Zeman vybral další tři kandidáty pro Ústavní soud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 5. 2013 17:02
Jsou jimi Kateřina Šimáčková, Miloslav Výborný a Ludvík David
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Prezident Miloš Zeman má další tři kandidáty na doplnění členů Ústavního soudu.

Jsou jimi soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková, bývalý politik a dosavadní člen ÚS Miloslav Výborný a soudce Nejvyššího soudu v Brně Ludvík David.

Zeman se s kandidáty sešel v úterý na Hradě, informovala jeho mluvčí Hana Burianová. Prezidentovy návrhy schvaluje Senát.

"Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 14. května 2013 přijal kandidáty na pozice soudců Ústavního soudu paní Kateřinu Šimáčkovou, pana Miloslava Výborného a pana Ludvíka Davida," uvedla na hradním webu Burianová.

Senát by podle vyjádření některých jeho členů mohl kandidáty schvalovat již na červnové schůzi a mohl by je znovu hladce potvrdit. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) ale  řekl, že nominace zatím senátorům předloženy nebyly a že rychlé projednání garantovat nemůže.

Záležet bude ale na tom, kdy Zeman své nominace do horní komory pošle, uvedli místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).

S návrhem není problém

"Já s nimi nemám problém, pokud jde o jejich osoby," uvedl k adeptům Antl. Chce především, aby se ústavními soudci nestávali straníci, kteří se přes noc stali nestraníky.

Podobně se vyjádřil i Sobotka s tím, že nemá dostatek informací pouze o Davidovi. Očekává ale "relativně rychlé projednání" jejich nominací na schůzi, která by mohla být ve druhé půlce června.

Štěch pokládá za důležité, jak se k nominovaným vyjádří odborná veřejnost a jaké informace o nich získají senátoři. "Asi nejsou tak známí, jako byli předchozí čtyři, které jsme zvolili zhruba před třemi týdny," uvedl.

Poznamenal, že Senát má na projednání ze zákona 60 dnů a že je třeba, aby senátoři měli čas návrhy zodpovědně posoudit.

"Včerejší schůzka s panem prezidentem na Hradě proběhla za účasti významných českých justičních představitelů a veřejného ochránce práv, debatovali jsme tam o mé profesní minulosti a o tom, čím bych mohla být ústavnímu soudu prospěšná," řekla Šimáčková.

"Pokud uspěji před Senátem a pokud budu jmenována prezidentem, tak samozřejmě funkci ústavní soudkyně ráda přijmu a učiním vše, abych ji vykonávala co nejlépe," dodala soudkyně.

ÚS: Je dobře, že se tomu Zeman věnuje

Ludvík David potvrdil, že nabídku ucházet se o místo ústavního soudce přijal. Blíže se však vyjadřovat nechtěl.

"Ústavnímu soudu sice nepřísluší komentovat postup prezidenta republiky při výběru a nominaci kandidátů na funkci soudce Ústavního soudu, protože se jedná o výlučnou pravomoc hlavy státu, ale přesto je možné vyjádřit potěšení nad skutečností, že prezident republiky věnuje problematice Ústavního soudu vysokou míru pozornosti," řekl vedoucí protokolu ÚS Vlastimil Göttinger.

Podle něj aktivní role prezidenta v navrhování nových soudců snižuje možnost, že by ÚS po vypršení mandátu dalších členů zůstal delší dobu neobsazený.

Podle ÚS se na výběru jmen prezidentových kandidátů podílely špičky české justice.

Jedno jméno zatím chybí

Úterní schůzky se Zemanem se zúčastnili také předseda ÚS Pavel Rychetský, šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ombudsman Pavel Varvařovský.

Prezident Zeman jmenoval první tři nové soudce Ústavního soudu na začátku května. Stali se jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip.

Soud je tak opět kompletní, předtím měl jen 12 členů. Dalším schváleným kandidátem je Vladimír Sládeček.

Výborný by mohl u Ústavního soudu navázat na svůj současný mandát, který v červnu skončí. Ústava mu však umožňuje znovu kandidovat. Letos o příslušnost k Ústavnímu soudu přijdou další jeho členové.

Prezident slíbil další čtyři kandidáty na soudce předložit v červnu. Jedno jméno tak zatím ve výběru chybí. Celkem letos funkci opustí sedm ústavních soudců.

 

Právě se děje

Další zprávy