Zeman upravil stravu a zhubl. Jeho zdravotní stav je dobrý, tvrdí Hrad. Léčil si jen nakopnutý palec

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 8. 2017 11:34
Prezident Miloš Zeman se podle lékařů těší dobrému zdravotnímu stavu. Hrad tím tak vyvrací spekulace o zhoršujícím se zdraví prezidenta. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman upravil režim i stravování a podařilo se mu tak zhubnout a stabilizovat hladinu cukru. Příznivé výsledky prezidentova zdravotního stavu Hrad oznámil poté, co Zeman na konci července absolvoval komplexní vyšetření v pražské Nemocnici Na Homolce. Šéf nyní nevyužívaného lékařského konzilia Martin Holcát Aktuálně.cz ještě prozradil, že si prezident léčil nakopnutý palec na noze.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je podle komplexního vyšetření, které absolvoval v závěru července v Nemocnici Na Homolce, velmi dobrý. Ve společné tiskové zprávě to uvedli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a šéf lékařského konzilia hlavy státu Martin Holcát. Zemana podle vyšetření trápí jen neuropatie dolních končetin, kterou trpí dlouhodobě.

Ovčáček během tohoto týdne na sociálních sítích vyvracel informace, že Zeman podstoupil operaci nohy. Uvedl, že se ho na zákrok ptali někteří novináři. "Na základě výsledků (vyšetření) můžeme konstatovat, že současný zdravotní stav pana prezidenta je velmi dobrý. Díky úpravě režimu a stravování došlo ke snížení hmotnosti a stabilizaci dlouhodobé hladiny cukru," uvedl Hrad.

Šéf nyní nevyužívaného lékařského konzilia Martin Holcát prezidenta sám neprohlížel. Sepsal pouze zprávu o zdravotním stavu prezidenta podle toho, jak mu o jeho zdraví referovali jeho kolegové lékaři. "Vím, ze prezidentovi léčili zranění nakopnutého palce, ale nic moc víc o tom nevím. Řekli mi, ze je to v pořádku. To je jediné, co vím. Nešli jsme do nějakých detailů, hodnotili jsme celkovou situaci," řekl Holcát s tím, že prezident nyní žádné akutní poranění nemá. Kdy k nakopnuti palce mělo dojít, neví. "Řešili jsme globální stav pana prezidenta," dodal.

Debaty o zdravotním stavu hlavy státu se rozproudily letos před prázdninami, kdy Zeman během některých akcí působil unaveně. Při květnové návštěvě Číny mu muselo okolí často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na něj ostatní politici museli čekat, než ho na místo dopravil vozík.

Zeman v červnu řekl, že svůj zdravotní stav považuje s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. "V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem," řekl novinářům během návštěvy ve Vietnamu.

Každý člověk vidí, že prezidentovi se nedaří zdravotně dobře, není schopen absolvovat některé akce, říká novinář Respektu Ondřej Kundra. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy