Zeman s návštěvami vlády šetří, do Sněmovny chodí víc

Kristýna Zemanová
9. 9. 2015 10:16
Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastní jednání vlády. Bude to teprve jeho druhá návštěva zasedání Sobotkova kabinetu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil. Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jen co se Miloš Zeman vrátil z Číny, chystá se na jednání Sobotkova kabinetu. Půjde teprve o jeho třetí účast na zasedání vlády od nástupu do úřadu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji.

“Pan prezident svým způsobem považuje za svou povinnost na tomto jednání být,” řekl před středečním setkáním s ministry prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. A to je téma, které považuje Zeman za dostatečně zásadní, aby za Sobotkou a spol. dorazil. Jak totiž po svém zvolení na Pražský hrad v roce 2013 upřesnil, bude chodit jen na ta zasedání, která mu budou připadat “důležitá pro osud země.”

Mluvit se možná bude i o imigraci

Zeman už se ohledně rozpočtu sešel s ministrem financí Andrejem Babišem, jehož návrh podpořil, a to včetně schodku 70 miliard korun. Oba politici se také shodli na nutnosti podpořit rozpočtem nové investice. Podle Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil Ovčáček.

V tématu imigrace hájí Zeman výrazně ostřejší názory než premiér Bohuslav Sobotka a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, naopak má se svými postoji blízko k ministru financí Andreji Babišovi - podobně jako on navrhuje nasadit armádu a odmítá přijímání většího počtu běženců.

Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.

Zeman chtěl na vládu chodit pravidelně

Účast na jednání vlády a Parlamentu označoval Zeman ve své prezidentské kampani jako prioritu a podobně mluvil i krátce po svém zvolení. Například při první návštěvě Poslanecké sněmovny slíbil, že bude na vládu docházet “pravidelně” a do obou komor Parlamentu “často.”

Mluvčí Ovčáček nicméně prezidentovu nepříliš vysokou účast na jednáních hájí. “Pan prezident se se členy vlády setkává na Pražském hradě, navštěvuje také hejtmany nebo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, zástupce justice. Je třeba si uvědomit, že nelze stíhat všechno najednou,” uvedl.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy