Zeman: Vyznamenané oddělí příští rok od demonstrantů Hradní stráž

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2018 22:24
Hradní stráž vytvoří příští rok před udílením státních vyznamenání u Pražského hradu špalír, kterým ocenění projdou. Prezident Miloš Zeman je tak chce oddělit od demonstrantů. Řekl to dnes v televizi Barrandov. Letos udělalo 28. října zhruba 30 lidí před Hradem uličku a na přicházející na slavnostní udílení vyznamenání křičeli "hanba".
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Aktuálně.cz

Prezident odsoudil také aktivisty, kteří v sobotu 17. listopadu vyhodili do odpadkového koše kytice, jež u památníku na pražské Národní třídě položili někteří politici.

V odpadcích skončily květiny od Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo šéfa hnutí SPD Tomia Okamury. "Jestli dochází i k takovým excesům jako házení kytek do koše, tak to už hraničí s fašismem," uvedl Zeman.

Podle policie se aktivisté vyhozením květin dopustili přestupků proti majetku a občanskému soužití. Policisté z nich podezírají jednoho muže a jednu ženu a jejich případ předají městské části Praha 1.

Zeman dnes řekl, že pokřikování na účastníky slavnostního večera ve Vladislavském sále 28. řina bylo obzvlášť odporné, protože na ceremonii přicházeli i příbuzní vojáků, kteří padli v Afghánistánu. "A protože za demokracii se má bojovat, tak jsem se rozhodl, že příště tam bude špalír Hradní stráže. Hradní stráž vzdá čest těm, kteří jsou vyznamenáni, a jejich příbuzným," uvedl prezident.

Demonstranti, které označil za fašistické křiklouny, budou podle něj vytlačeni někam jinam.

Lidé, kteří letos před udílením vyznamenání demonstrovali, nesli mimo jiné transparenty s nápisy "Invaze je teď", "Braňme se" nebo "Masaryk přivedl republiku na svět, tihle ji pohřbívají" s odkazem například na Zemana, Babiše nebo Okamuru.

Postoj ČSSD? Absurdní

Postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Poslanci vládní ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Zeman to označil za techniku chytré horákyně. Přisuzuje to tomu, že v sociální demokracii jsou dvě názorové skupiny a toto je způsob, jak je skloubit.

"Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident.

Vedení ČSSD vyzvala k setrvání ve vládě platforma Zachraňme sociální demokracii, k jejímž iniciátorům patří bývalí místopředsedové strany Jiří Zimola a Michal Hašek. Strana podle platformy úspěšně prosazuje levicový program. Vedení a poslanci by se neměli nechat zatáhnout do "nezodpovědného pokusu o vyvolání vládní krize". Připomněla, že účast ČSSD ve vládě schválilo celostranické referendum.

O referendu dnes hovořil i Zeman: "Jestliže se ČSSD v referendu rozhodla pro vstup do vlády, tak nikdo nemá rozhodovat proti vůli členské základny," uvedl. Doufá, že "duševně normální lidé" ve Sněmovně budou mít v pátek převahu a návrh na vyslovení nedůvěry neprojde.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy