Zemanovo září na cestách. Po Asii ho čeká projev proti Islámskému státu na půdě OSN

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 9. 2015 16:17
Hned tři zahraniční cesty se vešly do zářijového programu Miloše Zemana. Na začátku měsíce se hlava státu vydala do Číny. Od pondělí do středy pak Zeman letí do Ázerbájdžánu, kde hodlá podepsat řadu obchodních dohod. Na konci září pak hodlá na Valném shromáždění OSN plédovat za vznik mezinárodní koalice proti radikálním islamistům, kterou prosazuje už několik měsíců.
Prezident Miloš Zeman navštívil 5. září spolu s manželkou Ivanou buddhistický klášter Ťing-an v Šanghaji.
Prezident Miloš Zeman navštívil 5. září spolu s manželkou Ivanou buddhistický klášter Ťing-an v Šanghaji. | Foto: ČTK

Praha – Čína, Ázerbájdžán, Spojené státy. Prezident Miloš Zeman má v září hodně nabitý program, jehož vrcholem má být na konci měsíce projev na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Na Západ přitom Zeman za dva a půl roku mnohokrát nezavítal. Spíše si oblíbil země na východ od českých hranic – minulý týden podruhé za poslední rok navštívil Čínu a hned v pondělí se přímo z jednání vlády v Brně vydá do Asie znovu.

Foto: Aktuálně.cz

Návštěvou Ázerbájdžánu prezident naváže na svou loňskou tour po Kazachstánu a Tádžikistánu. Čímž zároveň rozšíří seznam navštívených zemí, které jsou kritizovány za porušování lidských práv. Zeman ovšem jako by výzvy nevládních organizací neslyšel – Kazachstán například označil za hospodářský zázrak.

I tehdy, stejně jako při obou návštěvách Číny, Zeman výrazně propagoval české firmy, které v Asii podepsaly smlouvy za stovky milionů korun, silně lobboval například za české pivovary.

A v ekonomické diplomacii chce pokračovat i příští týden v Baku, kde by měl uzavřít dohodu o strategickém partnerství. Naváže tak na loňskou návštěvu ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva na summitu Východního partnerství, kdy "intervenoval za Škodu Transportation při výstavbě metra".

S Alijevem ho čeká zhruba půlhodinové jednání. Jestli se na něm dotknou i dodržování lidských práv, k čemuž Zemana v pátek vyzval místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák, je ale otázkou. Kromě podpisu obchodních dohod pak česká hlava státu zahájí také česko-ázerbájdžánský podnikatelský seminář nebo si prohlédne ropný terminál.

Zemanovi budou naslouchat špičky z celého světa

Pozornost Hradu se nicméně upíná hlavně k poslednímu zářijovému týdnu, kdy Zeman poprvé ve své funkci vystoupí na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Na prestižním fóru chce česká hlava státu volat po vytvoření mezinárodní koalice proti radikálům z Islámského státu.

"Projev bude zaměřen na téma mezinárodní protiteroristické akce," potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman myšlenku vojenské akce proti islamistům prosazuje dlouhodobě, minulý týden o ní v Pekingu například mluvil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

V Americe už sice Zeman jednou byl - v březnu svou myšlenku o potřebě tažení proti Islámskému státu proklamoval na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, který v USA lobbuje za zájmy židovského státu.

Kvůli jeho dřívějším proruským výrokům se však Zeman nesešel s žádným z předních amerických politiků. V tom bude projev v OSN odlišný, českému prezidentovi budou naslouchat státníci a diplomaté z celého světa.

Kompletní program Zemanovy druhé cesty do Spojených států se nicméně ještě teprve finalizuje, není tak jisté, jestli se tentokrát s americkými politiky setká. "Mohu ovšem prozradit, že pan prezident v New Yorku uctí památku obětí 11. září," nechtěl zatím říct více hradní mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy