Zeman se ve čtvrtek sejde na Hradě s Babišem, o schůzku požádal premiér

ČTK ČTK
8. 7. 2019 15:26
Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v 17 hodin sejde na Hradě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, témata jednání ústavních činitelů neupřesnil. Zeman se s Babišem a ještě s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) setkal ve čtvrtek v Lánech, ani po schůzce ale nevyhověl Babišovu návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokraté hrozí odchodem z vlády, kdyby Staněk v kabinetu zůstal.
Prezident a premiér se znovu sejdou ve čtvrtek.
Prezident a premiér se znovu sejdou ve čtvrtek. | Foto: twitter.com/PREZIDENTmluvci

Ovčáček na dotaz, jaká témata budou Zeman s Babišem projednávat, odpověděl: "O setkání požádal pan premiér."

Zeman v květnu nepřijal Staňkovu demisi. ČSSD poté požádala Babiše, aby Zemanovi navrhl odvolání ministra kultury, kterému podle ústavy hlava státu musí vyhovět. Prezident tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že si přeje Staňkovo setrvání v kabinetu. Představitelé sociální demokracie dali najevo, že pokud by nemohli rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by jejich další účast ve vládě smysl.

Minulý týden jednali Babiš s Hamáčkem se Zemanem v Lánech o dalším postupu. Premiér před schůzkou uváděl, že hodlá prezidenta přesvědčit, aby návrhu na odvolání Staňka vyhověl. Nakonec se ale pozice stran nezměnily a Hamáček se vyjádřil skepticky k možnému pokračování vládní koalice. O setrvání ČSSD ve vládě by mělo 15. července rozhodovat předsednictvo strany.

Zeman ještě pozval na pátek na schůzku Hamáčka a Staňka, prý je chce usmířit. Předseda ČSSD ale dal jasně najevo, že si pokračování Staňka ve funkci nepřeje.

Babiš se ve čtvrtek postavil odmítavě k možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, na jejímž základě by Ústavní soud mohl nařídit Zemanovi, aby premiérovi vyhověl a Staňka bezodkladně zbavil funkce.

Video: Babiš nechce naštvat Zemana, smrtící mohou být jeho kauzy a podpora SPD, říká Jelínek

Divil bych se, kdyby vláda vydržela do řádných voleb, Zeman dlouho pracuje na rozvratu ČSSD, ale Babišovi se hodí strana ochotná s ním vládnout. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy