Hrad: Zeman se za vulgarity neomluví, kritici jsou pokrytci

Domácí Domácí
4. 11. 2014 12:45
Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se v minulosti jiní politici také vyjadřovali sprostě a nikomu to nevadilo.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman se za vulgární výroky v pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán omlouvat nebude.

"Já si nemyslím, že by byl důvod, aby se pan prezident v tomto směru omlouval,“ odpověděl v úterý mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz novinářů.

Prezident podle něj nejprve citoval texty ruské punkové skupiny Pussy Riot a posléze slova Karla Schwarzenberga.

"Já si myslím, že šlo o věc, která měla svůj kontext a měla svoji příčinu. V jednom případě šlo o citace z textů jisté hudební skupiny a v závěru pan prezident pouze citoval svého protikandidáta z prezidentské volby,“ řekl Ovčáček, podle kterého Zeman "otevřel klíčové téma, zda je vůbec přípustné takové výrazivo v politice využívat."

Ovčáček uvedl, že kromě desítek nesouhlasných reakcí, které na Hrad dorazily, prezidentská kancelář také zaznamenala ohlasy na podporu hlavy státu. "Lidé zaznamenávají to určité pokrytectví, které se objevuje," doplnil mluvčí.

"V minulosti se někteří politici, já nebudu opravdu jmenovat, takto vyjadřovali pravidelně, běžně, bez jakéhokoli skandálu. A nyní dochází k velké smršti mediálního zájmu. Já si myslím, že je důležité, že pan prezident právě na tento faktor upozornil," uvedl Ovčáček.

Vulgární prezidentův projev už také vyvolal odezvu v podobě protestních akcí. Některé jsou svolané na 17. listopadu. Jedna má například název Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Protestující se sejdou na Národní třídě. Podle Ovčáčka není vhodné problematiku prezidentova výraziva spojovat s 25. výročím svobody.

"Pan prezident byl přímým účastníkem pochodu 17. listopadu 1989. Já doufám, že ti, kteří přijdou protestovat, tam byli také," dodal.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 42 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy