčnou školu

ČTK ČTK
2. 4. 2019 20:42
Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Rakouska setkáním s krajany a zástupci českých spolků ve Vídni. Na českém velvyslanectví ve Vídni se mimo jiné vyslovil pro to, aby vídeňská radnice finančně podpořila českojazyčnou školu, kterou v rakouském hlavním městě navštěvuje na 600 žáků a studentů a kterou zastřešuje Školský spolek Komenský.
Ivana Zemanová, Miloš Zeman a velvyslankyně Ivana Červenková.
Ivana Zemanová, Miloš Zeman a velvyslankyně Ivana Červenková. | Foto: ČTK

Česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková v úterý ocenila, že prezident jako už tradičně na úvod návštěvy sousední země zamířil nejdřív právě na setkání s krajany, které označila za přirozené spojence při prosazování českých národních zájmů.

V Rakousku podle ní v současnosti žije 40 000 lidí českého původu, přičemž polovina z nich hovoří česky. Kromě toho v zemi působí 29 krajanských spolků. Mezi nejznámější patří Sokolská župa Rakouská, která loni oslavila 150. výročí založení, nebo právě Školský spolek Komenský.

Zeman se v úterý mezi čtyřma očima setkal s jedním z iniciátorů Komenského spolku, nakladatelem Eduardem Harantem a ocenil, že tento podnikatel z vlastní kapsy školský spolek financoval. Zároveň vyzval vídeňskou radnici, aby na provoz Komenského školy také přispěla jako výraz přátelství mezi oběma národy. Přítomného bývalého vídeňského starostu vyzval, aby to "doporučil" svému nástupci Michaelu Ludwigovi.

Na úterní setkání s českým prezidentem přišla zhruba stovka vídeňských Čechů. Kromě Haranta mezi nimi byli například starosta Sokolské župy Rakouské Tomáš Frey-Materna, předseda národnostní české menšiny při úřadu rakouského spolkového kancléřství Karel Hanzl, filmařka Zuzana Brejchová nebo prezident spolku absolventů VŠE Alumni Austria Pavel Pachta.

Prezident Zeman řekl, že setkání s krajany má při svých návštěvách v zahraničí nejraději, protože právě krajané podle něj představují skutečnou spojnici mezi národy.

Zeman svou návštěvou Rakouska uzavírá sérii cest do sousedních zemí po svém loňském znovuzvolení. Oficiální část programu třídenní návštěvy českou hlavu státu čeká ve středu, kdy se v Hofburgu setká se svým rakouským protějškem Alexandrem Van der Bellenem a oba prezidenti se zúčastní také rakousko-českého podnikatelského fóra.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy