Zeman stráví 17. listopad v ústraní. Díky němu není Albertov opomíjený, vzkazuje Ovčáček

Adéla Skoupá ČTK Adéla Skoupá, ČTK
15. 11. 2016 16:57
Zeman nevystoupí 17. listopadu na žádné z chystaných akcí. Loni řečnil vedle antiislamisty Martina Konvičky na Albertově, letos bude prostranství patřit studentům. "Pan prezident už dvakrát promluvil na Albertově, který byl v minulosti poněkud opomíjen. Nyní je situace právě díky panu prezidentovi opačná. O státním svátku, kdy si připomínáme boj za svobodu a demokracii, nechť promluví místo politiků studenti a široká veřejnost,“ vzkázal Zemanův mluvčí Ovčáček.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Na výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva má prezident Miloš Zeman soukromý program, čtvrteční státní svátek stráví po delší době v ústraní na zámku v Lánech. Uvedl to jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zatímco loni vystoupil na Albertově na jednom pódiu se šéfem protiislámské iniciativy Martinem Konvičkou a předloni jej tamtéž vypískaly stovky lidí při odhalování pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu, letos na žádné z akcí řečnit nebude.

"Pan prezident už dvakrát promluvil na Albertově, který byl v minulosti poněkud opomíjen. Nyní je situace právě díky panu prezidentovi opačná. O státním svátku, kdy si připomínáme boj za svobodu a demokracii, nechť promluví místo politiků studenti a široká veřejnost," vzkázal Zemanův mluvčí Ovčáček.

Albertov si totiž po loňských zkušenostech hned v prvním možném okamžiku zamluvili studenti z Univerzity Karlovy. Ti loni kvůli protiislámské akci a bezpečnostním opatřením spojeným s příjezdem prezidenta nemohli položit k pomníku květiny a svíčky, do oploceného areálu je ochranka nevpustila.

Letos chtěli studenti oslavy pojmout jinak. "Akce je koncipována jako celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii, kteří obzvláště v letech 1939 a 1989 riskovali pro naši společnost a budoucnost vše," uvedl Lukáš Kostínek z Akademického senátu Univerzity Karlovy.

Akce má být oslavou demokracie a hodnot, na kterých stojí současná moderní společnost. Její organizátoři tvrdí, že se nechtějí vůči nikomu vymezovat. Na pódiu by měli vystoupit rektoři Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Zima a Mikuláš Bek a také Petr Pithart, kterého vybrali pro jeho podíl na demokratické přeměně země.

Přestože prezidentský kandidát Michal Horáček se na Albertov přijde podívat, na pódiu nevystoupí. "Vše je v režii studentů, pan Horáček promluví možná spíše na křtu knihy Náš Václav Havel, jejímž je spoluautorem," uvedl jeho mluvčí Jiří Táborský.

V Praze je podle magistrátu zatím nahlášeno asi 30 shromáždění nebo pochodů. Jako výzva k probuzení občanské společnosti by se měly ve výroční den sametové revoluce rozeznít tisíce budíků. Vyzývají k tomu pořadatelé oslav z řad občanské společnosti, podle nichž jsou hodnoty demokracie a svobody dnes zpochybňovány či obětovány. Budíky by měly zvonit v 19:30, tedy v době, kdy před 27 lety policejní kordon přehradil průvod studentů na Národní třídě a policisté následně studenty brutálně zbili. Občanský budíček bude vrcholem letošního Festivalu svobody, který tvoří pietní akce, koncerty i alegorický průvod.

Na různých místech se sejdou také odpůrci údajné islamizace Česka. Shromáždění různé skupiny nahlásily například na náměstí Jana Palacha nebo do dolní části Václavského náměstí. Pražská policie nasadí do akce stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. V ulicích budou pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy