Zeman už přes rok neposílá peníze svému fondu. Povolební opomenutí, říká Ovčáček

Martin Biben Martin Biben
31. 3. 2019 20:00
Prezident Miloš Zeman už 14 měsíců nepřispívá do svého nadačního fondu. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka je to jen opomenutí, které zavinila hektická povolební doba.
Do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček.
Do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček. | Foto: ČTK

Hrad od roku 2013, kdy Miloš Zeman založil svůj nadační fond původně určený na splácení státního dluhu, několikrát uvedl, že sám prezident do něho přispívá třetinou svého platu, tedy šedesáti tisíci korun. Jak ale upozornil zpravodajský web iDnes.cz, od loňského 12. března už na konto fondu nepřišla od Miloše Zemana ani koruna. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nyní Aktuálně.cz vysvětlil, že přerušení plateb zavinila obyčejná zapomnětlivost.

"Pravidelný příspěvek pana prezidenta bude obnoven v co nejbližší době. Trvalý příkaz byl nastaven do doby ukončení prvního mandátu, v hektické době po znovuzvolení nebyl opomenutím obnoven. Nyní už došlo k nápravě," uvedl Ovčáček.

Proč trvalo opomenutí celých čtrnáct měsíců, Ovčáček nevysvětlil. "Pan prezident dobrovolně přispíval a nadále bude dobrovolně přispívat ze svého platu na charitativní účely. Opět půjde o 60 tisíc korun měsíčně, nově, od počátku. A to až do roku 2023," odpověděl mluvčí na dotaz, zda prezident nehodlá aspoň část z peněz, které opomněl poslat, nahradit a poslat zpětně.

Ovčáček navíc v září loňského roku pro Aktuálně.cz tvrdil, že Zeman peníze na fond posílá. V té době to ale už šest měsíců nebyla pravda. "Dovoluji si zdvořile upozornit, že pan prezident žádné sponzory nemá a žádné finanční prostředky od nich nepobírá. Naopak, přispívá každý měsíc nemalou částkou ve prospěch svého nadačního fondu, jehož výtěžek je každoročně poskytován na pomoc ohroženým dětem," uvedl jako odpověď na otázku ohledně sponzoringu Zemanovy volební kampaně podnikateli spjatými s obchodem s chudobou. Ani svůj tehdejší omyl nyní nekomentoval.

Fond měl podle původního plánu sloužit na umořování státního dluhu, před čtyřmi lety ho ale Miloš Zeman poprvé použil na pomoc ohroženým dětem z Klokánku. V roce 2015 poslal instituci, kterou trápily dluhy, dva a půl milionu korun, v následujícím roce 2016 3,1 milionu a 2,5 milionu v roce 2018. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2017 byl výnos fondu 2,3 milionu korun. 720 tisíc, které poslal z platu Zeman, tak tvořily skoro třetinu z příjmů fondu.

Kolik je vlastně na účtu nyní peněz, není jasné. Na webových stránkách stojí, že jeho stav ke dni 8. 4. 2018 dosahoval 264 604 tisíc korun. Asi nejvýznamnějším darem byl v roce 2017 více než milion korun z Nadačního fondu Ivany Zemanové. Peníze pocházely především z tradičního charitativního plesu, který se koná na začátku roku na Pražském hradě.

Poslední zveřejněný dar je z letošního 18. ledna, kdy Jakub Vacek věnoval 200 korun. Do fondu, jehož úspěšnost spíše klesá, přispívali zejména lidé Zemanovi politicky blízcí, podnikatelé a občané. Například guvernér Národní banky Jiří Rusnok věnoval vloni několikrát čtyři tisíce korun, naposledy letos 11. ledna. V poslední době je však osamocen, do fondu nepřispívá například ani prezidentův kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Ovčáček. Velká část příspěvků navíc dosahuje jen pár korun, někteří zasílají třeba jen jeden haléř.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Šéfka Evropské komise představila "zelenou dohodu", slíbila klimatický fond za 100 miliard eur

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to ve středu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy