Zeman už je v úřadu, proto nepůjde přes nádvoří. Dorazí i dcera Kateřina, říká o inauguraci Kruliš

Tomáš Klezl
7. 3. 2018 13:50
Velkoplošná obrazovka na Hradčanském náměstí a Masarykův stůl nejsou jediné změny, kterými se čtvrteční inaugurace Miloše Zemana liší od jeho první. Prezident se letos neprojde po nádvoří, limuzína ho přiveze přímo před Vladislavský sál. "Miloš Zeman je stále platným prezidentem, ceremoniál tedy začíná až na místě složení slibu," vysvětlil v rozhovoru pro Aktuálně.cz vedoucí Zemanova protokolu Vladimír Kruliš.
Protokolář Vladimír Kruliš.
Protokolář Vladimír Kruliš. | Foto: Vojtěch Marek

Aktuálně.cz: Můžete shrnout průběh inaugurace?

Vladimír Kruliš: Průběh inaugurace, tedy složení slibu prezidenta republiky, vychází z Ústavy České republiky a sestává z vyřčení slibu prezidenta republiky, jeho stvrzení podáním ruky předsedovi Senátu a podpisem slibu. Je jediným bodem programu společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu.

V čem se bude letošní inaugurace oproti těm předchozím lišit?

Letos bude poprvé pro podpis slibu přinesen originál stolu Tomáše Garrigue Masaryka, včetně jeho osobního křesla od slovinského architekta Jože Plečnika. Stůl je opravdu veliký, dvojnásobný oproti běžným velikostem, toho si diváci na televizních obrazovkách určitě všimnou.

Přineseno bude také slavnostní provedení Ústavní listiny z roku 1920, které donesou vojáci v dobových legionářských uniformách. Právě 8. března totiž uplyne 100 let od bitvy u Bachmače, kde československé legie zvítězily proti výrazné německé přesile.

Pan prezident měl také přání, aby se mohl pozdravit s občany, kteří budou chtít přijít na Pražský hrad. Proto jsme téměř celé třetí nádvoří vyhradili právě pro ně.

Pro lidi, kteří budou chtít inauguraci sledovat z Hradčanského náměstí, jsme připravili velkou LED obrazovku s ozvučením. Snad už nebude taková zima jako v předešlých dnech, přesto jsme připravili na Hradčanské náměstí i třetí nádvoří horký čaj, který bude zdarma rozdáván divákům na zahřátí.

Oproti minulé inauguraci se na programu objevila i další změna. Prezident Zeman se letos při vstupu do Hradu neprojde po nádvoří, auto jej přiveze přímo před Vladislavský sál.

Pan Zeman ještě před pěti lety nebyl prezidentem, vstupoval do Hradu jako sice zvolený, ale neinaugurovaný a neplatný prezident v době, kdy Pražský hrad žádného neměl. Letos je situace jiná, protože mandát pana prezidenta trvá až do půlnoci toho dne, kdy skládá slib. Je tedy stále platným prezidentem, na Hradě stále působí a vykonává svůj úřad. Proto začíná ceremoniál až na místě složení slibu.

Místo oběda se po inauguraci odehraje setkání u číše vína. Bude se jej účastnit i pan prezident?

Ano, pan prezident půjde do Španělského sálu na číši vína. Zve tam i všechny účastníky z Vladislavského sálu.

Prezident pronese inaugurační projev. Víte alespoň přibližně, o čem bude hovořit?

Pan prezident si vždy všechny projevy připravoval pouze ve své hlavě a vždy je přednášel spatra. Nechme se překvapit.

Při některých částech ceremoniálu bude prezidenta doprovázet jeho choť. Týká se to i dcery Kateřiny?

Ano, slečna Kateřina Zemanová bude pana prezidenta doprovázet. Je mu společně s manželkou nejbližší osobou.

"Na ceremoniál Hrad pozval na 700 hostů nejen z oblasti politiky, ale i z veřejného a kulturního života. Kdo přijde pana prezidenta do sálu podpořit?

Znám jména všech hostů, předběžně je ale nebudu sdělovat.

Proč nebyl na inauguraci pozván rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek?

Protokol Kanceláře prezidenta republiky zásadně nekomentuje jména pozvaných ani potvrzených hostů.

Pět let s prezidentem Milošem Zemanem, podívejte se na sestřih jeho vystoupení:

Proměna Miloše Zemana za dobu jeho prezidentování | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

Další zprávy