Zeman uvažuje o koupi pozemku od Ukrajince, který v Česku obchoduje s chudobou

Radek Dragoun Radek Dragoun, Lukáš Landa
1. 10. 2018 5:30
Prezident Miloš Zeman uvažuje o tom, že si ve středočeských Mnichovicích pořídí bungalov. Na pozemek, kde by jeho dům mohl stát, se již byl podívat. Momentálně patří Ukrajinci, který v Česku nabízí půjčky s vysokým úročením.
V prvním dílu pořadu Zaostřeno pátrali reportéři po tom, od koho prezident Zeman zvažuje nakoupit pozemky pro svůj budoucí dům. | Video: Lukáš Landa, Radek Dragoun

Mnichovice - Obyvatelé téměř čtyřtisícového městečka Mnichovice, které se nachází pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, jsou zvyklí, že zde občas potkají známou osobnost. V obci pobývá například herec Pavel Trávníček, bývalý poslanec Miloš Babiš či hudebník Martin Kratochvíl. V rozsáhlém komplexu se třemi vilami tady bydlí také podnikatel a bývalý spolumajitel fotbalové a hokejové Slavie Tomáš Rosen.

Přesto na konci srpna vzbudila pozornost místních kolona černých limuzín se zapnutými modrými majáčky. Zastavila se u Slávistické ulice, která směřuje k Rosenovu sídlu. S jeho majitelem však neměla návštěva nic společného. Účelem cesty byl pár metrů vzdálený pozemek, kterému se podle svědků v předcházejících dnech a týdnech příliš velká péče nevěnovala. V tento den byl však čerstvě posekaný.

Z jednoho z aut tehdy vystoupil prezident Miloš Zeman v doprovodu ochranky a své ženy Ivany. Posadil se na přinesenou židli a místo si prohlížel, zatímco mu realitní makléř pozemek detailněji představoval. Podle výpovědí svědků, s nimiž reportéři Aktuálně.cz mluvili, se Zeman kochal krajinou a pohledem na parcelu desítky minut.

Prezident nyní uvažuje, že právě toto místo se stane po vypršení mandátu jeho novým domovem. "Předpokládám, že si v tomto městečku koupím bungalov. Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov," řekl prezident na otázku Aktuálně.cz při návštěvě Olomouckého kraje. Doplnil, že uvažuje o koupi pozemku a na stavbu bungalovu má čas do konce svého funkčního období na Hradě, které potrvá do roku 2023. 

Redakce následně poslala přes mluvčího Jiřího Ovčáčka další otázky. Ten na ně však nereagoval.

Na volném prostranství, které si prezident v srpnu prohlížel, by skutečně měly vyrůst tři bungalovy. "Rodinné domy budou přízemní bungalovy, pro jednu rodinu (4 osoby)," stojí v květnové žádosti o napojení vodovodu.

Dotyčný pozemek v současnosti patří Ukrajinci Oleksandru Bulyginovi, který ho na konci ledna koupil za šest milionů korun a následně rozdělil na čtyři parcely. Jedna z nich, kde by v budoucnu měl stát bungalov, je podle stránek i informací realitní kanceláře M&M Reality stále na prodej, a to za 3,5 milionu korun.

Bulygin, který se do Česka přistěhoval se svou rodinou zhruba před dvěma lety, je pyšný, že o jeho pozemek projevil zájem prezident. "To je na mém pozemku," řekl hrdě ve své mateřštině reportérům Aktuálně.cz a v mobilu jim ukázal fotku prezidenta Zemana sedícího na židli a prohlížejícího si místo v Mnichovicích. Sám však prý u Zemanovy návštěvy nebyl. "Pan prezident se na to podíval, líbilo se mu to a řekl, že zavolá," dodal.

Na otázky týkající se podrobností se zdráhal odpovídat a odkazoval na realitní kancelář, která prý na rozdíl od něho tyto informace má. "To ještě neřekl. Jemu se to líbilo, ale jestli jeden, nebo tři, to neřekl," reagoval na otázku, jestli Zeman projevil zájem jen o jeden pozemek, nebo všechny.

Bulygin tvrdil, že prezidenta osobně nezná a že se s ním nikdy nepotkal. Proč v lednu koupil pozemky, které původní dlouholetý majitel veřejně nenabízel, prozradit nechtěl s odkazem na obchodní tajemství. Sdílný nebyl ani po otázce, jak se Zeman o jeho pozemcích dozvěděl. "Nějak mě našli," řekl.

Spolu se svou manželkou Bulygin vlastní společnost GO Invex Finance. Ta poskytuje půjčky s úročením, které mnohonásobně převyšuje úroky u bankovních úvěrů. Na nevýhodné podmínky půjček této firmy upozornila nezisková organizace Člověk v tísni.

"Všechny naše klienty bych varoval před tím, aby si u takové společnosti půjčili. I lidi, kteří jsou v nouzi a potřebují si půjčit. Rozhodně je tu pro ně minimálně deset patnáct společností, které jim půjčí za daleko férovějších podmínek," řekl Daniel Hůle, který monitoruje působení nebankovních poskytovatelů úvěrů. 

Bulygin jakoukoliv kritiku svého podnikání odmítl. "Je zákon a my ho dodržujeme. Proč se o tom bavíme? Zeman, pozemek, to chápu. Ale co s tím má společného firma? To jsou různé věci," divil se.

V jaké fázi je nákup pozemků, jak se o nich prezident dozvěděl nebo o kolik z nich má zájem, se nepodařilo zjistit ani u realitní kanceláře, na kterou Bulygin odkazoval. Makléř, který má pozemky na starost, na otázky nereagoval. "Je ve střední Americe. Pochybuji ovšem, že by vám sdělil jakékoli podrobnosti týkající se našich klientů. Obchodní podmínky M&M Reality Holdingu zaručují klientům nejvyšší diskrétnost," vzkázala mluvčí společnosti Kristýna Kaňovská.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy