Zeman u památníku v Lidicích: Kotleba a česká DSSS jsou neonacisté

Aktualizováno 11. 6. 2016 16:48
Neonacismus nenápadně ohrožuje českou společnost, řekl Zeman na shromáždění v Lidicích. Za neonacisty považuje Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) a stranu Mariana Kotleby na Slovensku.
MIloš Zeman na shromáždění v Lidicích.
MIloš Zeman na shromáždění v Lidicích. | Foto: ČTK

Lidice - Prezident Miloš Zeman na pietním aktu připomínajícím vyhlazení Lidic hovořil o neonacismu. Začíná nenápadně ohrožovat českou společnost, prohlásil.

Za neonacisty označil Zeman členy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a krajně pravicové strany Mariana Kotleby na Slovensku.

"Neonacisté těží i z váhavosti demokratických politiků, kteří nejsou schopni postavit se čelem některým aktuálním problémům“, řekl prezident.

Předseda DSSS Tomáš Vandas prezidentovo označení odmítl a vyzval ho, aby se za svá "urážlivá a ničím nepodložená obvinění vůči občanům této země" omluvil. Tvrdí, že prezident nyní mluví o migrační krizi stejně, jako on a jeho strana už před několika lety.

Lidická tragédie podle českého prezidenta zavazuje nejen vzpomínat na minulost, ale i aktivně bojovat proti projevům neonacismu, které se pod různými záminkami šíří i v Česku. Tato ideologie je postavena na rasové nenávisti, odmítání plurality názorů a navlékání do fyzické i názorové uniformy, uvedl.

Strana župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, která byla letos zvolena do parlamentu, velebí podle Zemana prezidenta Slovenského státu z let 1939 až 1945 Jozefa Tisa, jenž byl v roce 1947 popraven za válečné zločiny.

"Jestliže někdo adoruje válečného zločince a masového vraha z období druhé světové války, stává se objektivně neonacistou," prohlásil na shromáždění v Lidicích český prezident.

"Naše názory nejsou vůbec extremistické, a naopak naše názory, které jsou neměnné už několik let, nyní přebírají takzvané demokratické strany," řekl dnes ČTK Vandas. Prezident Zeman podle něj opakuje v souvislosti s uprchlickou vlnou do Evropy totéž, co on říkal před lety a byl za to i odsouzen.

"V roce 2009 jsem byl za svůj projev v Brně, kdy jsem varoval před uprchlickou vlnou tsunami, odsouzen. Pan prezident teď opakuje to samé, co já jsem říkal před lety. Pokud se tedy takto cítí být extremistou a neonacistou, tak vítejme na stejné lodi," prohlásil šéf radikální strany.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy