reklama
 
 

Zeman udělil další milost, zastavil trestní stíhání duševně nemocného

Aktualizováno 27. 9. 2016 17:08
Prezident Miloš Zeman v úterý udělil svou třetí milost od nastoupení do úřadu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka rozhodl o zastavení trestního stíhání muže, který je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. Omilostněný podle něj utrpěl mozkovou příhodu a zároveň trpí duševní chorobou. "Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," sdělil Ovčáček s tím, že obviněný kvůli svému zdravotnímu stavu není schopen chápat smysl trestního řízení. "Žádost o milost podala státní zástupkyně, která v této fázi nemůže trestní stíhání v souladu se zákonem zastavit," dodal Ovčáček.

Praha – V pořadí třetí milost od nastoupení do úřadu udělil včera prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že hlava státu rozhodla o zastavení trestního stíhání muže, který je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle informací ČTK omilostněný řídil auto bez řidičského průkazu.

Omilostněný podle něj utrpěl mozkovou příhodu a zároveň trpí duševní chorobou. "Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," sdělil Ovčáček s tím, že obviněný kvůli svému zdravotnímu stavu není schopen chápat smysl trestního řízení.

"Žádost o milost podala státní zástupkyně, která v této fázi nemůže trestní stíhání v souladu se zákonem zastavit," dodal. Mluvčí už neupřesnil, jakého konkrétního činu se měl obviněný dopustit. "Nebudeme poskytovat další informace nad rámec tiskové zprávy," sdělil Aktuálně.cz.

Ovčáček doplnil, že návrh na omilostnění muže Zemanovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). To Aktuálně.cz potvrdila i mluvčí resortu Tereza Schejbalová. "Žádost jsme odesílali před třemi týdny," upřesnila s tím, že prezidentovo rozhodnutí ještě musel kontrasignovat předseda vlády. V případě zastavení stíhání, takzvané abolice, totiž na rozdíl od prominutí již uděleného trestu za rozhodnutí zodpovídá vláda.

Horní hranice trestní sazby u omilostněného podle ČTK činila dva roky vězení. Dozorující státní zástupkyně žádost o milost zdůvodnila vážným zdravotním stavem obžalovaného. Jako další důvod žalobkyně uvedla to, že pokud by trestní stíhání mohlo pokračovat, tak je velmi pravděpodobné, že by soud pouze vyslovil vinu obviněného. Od potrestání by upustil vzhledem k době, která od spáchání činu uplynula.

První milost udělil Zeman v únoru živnostníkovi z Pelhřimovska, který trpí roztroušenou sklerózou. V květnu pak prominul trest dalšímu nemocnému muži, který byl odsouzen rovněž za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. 

autor: Michael Švec | 27. 9. 2016 14:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama