Zeman: Vlk obhajoval restituce a bojkotoval oslavy 28. října, proto jsem mu nešel na pohřeb

ČTK ČTK
5. 4. 2017 19:11
Prezident Miloš Zeman nepřišel na pohřeb Miloslava Vlka, protože byl kardinál stoupencem církevních restitucí. Řekl to při besedě s občany v Úholičkách u Prahy. Dalším důvodem bylo, že kvůli kauze se státním vyznamenáním pro Jiřího Bradyho vyzval Vlk k neúčasti na oslavách 28. října. "Já jsem nevyzýval k neúčasti na jeho pohřbu, pouze jsem tam nešel sám," dodal Zeman. Zdůraznil také, že na pohřeb poslal smuteční věnec.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Úholičky (u Prahy) - Prezident Miloš Zeman se nezúčastnil nedávného pohřbu kardinála Miloslava Vlka ze dvou důvodů. Jednak proto, že Vlk byl zásadním stoupencem církevních restitucí, a dále kvůli jeho výzvě, aby se lidé loni neúčastnili oslav 28. října. Zeman to ve středu řekl na setkání s lidmi v Úholičkách u Prahy při své návštěvě středních Čech.

"Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané," řekl Zeman k prvnímu z důvodů své neúčasti. Vlk podle něj porušil slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat.

Druhý důvod byl ten, že Vlk loni vyzval k neúčasti na oslavách státního svátku. Zeman podotkl, že jde o svátek českého státu, nikoliv prezidenta republiky. "Já jsem nevyzýval k neúčasti na jeho pohřbu, pouze jsem tam nešel sám," dodal Zeman.

Bývalý pražský arcibiskup vyzval k neúčasti na loňském ceremoniálu 28. října na Pražském hradě kvůli okolnostem neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

Vlk zemřel po těžké nemoci 18. března ve věku 84 let. Zeman připomněl, že na jeho pohřeb poslal smuteční věnec. Učinil tak proto, že prezident má uctít památku kardinála, uvedl.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Další zprávy