To je nejméně povedený portrét Masaryka, co jsem viděl, zkritizoval Zeman obraz

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 5. 10. 2018 11:44
Prezident Miloš Zeman zahájil výstavu Doteky státnosti, která ukazuje řadu unikátních předmětů spojených se státními symboly a jejich vývojem. Ani při této akci neopomněl říct alespoň pár provokativních vět.
Miloš Zeman na tiskové konferenci při návštěvě výstavy Doteky státnosti.
Miloš Zeman na tiskové konferenci při návštěvě výstavy Doteky státnosti. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Páteční prezidentské vystoupení Miloše Zemana probíhalo ve výjimečných kulisách Pražského hradu za velmi slavnostních okolností. Zároveň ale prezident zůstal věrný svému dosavadnímu "neslavnostnímu" stylu, kdy se opět "strefil" do Romů, kritizoval obraz s prezidentem T. G. Masarykem a připomněl svůj epitaf, který chce mít na hrobě: "Zde leží člověk, který dokázal rozzuřit k nepříčetnosti každého blbce." 

Vše se odehrálo během zahájení výstavy Doteky státnosti. Prezident seděl u stolu, na kterém ležely originály slibů českých a československých prezidentů. Při této příležitosti mezi ně vložil také svůj poslední prezidentský slib, který veřejně podepsal před novináři. Vedle něj seděl kancléř Vratislav Mynář, který mluvil o důležitosti výstavy.

"Je to největší výstavní projekt u příležitosti stého výročí vzniku republiky," uvedl Mynář s tím, že tato i další dvě výstavy jsou z rozhodnutí Zemana přístupné zdarma do konce letošního října. "Výjimečnost výstavy spočívá v tom, že převážná většina exponátů se opravdu dotýkala historie a patří mezi svědky minulosti," dodal.

Když se ujal slova prezident Zeman, prohlásil, že chce celé setkání odlehčit. Začal tak popisovat okolnosti svých slibů, kdy jednou udělala v textu slibu chybu Poslanecká sněmovna a podruhé nepoložil při skládání slibu ruku na ústavu. "A protože potřetí slib skládat nebudu, tak už se žádná z těchto veselých historek z natáčení opakovat nebude," řekl Zeman.

Kromě toho upozornil na fotografii, na které je prezident Masaryk vítaný na vlakovém nádraží v Ústí nad Orlicí koncem dvacátých let minulého století. "Vítal ho můj dědeček, který byl v té době přednosta stanice," upozornil prezident. 

Stačil však ještě zkritizovat velký obraz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, kterého malíř zachytil na koni. "Viděl jsem řadu Masarykových soch i obrazů, dokonce, když jsem nastoupil před šesti lety do kanceláře, tak jsme na prázdnou zeď umístili velký Masarykův portrét. Ale tenhle portrét je nejméně povedený, možná si je tady podobný ten kůň, ale ten Masaryk velmi pravděpodobně ne," tvrdil Zeman o obrazu, který byl v místnosti, kde setkání s médii probíhalo. "Třeba najdete malíře, který byl originálnější a uměl to lépe," prohlásil prezident.

Autorem obrazu je Jaroslav Riedl, který se narodil v roce 1893. Studoval Akademii výtvarných umění v Praze, v roce 1914 odjel na ruskou frontu, byl zajatý a vstoupil do legií. Z války se vrátil až v roce 1920, později namaloval pro Vojenskou akademii zmiňovaný portrét v životní velikosti. První únorový den 1945 byl zatčený a uvězněný v koncentračním táboře. Zahynul při pochodu smrti v roce 1945. Bylo mu 52 let.  

Jezdecký portrét T. G. Masaryka z roku 1929 od Jaroslava Riedla.
Jezdecký portrét T. G. Masaryka z roku 1929 od Jaroslava Riedla. | Foto: Vojenský historický ústav

A smírnější tón nenašel ani v odpovědi k dotazu na pracující Romy. V reakci na stovky fotografií z pracovního prostředí, které začali Romové zveřejňovat na Facebooku, dnes uvedl, že jde o iniciativu desetiny romské populace. "Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách jsem dospěl k názoru, který mně sdělovali starostové a další komunální představitelé, že 90 procent Romů v těchto oblastech nepracuje. Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent a děkuji za ně," uvedl. Ujistil tak, že na svých výrocích o nezaměstnaných Romech trvá.

Běžte volit, vyzval Zeman. Sám bude křížkovat

Později, při otázkách novinářů, vyzval občany, aby šli volit v pátek začínajících volbách do Senátu a obecních zastupitelstev. Jen tak podle nich voliči zajistí, že se do funkcí nedostanou horší lidé než ti, které sami preferují.

Sám bude podle svých slov volit lidi z více kandidátek. Podobný způsob hlasování, tzv. panašování, by vedle komunálních voleb rád viděl i u dalších voleb.

Kandidáty, které na velkých volebních lístcích zaškrtne, vybíral dlouho. "Preferuji panašování. Uvítal bych, kdyby bylo možné i ve volbách krajských a parlamentních," uvedl. Zejména v Praze je podle něj "volební plachta" obrovská. "Zatímco zatrhnout jednu stranu trvá dvě minuty, panašování je časově náročné," dodal prezident.

Prezident Miloš Zeman bude hlasovat v pátek odpoledne v Praze 5 Lužinách.

Na kandidátce téměř každé strany se podle Zemana najdou osobnosti. "Najdete (na nich) i spoustu neosobností, které sice najdou odvahu kandidovat, ale není za nimi žádná práce," konstatoval. Přednost dal proto skutečným osobnostem z různých stran.

 

Právě se děje

Další zprávy