Zemanovo září na cestách. Po Asii ho čeká projev proti Islámskému státu na půdě OSN

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 9. 2015 16:17
Hned tři zahraniční cesty se vešly do zářijového programu Miloše Zemana. Na začátku měsíce se hlava státu vydala do Číny. Od pondělí do středy pak Zeman letí do Ázerbájdžánu, kde hodlá podepsat řadu obchodních dohod. Na konci září pak hodlá na Valném shromáždění OSN plédovat za vznik mezinárodní koalice proti radikálním islamistům, kterou prosazuje už několik měsíců.
Prezident Miloš Zeman navštívil 5. září spolu s manželkou Ivanou buddhistický klášter Ťing-an v Šanghaji.
Prezident Miloš Zeman navštívil 5. září spolu s manželkou Ivanou buddhistický klášter Ťing-an v Šanghaji. | Foto: ČTK

Praha – Čína, Ázerbájdžán, Spojené státy. Prezident Miloš Zeman má v září hodně nabitý program, jehož vrcholem má být na konci měsíce projev na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Na Západ přitom Zeman za dva a půl roku mnohokrát nezavítal. Spíše si oblíbil země na východ od českých hranic – minulý týden podruhé za poslední rok navštívil Čínu a hned v pondělí se přímo z jednání vlády v Brně vydá do Asie znovu.

Foto: Aktuálně.cz

Návštěvou Ázerbájdžánu prezident naváže na svou loňskou tour po Kazachstánu a Tádžikistánu. Čímž zároveň rozšíří seznam navštívených zemí, které jsou kritizovány za porušování lidských práv. Zeman ovšem jako by výzvy nevládních organizací neslyšel – Kazachstán například označil za hospodářský zázrak.

I tehdy, stejně jako při obou návštěvách Číny, Zeman výrazně propagoval české firmy, které v Asii podepsaly smlouvy za stovky milionů korun, silně lobboval například za české pivovary.

A v ekonomické diplomacii chce pokračovat i příští týden v Baku, kde by měl uzavřít dohodu o strategickém partnerství. Naváže tak na loňskou návštěvu ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva na summitu Východního partnerství, kdy "intervenoval za Škodu Transportation při výstavbě metra".

S Alijevem ho čeká zhruba půlhodinové jednání. Jestli se na něm dotknou i dodržování lidských práv, k čemuž Zemana v pátek vyzval místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák, je ale otázkou. Kromě podpisu obchodních dohod pak česká hlava státu zahájí také česko-ázerbájdžánský podnikatelský seminář nebo si prohlédne ropný terminál.

Zemanovi budou naslouchat špičky z celého světa

Pozornost Hradu se nicméně upíná hlavně k poslednímu zářijovému týdnu, kdy Zeman poprvé ve své funkci vystoupí na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Na prestižním fóru chce česká hlava státu volat po vytvoření mezinárodní koalice proti radikálům z Islámského státu.

"Projev bude zaměřen na téma mezinárodní protiteroristické akce," potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman myšlenku vojenské akce proti islamistům prosazuje dlouhodobě, minulý týden o ní v Pekingu například mluvil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

V Americe už sice Zeman jednou byl - v březnu svou myšlenku o potřebě tažení proti Islámskému státu proklamoval na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti, který v USA lobbuje za zájmy židovského státu.

Kvůli jeho dřívějším proruským výrokům se však Zeman nesešel s žádným z předních amerických politiků. V tom bude projev v OSN odlišný, českému prezidentovi budou naslouchat státníci a diplomaté z celého světa.

Kompletní program Zemanovy druhé cesty do Spojených států se nicméně ještě teprve finalizuje, není tak jisté, jestli se tentokrát s americkými politiky setká. "Mohu ovšem prozradit, že pan prezident v New Yorku uctí památku obětí 11. září," nechtěl zatím říct více hradní mluvčí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy