Zeman vyznamenal muže, kteří mu pomáhali v kampani

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
2. 11. 2013 16:40
Pavel Vranský a Jaroslav Vodička vytahovali na Schwarzenberga sudetoněmeckou kartu.
Pavlel Vranský
Pavlel Vranský | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pamatujete si válečného veterána, který v debatách předcházejících zvolení Miloše Zemana prezidentem důsledně vytahoval proti jeho oponentovi sudetoněmeckou kartu? Který za tým "Zeman" před kamerami vyrukoval se zaručenou fašistickou minulostí příbuzenstva Karla Schwarzenberga?

Je to ten samý muž, který v pondělí obdržel z rukou Miloše Zemana státní vyznamenání.

Plukovník Pavel Vranský, válečný veterán a příslušník britského královského letectva. A ovšem také jeho výrazný podporovatel v prezidentské volbě. Stejně jako Vranský byl oceněn také plukovník Jaroslav Vodička, předseda Svazu bojovníků za svobodu. I Vodička v druhém kole prezidentské volby otevřeně podpořil Miloše Zemana.

"Vážení spoluobčané, voliči, všichni, jimž osud a budoucnost České republiky není lhostejná, podpořte činnost Vlasteneckého fóra, aby se aktivně zapojilo do předvolebního klání o post prezidenta naší země a získalo hlasy pro Miloše Zemana," píše v prohlášení fóra jeho předseda Vodička. 

Podporovatelé fóra se na lednové tiskové konferenci shodli, že na Schwarzenbergovi jim vadí jeho výroky na adresu Benešových dekretů. Ty měl podle jejich názoru zpochybnit, když odsun sudetských Němců nazval vyhnáním.

Zároveň se jim nelíbila nacistická minulost Schwarzenbergova tchána. "Je ostudou České republiky, že tento člověk vůbec kandiduje," shodli se členové fóra.

Vranský, válečný veterán z bojů v Polsku, který zažil bolševickou internaci i Tobruk, na sebe nejvíc upozornil během závěrečné televizní debaty České televize, kde možnost položit otázku každému z kandidátů. (Tuto možnost mělo vždy po pěti osobnostech z obou táborů).

Vranský spustil slovní přestřelku mezi ním a Schwarzenbergem.

"Chtěl jsem původně položit otázku, která nás - zahraniční vojáky - velmi trápí a se kterou se ztotožňuji. A to je právě odsun nebo vyhnání, jak říká pan ministr, československých Němců, kteří měli naše občanství a získali nebo se přihlásili potom k občanství říše. Chtěl jsem se zeptat, jestli pan ministr v případě zvolení splní očekávání sudetských Němců, včetně odměny," řekl Vranský.

Následně ale položil otázku týkající se schválených zákonů a setrvání ve vládě s Jiřím Čunkem.

"Pro zákony, které jste jmenoval, jsem hlasoval, poněvadž jsem přesvědčen, že jsou potřebné ke stabilizaci našeho rozpočtu, abychom se nedostali do nepříznivé situace například Maďarska nebo Řecka, které tyto kroky nepodnikly včas," tak zněla část odpovědi Karla Schwarzenberga.

"Můžete být, pane ministře, upřímný a říct, jestli nebyla důležitější vaše funkce než splnění slova?" reagoval Vranský na odpověď Karla Schwarzenberga.

"Pane generále, je mi velice líto, že ve vašem pokročilém věku - místo abyste argumentoval, tak prostě urážíte. To je vše," oponoval mu Schwarzenberg.

 

Právě se děje

Další zprávy