Babiš požádá prezidenta o odvolání Staňka, nominaci Šmardy ale vnímá jako zvláštní

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádá prezidenta Miloše Zemana o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zeman v úterý nepřijal Staňkovu demisi. Ministr kultury oznámil svou rezignaci v polovině května. Předseda ČSSD Jan Hamáček na jeho místo plánuje dosadit místopředsedu sociální demokracie Michala Šmardu. Babiš to považuje za zvláštní.
Antonín Staněk.
Antonín Staněk. | Foto: ČTK

"Budu samozřejmě postupovat podle koaliční smlouvy, požádám o odvolání ministra kultury. Teď jde o tu nominaci, aby ten kandidát svou funkci skutečně zvládl," řekl Babiš v Bruselu novinářům ve své první reakci na výsledek úterní schůzky Zemana se Staňkem, na které prezident ministrovu demisi odmítl.

"Důvodem (nepřijetí demise, pozn. red.) je to, že doc. Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel," napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nástupce Staňka? Hamáček navrhuje Michala Šmardu

Na Staňkovo místo by chtěl Hamáček dosadit místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Ten v současnosti působí jako starosta Nového Města na Moravě. Hamáček si od něj slibuje uklidnění situace. "Chci, aby za sociální demokracii mluvily nové tváře, tváře důvěryhodné," řekl Hamáček.

"Já jsem říkal, že ministr není úřednická funkce, ale politická, je potřeba, aby ministr byl schopen komunikovat nejen v rámci svého resortu, ale také o ostatních aspektech politiky. Michal Šmarda je zkušený komunální politik, v posledních volbách obhájil svůj mandát, dostal tuším přes 37 procent," uvedl předseda ČSSD.

Místo ministra kultury Hamáček nabídl Šmardovi před několika dny. "Váhal jsem hodně, není to jednoduché rozhodnutí," řekl Šmarda v České televizi. Hamáček ho podle jeho slov přesvědčil o tom, že je důležité, aby funkci přijal, a že bude mít v této funkci podporu.

Babiš si jeho nominací jistý není. "Musím si prečíst koaliční smlouvu, co tam máme z hlediska odbornosti jednotlivách ministrů," řekl. "Já jsem viděl pana Šmardu nedávno v Událostech a měl jsem z toho zvláštní pocit," dodal.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda. | Foto: Jan Rasch

Šmarda si dává za cíl vrátit důvěru v ministerstvo a uklidnit emoce. "Je potřeba všem dát záruky, že ministerstvo kultury bude vedeno profesionálně, nebude docházet k žádnému vyřizování účtů a že ve vztahu mezi ministerstvem a jím zřizovanými organizacemi bude vše postupovat korektně," uvedl v ČT.

Národní galerie Praha a Muzeum umění Olomouc by měly mít co nejdřív stabilní ředitele, řekl Šmarda. "Pokud zvítězí ve standardním transparentním výběrovém řízení, tak ano," řekl na otázku, zda by se Fajt a Soukup mohli vrátit do funkcí, z nichž je Staněk odvolal. Výběrová řízení musejí být podle Šmardy věrohodná, garantovaná osobnostmi s respektem. Ministr by se od výběru měl jako politik držet dál, podotkl.

Zároveň dodal, že pokud by byli nejvyšší ústavní činitelé silně proti tomu, aby se funkce ujal, dál by o ni neusiloval. "Chci je jen poprosit, aby jednali rychle," uvedl.

Baxa: Jde o splátku za odvolání Fajta

Podle poslance ODS a člena výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Martina Baxy rozhodnutí prezidenta budí dojem, že se jedná o splátku za odvolání Jiřího Fajta z pozice ředitele Národní galerie.

"Pokud Antonín Staněk ve funkci zůstává, tu splátku zaplatí česká kultura, která bude mít ve funkci nekompetentního ministra," řekl Baxa s tím, že Michal Šmarda je pro něj jméno, které je ve sféře české kultury zcela neznámé.

Podle místopředsedy Senátu za ČSSD Milana Štěcha podobné postoje prezidentu Zemanovi vyhovují. "Tu situaci pouze prodlužuje a také tak se dostává do povědomí veřejnosti," řekl v České televizi.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Fajt v úterý ČTK v reakci na Zemanovo rozhodnutí sdělil, že takový krok čekal. "Kolečko politických eskapád se tímto uzavřelo. Každému tak musí být jasné, proč jsem byl na základě vykonstruovaných obvinění odstraněn," uvedl. V médiích se jako o možném důvodu Staňkova rozhodnutí odvolat Fajta spekulovalo o tom, že chtěl vyhovět Zemanovi v jeho dlouhodobém sporu s Fajtem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy