Zeman vybral další tři kandidáty pro Ústavní soud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 5. 2013 17:02
Jsou jimi Kateřina Šimáčková, Miloslav Výborný a Ludvík David
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Prezident Miloš Zeman má další tři kandidáty na doplnění členů Ústavního soudu.

Jsou jimi soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková, bývalý politik a dosavadní člen ÚS Miloslav Výborný a soudce Nejvyššího soudu v Brně Ludvík David.

Zeman se s kandidáty sešel v úterý na Hradě, informovala jeho mluvčí Hana Burianová. Prezidentovy návrhy schvaluje Senát.

"Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 14. května 2013 přijal kandidáty na pozice soudců Ústavního soudu paní Kateřinu Šimáčkovou, pana Miloslava Výborného a pana Ludvíka Davida," uvedla na hradním webu Burianová.

Senát by podle vyjádření některých jeho členů mohl kandidáty schvalovat již na červnové schůzi a mohl by je znovu hladce potvrdit. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) ale  řekl, že nominace zatím senátorům předloženy nebyly a že rychlé projednání garantovat nemůže.

Záležet bude ale na tom, kdy Zeman své nominace do horní komory pošle, uvedli místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).

S návrhem není problém

"Já s nimi nemám problém, pokud jde o jejich osoby," uvedl k adeptům Antl. Chce především, aby se ústavními soudci nestávali straníci, kteří se přes noc stali nestraníky.

Podobně se vyjádřil i Sobotka s tím, že nemá dostatek informací pouze o Davidovi. Očekává ale "relativně rychlé projednání" jejich nominací na schůzi, která by mohla být ve druhé půlce června.

Štěch pokládá za důležité, jak se k nominovaným vyjádří odborná veřejnost a jaké informace o nich získají senátoři. "Asi nejsou tak známí, jako byli předchozí čtyři, které jsme zvolili zhruba před třemi týdny," uvedl.

Poznamenal, že Senát má na projednání ze zákona 60 dnů a že je třeba, aby senátoři měli čas návrhy zodpovědně posoudit.

"Včerejší schůzka s panem prezidentem na Hradě proběhla za účasti významných českých justičních představitelů a veřejného ochránce práv, debatovali jsme tam o mé profesní minulosti a o tom, čím bych mohla být ústavnímu soudu prospěšná," řekla Šimáčková.

"Pokud uspěji před Senátem a pokud budu jmenována prezidentem, tak samozřejmě funkci ústavní soudkyně ráda přijmu a učiním vše, abych ji vykonávala co nejlépe," dodala soudkyně.

ÚS: Je dobře, že se tomu Zeman věnuje

Ludvík David potvrdil, že nabídku ucházet se o místo ústavního soudce přijal. Blíže se však vyjadřovat nechtěl.

"Ústavnímu soudu sice nepřísluší komentovat postup prezidenta republiky při výběru a nominaci kandidátů na funkci soudce Ústavního soudu, protože se jedná o výlučnou pravomoc hlavy státu, ale přesto je možné vyjádřit potěšení nad skutečností, že prezident republiky věnuje problematice Ústavního soudu vysokou míru pozornosti," řekl vedoucí protokolu ÚS Vlastimil Göttinger.

Podle něj aktivní role prezidenta v navrhování nových soudců snižuje možnost, že by ÚS po vypršení mandátu dalších členů zůstal delší dobu neobsazený.

Podle ÚS se na výběru jmen prezidentových kandidátů podílely špičky české justice.

Jedno jméno zatím chybí

Úterní schůzky se Zemanem se zúčastnili také předseda ÚS Pavel Rychetský, šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ombudsman Pavel Varvařovský.

Prezident Zeman jmenoval první tři nové soudce Ústavního soudu na začátku května. Stali se jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip.

Soud je tak opět kompletní, předtím měl jen 12 členů. Dalším schváleným kandidátem je Vladimír Sládeček.

Výborný by mohl u Ústavního soudu navázat na svůj současný mandát, který v červnu skončí. Ústava mu však umožňuje znovu kandidovat. Letos o příslušnost k Ústavnímu soudu přijdou další jeho členové.

Prezident slíbil další čtyři kandidáty na soudce předložit v červnu. Jedno jméno tak zatím ve výběru chybí. Celkem letos funkci opustí sedm ústavních soudců.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy