Babiš požádá prezidenta o odvolání Staňka, nominaci Šmardy ale vnímá jako zvláštní

Tomáš Klézl ČTK Ondřej Houska Tomáš Klézl, ČTK, Ondřej Houska
Aktualizováno 28. 5. 2019 23:25
Premiér Andrej Babiš (ANO) požádá prezidenta Miloše Zemana o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zeman v úterý nepřijal Staňkovu demisi. Ministr kultury oznámil svou rezignaci v polovině května. Předseda ČSSD Jan Hamáček na jeho místo plánuje dosadit místopředsedu sociální demokracie Michala Šmardu. Babiš to považuje za zvláštní.
Antonín Staněk.
Antonín Staněk. | Foto: ČTK

"Budu samozřejmě postupovat podle koaliční smlouvy, požádám o odvolání ministra kultury. Teď jde o tu nominaci, aby ten kandidát svou funkci skutečně zvládl," řekl Babiš v Bruselu novinářům ve své první reakci na výsledek úterní schůzky Zemana se Staňkem, na které prezident ministrovu demisi odmítl.

"Důvodem (nepřijetí demise, pozn. red.) je to, že doc. Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel," napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nástupce Staňka? Hamáček navrhuje Michala Šmardu

Na Staňkovo místo by chtěl Hamáček dosadit místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Ten v současnosti působí jako starosta Nového Města na Moravě. Hamáček si od něj slibuje uklidnění situace. "Chci, aby za sociální demokracii mluvily nové tváře, tváře důvěryhodné," řekl Hamáček.

"Já jsem říkal, že ministr není úřednická funkce, ale politická, je potřeba, aby ministr byl schopen komunikovat nejen v rámci svého resortu, ale také o ostatních aspektech politiky. Michal Šmarda je zkušený komunální politik, v posledních volbách obhájil svůj mandát, dostal tuším přes 37 procent," uvedl předseda ČSSD.

Místo ministra kultury Hamáček nabídl Šmardovi před několika dny. "Váhal jsem hodně, není to jednoduché rozhodnutí," řekl Šmarda v České televizi. Hamáček ho podle jeho slov přesvědčil o tom, že je důležité, aby funkci přijal, a že bude mít v této funkci podporu.

Babiš si jeho nominací jistý není. "Musím si prečíst koaliční smlouvu, co tam máme z hlediska odbornosti jednotlivách ministrů," řekl. "Já jsem viděl pana Šmardu nedávno v Událostech a měl jsem z toho zvláštní pocit," dodal.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda. | Foto: Jan Rasch

Šmarda si dává za cíl vrátit důvěru v ministerstvo a uklidnit emoce. "Je potřeba všem dát záruky, že ministerstvo kultury bude vedeno profesionálně, nebude docházet k žádnému vyřizování účtů a že ve vztahu mezi ministerstvem a jím zřizovanými organizacemi bude vše postupovat korektně," uvedl v ČT.

Národní galerie Praha a Muzeum umění Olomouc by měly mít co nejdřív stabilní ředitele, řekl Šmarda. "Pokud zvítězí ve standardním transparentním výběrovém řízení, tak ano," řekl na otázku, zda by se Fajt a Soukup mohli vrátit do funkcí, z nichž je Staněk odvolal. Výběrová řízení musejí být podle Šmardy věrohodná, garantovaná osobnostmi s respektem. Ministr by se od výběru měl jako politik držet dál, podotkl.

Zároveň dodal, že pokud by byli nejvyšší ústavní činitelé silně proti tomu, aby se funkce ujal, dál by o ni neusiloval. "Chci je jen poprosit, aby jednali rychle," uvedl.

Baxa: Jde o splátku za odvolání Fajta

Podle poslance ODS a člena výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Martina Baxy rozhodnutí prezidenta budí dojem, že se jedná o splátku za odvolání Jiřího Fajta z pozice ředitele Národní galerie.

"Pokud Antonín Staněk ve funkci zůstává, tu splátku zaplatí česká kultura, která bude mít ve funkci nekompetentního ministra," řekl Baxa s tím, že Michal Šmarda je pro něj jméno, které je ve sféře české kultury zcela neznámé.

Podle místopředsedy Senátu za ČSSD Milana Štěcha podobné postoje prezidentu Zemanovi vyhovují. "Tu situaci pouze prodlužuje a také tak se dostává do povědomí veřejnosti," řekl v České televizi.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Fajt v úterý ČTK v reakci na Zemanovo rozhodnutí sdělil, že takový krok čekal. "Kolečko politických eskapád se tímto uzavřelo. Každému tak musí být jasné, proč jsem byl na základě vykonstruovaných obvinění odstraněn," uvedl. V médiích se jako o možném důvodu Staňkova rozhodnutí odvolat Fajta spekulovalo o tom, že chtěl vyhovět Zemanovi v jeho dlouhodobém sporu s Fajtem.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy