Zeman u památníku v Lidicích: Kotleba a česká DSSS jsou neonacisté

Aktualizováno 11. 6. 2016 16:48
Neonacismus nenápadně ohrožuje českou společnost, řekl Zeman na shromáždění v Lidicích. Za neonacisty považuje Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) a stranu Mariana Kotleby na Slovensku.
MIloš Zeman na shromáždění v Lidicích.
MIloš Zeman na shromáždění v Lidicích. | Foto: ČTK

Lidice - Prezident Miloš Zeman na pietním aktu připomínajícím vyhlazení Lidic hovořil o neonacismu. Začíná nenápadně ohrožovat českou společnost, prohlásil.

Za neonacisty označil Zeman členy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a krajně pravicové strany Mariana Kotleby na Slovensku.

"Neonacisté těží i z váhavosti demokratických politiků, kteří nejsou schopni postavit se čelem některým aktuálním problémům“, řekl prezident.

Předseda DSSS Tomáš Vandas prezidentovo označení odmítl a vyzval ho, aby se za svá "urážlivá a ničím nepodložená obvinění vůči občanům této země" omluvil. Tvrdí, že prezident nyní mluví o migrační krizi stejně, jako on a jeho strana už před několika lety.

Lidická tragédie podle českého prezidenta zavazuje nejen vzpomínat na minulost, ale i aktivně bojovat proti projevům neonacismu, které se pod různými záminkami šíří i v Česku. Tato ideologie je postavena na rasové nenávisti, odmítání plurality názorů a navlékání do fyzické i názorové uniformy, uvedl.

Strana župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, která byla letos zvolena do parlamentu, velebí podle Zemana prezidenta Slovenského státu z let 1939 až 1945 Jozefa Tisa, jenž byl v roce 1947 popraven za válečné zločiny.

"Jestliže někdo adoruje válečného zločince a masového vraha z období druhé světové války, stává se objektivně neonacistou," prohlásil na shromáždění v Lidicích český prezident.

"Naše názory nejsou vůbec extremistické, a naopak naše názory, které jsou neměnné už několik let, nyní přebírají takzvané demokratické strany," řekl dnes ČTK Vandas. Prezident Zeman podle něj opakuje v souvislosti s uprchlickou vlnou do Evropy totéž, co on říkal před lety a byl za to i odsouzen.

"V roce 2009 jsem byl za svůj projev v Brně, kdy jsem varoval před uprchlickou vlnou tsunami, odsouzen. Pan prezident teď opakuje to samé, co já jsem říkal před lety. Pokud se tedy takto cítí být extremistou a neonacistou, tak vítejme na stejné lodi," prohlásil šéf radikální strany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy