Zeman popřál Cichanouské úspěch v boji s diktátorem, s Babišem řešila pomoc opozici

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2021 20:36
Prezident Miloš Zeman vyjádřil představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Odpoledne se Cichanouská setkala také s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Český prezident Miloš Zeman a běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.
Český prezident Miloš Zeman a běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. | Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Ovčáček napsal, že Zeman Cichanouské vyjádřil osobní podporu, podporu České republiky a vysoce ocenil její odvahu. "Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem," dodal mluvčí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se s Cichanouskou setkal odpoledne v Hrzánském paláci. Hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na Twitteru úřad vlády.

Babiš posléze na Twitteru uvedl, že jej potěšila slova o tom, že ČR je velmi dobrým příkladem země, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například pomocí přes humanitární program Medevac. Zdravotně-humanitární program koordinovaný ministerstvem vnitra dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům. "Ujistil jsem ji (Cichanouskou), že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy," poznamenal premiér.

K večeru hovořili s Cichanouskou také předsedové Pirátů Ivan Bartoš a Starostů Vít Rakušan. Shodli se, že jediná cesta, jak vyřešit situaci v Bělorusku, je dovést tuto zemi i s pomocí mezinárodního tlaku a solidarity k opakovaným volbám pod mezinárodním dohledem. 

"My jsme byli velmi rádi, že jsme byli osloveni jako zástupci demokratické opozice k tomuto setkání, protože jsme i vnímání jako ti, kteří situaci v Bělorusku sledují," řekl Bartoš. "My jsme hlavně byli ujištěni o tom, že o podpoře České republiky se v Bělorusku ví," řekl Rakušan.

"Řešili jsme otázky, které může teď Česká republika aktivně v solidaritě s Běloruskem udělat. Ať je to třeba nabídnutí programů týkajících se studentů na běloruských vysokých školách, pomoci firmám a vůbec lidem, kteří v tuto chvíli trpí pod tím režimem, protože se ozvali, nabídnout vlastně v nějakém režimu ten bezpečný přístav těmto lidem, tak jak to dělají třeba pobaltské republiky," uvedl Bartoš.

Několik set lidí přišlo večer na koncertní vystoupení na pražské Kampě Hrajeme za svobodné Bělorusko - Koncert pro Svjatlanu. K lidem při ní promluvila právě vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Stejně jako dříve předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ji moderátor Tomáš Měcháček označil za běloruskou prezidentku. Po jejím projevu účastníci koncertu skandovali "Živě Bělarus!", tedy Ať žije Bělorusko!

Cichanouská uvedla, že si dříve nedokázala představit, že v Bělorusku i v zahraničí je tolik kreativních lidí. "Každá taková akce solidarity nás nesmírně posiluje," dodala s díky pro české hudebníky a organizátory akce.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou.

Na tiskové konferenci po jednání s Vystrčilem vyzvala k tomu, aby Česko bylo důsledné v postupu proti nezákonnému a teroristickému Lukašenkovu režimu. Mělo by podle ní podpořit další sankce proti jeho činitelům i podnikům s ním spojeným. Vystrčil označil vůdkyni běloruské opozice za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska.

V pondělí se Cichanouská setkala i s bývalou první dámou Dagmar Havlovou. Na Twitteru uvedla, že mluvily o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. "Jeho poslední dopis byl poslán běloruským politickým vězňům," uvedla. Dodala, že se rozhodly všechny vyzvat, aby zasílali dopisy lidem vězněným běloruským režimem.

V úterý se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací. Diskutovala s nimi o situaci v Bělorusku a možnostech podpory těch, kdo usilují o svobodu, demokracii a lidská práva, a čelí proto pronásledování, mučení, věznění a všemožným represím, uvedla knihovna v tiskové zprávě.

Do Lán Cichanouskou přivezla kolona za doprovodu policie

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku. "K systému individuálních ochran se zpravidla nevyjadřujeme, nicméně můžeme potvrdit, že paní Cichanouské byla přidělena ochrana, a to na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik," sdělil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Cichanouskou do Lán přivezla kolona za doprovodu policejních vozů.

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie.

Video: Tisková konference Cichanouské po návštěvě Senátu

Přední představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská zahájila návštěvu Česka. Přijela sem na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 28 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy