Arcibiskupství: Zeman lže. Nikdy jsme neslibovali, že církevní restituce skončí v roce 1991

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 6. 4. 2017 14:36
Pražské arcibiskupství se ohradilo proti středečnímu tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil na diskusi s občany ve středočeských Úholičkách, že někdejší kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. "Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic takového neřekl," píše arcibiskupství na Twitteru. Podle hradního mluvčího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," řekl Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl.
Prezident Miloš Zeman v Úholičkách, kde výrok o církevních restitucích pronesl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman na středeční debatě s občany ve středočeských Úholičkách řekl, že kardinál František Tomášek sliboval, že restituce skončily rokem 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. Toto tvrzení ale ve čtvrtek popřelo pražské arcibiskupství na svém Twitteru.

"Jedná se o lež, kardinál Tomášek nikdy nic podobného neřekl," píše arcibiskupství. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byl tento Tomáškův výrok v minulosti citován celou řadou lidí. "Doposud nebylo jednoznačně prokázáno, že výrok nebyl vyřčen," informoval Ovčáček. V roce 2012 tento výrok připisovaný Tomáškovi pronesl v Poslanecké sněmovně bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pražské arcibiskupství zveřejnilo několik článků, ve kterých se o údajném výroku kardinála hovoří. Tomášek byl v roce 1991 ve funkci kardinála byl pouze tři měsíce. Od března se kardinálem stal Miloslav Vlk. Kontroverzní výrok měl Tomášek pronést v srpnu 1991, tedy v době, kdy nevykonával církevní úřad.

"V srpnu 1991 vykonavatelem žádného církevního úřadu, nemohl jménem církve za nic poděkovat, natož pak pronášet závažná stanoviska o majetkoprávním narovnání mezi státem a církvemi," píše se v článku pražského arcibiskupství.

Dále Miloš Zeman řekl, že nedorazil na pohřeb kardinála Vlka kvůli církevním restitucím. "Pan kardinál byl zásadním příznivcem církevních restitucí a já nejsem, protože se domnívám, že církevní restituce jsou přehnané," řekl Zeman.

Biskup Václav Malý označil Zemanovy důvody pro neúčast na pohřbu kardinála Miloslava Vlka za trapné. "Oportunisticky vytáhl dokola omílané téma církevních restitucí," zlobí se na Facebooku Malý. Biskup Zemanovi také vyčetl, že vede "podbízivou a ideově lacinou kampaň."

Kardinál Dominik Duka se k slovům prezidenta o Miloslavu Vlkovi nechce vyjadřovat. "Biskupská konference se usnesla, že k tomto tématu už se nebudeme vracet," vzkázal Dominik Duka.

Biskup Tomáš Holub řekl, že kardinál Vlk by měl pochopení pro podobné vyjádření. "Pan kardinál Vlk se na to jistě dívá shora s porozuměním. Pan prezident má svobodu slova," řekl Aktuálně.cz Holub.

Zemanův kritik

Miloslav Vlk prezidenta Zemana v minulosti často kritizoval, naposledy v zimě, když mu vyčítal, že se snažil protlačit bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Vlk tehdy tvrdil, že Vatikán mohl chápat jeho snahy jako "nepřijatelný tlak."

Kritiku od kardinála si vysloužil také za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě.

Kardinál Miloslav Vlk zemřel minulý měsíc ve věku 85 let. V závěru života Vlk trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy