Zeman s návštěvami vlády šetří, do Sněmovny chodí víc

Kristýna Zemanová
9. 9. 2015 10:16
Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastní jednání vlády. Bude to teprve jeho druhá návštěva zasedání Sobotkova kabinetu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil. Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jen co se Miloš Zeman vrátil z Číny, chystá se na jednání Sobotkova kabinetu. Půjde teprve o jeho třetí účast na zasedání vlády od nástupu do úřadu. V kampani přitom sliboval, že na rozdíl od svých předchůdců bude do Strakovy akademie docházet mnohem častěji.

“Pan prezident svým způsobem považuje za svou povinnost na tomto jednání být,” řekl před středečním setkáním s ministry prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda má na programu jednání o státním rozpočtu na rok 2016. A to je téma, které považuje Zeman za dostatečně zásadní, aby za Sobotkou a spol. dorazil. Jak totiž po svém zvolení na Pražský hrad v roce 2013 upřesnil, bude chodit jen na ta zasedání, která mu budou připadat “důležitá pro osud země.”

Mluvit se možná bude i o imigraci

Zeman už se ohledně rozpočtu sešel s ministrem financí Andrejem Babišem, jehož návrh podpořil, a to včetně schodku 70 miliard korun. Oba politici se také shodli na nutnosti podpořit rozpočtem nové investice. Podle Ovčáčka ovšem nelze vyloučit, že se debata stočí také k současné uprchlické krizi. “Je možné, že se na téma nelegální imigraci dostane,” potvrdil Ovčáček.

V tématu imigrace hájí Zeman výrazně ostřejší názory než premiér Bohuslav Sobotka a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, naopak má se svými postoji blízko k ministru financí Andreji Babišovi - podobně jako on navrhuje nasadit armádu a odmítá přijímání většího počtu běženců.

Zeman zatím svými návštěvami vlády šetřil. Jednání Sobotkova kabinetu se zúčastnil jednou v červenci minulého roku. Jednou přišel také na jednání tehdejší Nečasovy vlády, krátce po svém zvolení v roce 2013. Do Poslanecké sněmovny chodil o něco častěji, od svého zvolení tam byl zatím pětkrát, naposledy letos v červnu.

Zeman chtěl na vládu chodit pravidelně

Účast na jednání vlády a Parlamentu označoval Zeman ve své prezidentské kampani jako prioritu a podobně mluvil i krátce po svém zvolení. Například při první návštěvě Poslanecké sněmovny slíbil, že bude na vládu docházet “pravidelně” a do obou komor Parlamentu “často.”

Mluvčí Ovčáček nicméně prezidentovu nepříliš vysokou účast na jednáních hájí. “Pan prezident se se členy vlády setkává na Pražském hradě, navštěvuje také hejtmany nebo prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, zástupce justice. Je třeba si uvědomit, že nelze stíhat všechno najednou,” uvedl.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy