Zeman s návštěvami vlády šetří, do Sněmovny chodí víc

Kristýna Zemanová
9. 9. 2015 10:16
Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastní jednání vlády. Bude to teprve jeho druhá návštěva zasedání Sobotkova kabinetu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil. Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jen co se Miloš Zeman vrátil z Číny, chystá se na jednání Sobotkova kabinetu. Půjde teprve o jeho třetí účast na zasedání vlády od nástupu do úřadu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji.

“Pan prezident svým způsobem považuje za svou povinnost na tomto jednání být,” řekl před středečním setkáním s ministry prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. A to je téma, které považuje Zeman za dostatečně zásadní, aby za Sobotkou a spol. dorazil. Jak totiž po svém zvolení na Pražský hrad v roce 2013 upřesnil, bude chodit jen na ta zasedání, která mu budou připadat “důležitá pro osud země.”

Mluvit se možná bude i o imigraci

Zeman už se ohledně rozpočtu sešel s ministrem financí Andrejem Babišem, jehož návrh podpořil, a to včetně schodku 70 miliard korun. Oba politici se také shodli na nutnosti podpořit rozpočtem nové investice. Podle Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil Ovčáček.

V tématu imigrace hájí Zeman výrazně ostřejší názory než premiér Bohuslav Sobotka a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, naopak má se svými postoji blízko k ministru financí Andreji Babišovi - podobně jako on navrhuje nasadit armádu a odmítá přijímání většího počtu běženců.

Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.

Zeman chtěl na vládu chodit pravidelně

Účast na jednání vlády a Parlamentu označoval Zeman ve své prezidentské kampani jako prioritu a podobně mluvil i krátce po svém zvolení. Například při první návštěvě Poslanecké sněmovny slíbil, že bude na vládu docházet “pravidelně” a do obou komor Parlamentu “často.”

Mluvčí Ovčáček nicméně prezidentovu nepříliš vysokou účast na jednáních hájí. “Pan prezident se se členy vlády setkává na Pražském hradě, navštěvuje také hejtmany nebo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, zástupce justice. Je třeba si uvědomit, že nelze stíhat všechno najednou,” uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy