Zeman už přes rok neposílá peníze svému fondu. Povolební opomenutí, říká Ovčáček

Martin Biben Martin Biben
31. 3. 2019 20:00
Prezident Miloš Zeman už 14 měsíců nepřispívá do svého nadačního fondu. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka je to jen opomenutí, které zavinila hektická povolební doba.
Do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček.
Do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček. | Foto: ČTK

Hrad od roku 2013, kdy Miloš Zeman založil svůj nadační fond původně určený na splácení státního dluhu, několikrát uvedl, že sám prezident do něho přispívá třetinou svého platu, tedy šedesáti tisíci korun. Jak ale upozornil zpravodajský web iDnes.cz, od loňského 12. března už na konto fondu nepřišla od Miloše Zemana ani koruna. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nyní Aktuálně.cz vysvětlil, že přerušení plateb zavinila obyčejná zapomnětlivost.

"Pravidelný příspěvek pana prezidenta bude obnoven v co nejbližší době. Trvalý příkaz byl nastaven do doby ukončení prvního mandátu, v hektické době po znovuzvolení nebyl opomenutím obnoven. Nyní už došlo k nápravě," uvedl Ovčáček.

Proč trvalo opomenutí celých čtrnáct měsíců, Ovčáček nevysvětlil. "Pan prezident dobrovolně přispíval a nadále bude dobrovolně přispívat ze svého platu na charitativní účely. Opět půjde o 60 tisíc korun měsíčně, nově, od počátku. A to až do roku 2023," odpověděl mluvčí na dotaz, zda prezident nehodlá aspoň část z peněz, které opomněl poslat, nahradit a poslat zpětně.

Ovčáček navíc v září loňského roku pro Aktuálně.cz tvrdil, že Zeman peníze na fond posílá. V té době to ale už šest měsíců nebyla pravda. "Dovoluji si zdvořile upozornit, že pan prezident žádné sponzory nemá a žádné finanční prostředky od nich nepobírá. Naopak, přispívá každý měsíc nemalou částkou ve prospěch svého nadačního fondu, jehož výtěžek je každoročně poskytován na pomoc ohroženým dětem," uvedl jako odpověď na otázku ohledně sponzoringu Zemanovy volební kampaně podnikateli spjatými s obchodem s chudobou. Ani svůj tehdejší omyl nyní nekomentoval.

Fond měl podle původního plánu sloužit na umořování státního dluhu, před čtyřmi lety ho ale Miloš Zeman poprvé použil na pomoc ohroženým dětem z Klokánku. V roce 2015 poslal instituci, kterou trápily dluhy, dva a půl milionu korun, v následujícím roce 2016 3,1 milionu a 2,5 milionu v roce 2018. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2017 byl výnos fondu 2,3 milionu korun. 720 tisíc, které poslal z platu Zeman, tak tvořily skoro třetinu z příjmů fondu.

Kolik je vlastně na účtu nyní peněz, není jasné. Na webových stránkách stojí, že jeho stav ke dni 8. 4. 2018 dosahoval 264 604 tisíc korun. Asi nejvýznamnějším darem byl v roce 2017 více než milion korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové. Peníze pocházely především z tradičního charitativního plesu, který se koná na začátku roku na Pražském hradě.

Poslední zveřejněný dar je z letošního 18. ledna, kdy Jakub Vacek věnoval 200 korun. Do fondu, jehož úspěšnost spíše klesá, přispívali zejména lidé Zemanovi politicky blízcí, podnikatelé a občané. Například guvernér Národní banky Jiří Rusnok věnoval vloni několikrát čtyři tisíce korun, naposledy letos 11. ledna. V poslední době je však osamocen, do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček. Velká část příspěvků navíc dosahuje jen pár korun, někteří zasílají třeba jen jeden haléř.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy