Zeman zaštítil akci s účastí KSČM a SPD. Je zastáncem svobody slova, tvrdí Ovčáček

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
8. 7. 2020 15:24
Prezident Miloš Zeman udělil záštitu Vlasteneckému setkání. Akce přitom vzbuzuje kontroverze pro své osazenstvo - loni mezi řečníky patřili například protiislámský aktivista Martin Konvička nebo předseda dělnické strany Tomáš Vandas, letos plánují přijet politici SPD či KSČM. Zeman akci zaštítil proto, že je zastáncem svobody slova a chtěl podpořit konzervativní myšlenky, sdělil jeho mluvčí.
Foto: ČTK

Organizátorka akce a majitelka zámečku Příčovy ve Středočeském kraji Alice Tomková Hospodářským novinám sdělila, že prezidenta o záštitu požádala standardní formální cestou přes jeho kancelář. "Záštitu pan prezident akci udělil," řekla Tomková.

Záštita prezidenta Miloše Zemana pro Vlastenecké setkání, kterou zveřejnili organizátoři akce
Záštita prezidenta Miloše Zemana pro Vlastenecké setkání, kterou zveřejnili organizátoři akce | Foto: vlasteneckesetkani.cz

"Pan prezident je hlubokým zastáncem svobody slova a názoru, proto udělil záštitu akci, která představuje konzervativní myšlenky. Právě o těchto myšlenkách bychom v současném bezhodnotovém světě euroamerické civilizace měli uvažovat," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz Aktuálně.cz, proč prezident akci záštitu udělil.

Politolog a expert na extremismus Jan Charvát HN řekl, že setkání lze jedním slovem označit na "antiliberální". "Jde o lidi, které spojuje odpor vůči Bruselu, NATO, většinou i USA, jsou proti většinovému proudu, vládní garnituře a často kladou důraz na nacionalismus," řekl.

Ovčáček ovšem taková tvrzení odmítá. "Nebezpečné nálepkování odlišných názorových proudů, kádrování a ostrakizování je přímou cestou do temnot totality," uvedl pro Aktuálně.cz.

Křeček nakonec nepřijede

Podle původního programu akce měl akci podpořit i jiný muž působící ve vysoké funkci. V sekci (Ne)právní stát měl vystoupit ombudsman Stanislav Křeček. Ten ovšem svou účast Hospodářským novinám popřel. "Nevím o tom nic. Takového setkání se rozhodně nezúčastním. To je nedorozumění," uvedl s tím, že o své účasti s někým hovořil, nic ale neslíbil.

Tomková každopádně HN řekla, že jí Křeček svou účast potvrdil minulý pátek, podle ní ale u sebe zrovna neměl diář. V úterý pak otočil a účast z časových důvodů odvolal. Stejně tak na akci nakonec oproti programu nevystoupí senátorka a někdejší členka lidovců a TOP 09 Jitka Chalánková. Na program ovšem v tuto chvíli není možné se podívat, web akce se podle organizátorů nachází "v rekonstrukci".

Svou akci naopak nadále plánuje například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, který patří v rámci strany mezi zástupce radikálního proudu a někdy bývá označován za stalinistu, nebo poslanec SPD Jiří Kobza. HN řekl, že se podle něj jedná o "setkání intelektuálů, kteří jsou vlastenečtí, kteří jsou na té straně, jež není preferovaná v médiích, aby tam dostali prostor se vyjádřit".

Místo zahradní slavnosti schůze radikálů

Akce vzbuzovala kontroverze také minulý rok, kdy na její pořádání udělil Středočeský kraj padesátitisícovou dotaci. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) ale organizátoři při žádosti o dotaci uvedli kraj v omyl, když tvrdili, že se má jednat pouze o zahradní slavnost k příležitosti vysvěcení místní kaple s vlasteneckým nádechem, dotaci tedy kraj požadoval zpět.

Organizátoři ale nakonec dotaci vracet nemuseli. "Po přezkoumání podpory udělené loni se došlo k závěru, že podmínky pro udělení podpory byly formálně splněny, pořadatel finanční podporu kraji nevracel," řekli HN mluvčí kraje Helena Frintová a Jan Nováček. Letos kraj akci žádnou dotaci neudělil.

Setkání se loni zúčastnila řada představitelů české radikální scény, například předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, antiislamista Martin Konvička, někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl nebo tehdejší poslanec ČSSD a nynější člen SPD Jaroslav Foldyna. Akci narušili aktivisté s duhovými vlajkami, kteří její konání označili za fašistickou hrozbu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy