Zeman navštíví příští jednání vlády, pak se sejde s Kvitovou

Domácí Domácí
14. 7. 2014 12:34
Hlavním tématem jednání bude ekonomická diplomacie. Prezident příští středu také přijme vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou.
Zeman s kabinetem Bohuslava Sobotky
Zeman s kabinetem Bohuslava Sobotky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman příští pondělí zavítá do Strakovy akademie na dlouho plánovanou návštěvu jednání vlády. Poté se zúčastní pracovního oběda s ministry.

Zeman na jednání kabinetu Bohuslava Sobotky dorazí vůbec poprvé, termín se už několikrát odsouval.

"Hlavním tématem bude ekonomická diplomacie se zaměřením na odstraňování překážek ve vztazích s perspektivními zeměmi včetně těch, které disponují rozsáhlými zásobami surovin," uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Zeman už kabinet v minulosti kritizoval za odsouvání zákonů o sociálním bydlení a prokázání původu majetku. O zdravotnictví se pak vyjádřil jako o černé díře na peníze.

Pochvalu si pak Sobotkovi ministři vysloužili za valorizaci důchodů a plány zavést porodné na druhé dítě. Jedním z témat by také mohla být situace v Národním parku Šumava. Podle prezidenta by se měla vyřešit ve prospěch obcí.

Prezident se sejde s Kvitovou

Zemanův mluvčí také informoval, že příští středu přijme na Hradě vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou.

Ve čtvrtek se pak v Lánech sejde prezidentův expertní tým. Tématem bude tentokrát justice. "Předpokládáme, že jako hosté zde budou diskutovat ministryně spravedlnosti Helena Válková a její předchůdkyně Marie Benešová," řekl Ovčáček.

Příští úterý se pak Zeman na pozvání polského prezidenta Bronislawa Komorowského zúčastní setkání hlav států Visegrádské čtyřky ve Varšavě. Podle Ovčáčka chce prezident jednat například o boji proti mezinárodnímu terorismu.

Mluvčí také uvedl, že se prezident rozhodl 28. října udělit medaili za hrdinství čtyřem českým vojákům, kteří minulý týden padli v Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy