Zeman se v Moskvě hrbil před diktátorem, vadí Kalouskovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2015 20:51
Prezidentova víkendová cesta do Ruska štěpí politiky. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik soudí, že je dobře, že se Zeman zúčastnil oslav vítězství nad nacismem. Zemana se zastal i premiér.
Vladimir Putin s Milošem Zemanem.
Vladimir Putin s Milošem Zemanem. | Foto: ČTK

Praha - Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Moskvě, kde se v sobotu účastnil oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem a sešel se i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nadále rozděluje české politiky.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je přirozené, že Zeman využil návštěvu Moskvy k setkání s Putinem. Řekl to České televizi a televizi Nova.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že Česká republika na sebe Zemanovou cestou negativně upozornila. "Byl bych radši, kdybychom byli výjimeční v jiných oblastech než se hrbit před diktátorem, který ohrožuje suverenitu Ukrajiny," řekl v neděli.

Naopak předseda poslaneckého klubu KSČM  Pavel Kováčik soudí, že je dobře, že se český prezident v Moskvě zúčastnil oslav vítězství nad nacismem. A stejně tak je podle něj správné, že Zeman spojil svou návštěvu s jednáním o ekonomických otázkách.

"Je to dobře i proto, že Rusko je velmi významný partner, ať se to někomu líbí nebo nelíbí, jak na poli politickém, tak na poli ekonomickém," řekl. Zemanova návštěva je podle něj dobrý vklad pro budoucí česko-ruské vztahy.

Schválena až napodruhé

Česká vláda schválila Zemanovu cestu do Moskvy v polovině dubna až napodruhé, když její projednávání nejdříve přerušila kvůli sporům okolo možné Zemanově účasti na kontroverzním moskevském armádním defilé. Prezident řekl, že se přehlídky nezúčastní, což v sobotu dodržel, a od kabinetu tak nakonec dostal ke své cestě zelenou.

Zemanovi domácí kritici přesto vnímají jeho návštěvu Moskvy za nevhodnou v situaci, kdy má Západ s Ruskem napjaté vztahy jednak kvůli ruské anexi Krymu a jednak proto, že v očích většiny západních politiků je Rusko agresorem v konfliktu na východě Ukrajině. "Česká republika na sebe upozornila tím, že její hlava státu byla jediná hlava státu zemí EU, která se rozhodla být Putinovým hostem, což je svého druhu výjimečná věc," řekl Kalousek.

Sankce by mohly být brzy zrušeny, prohlásil Zeman

V rozhovoru, který v neděli vysílala ruská rozhlasová stanice Kommersant FM, Zeman prohlásil, že EU by mohla sankce proti Rusku, vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny, zrušit do konce letošního roku.

Protiruské sankce kritizuje od jejich vyhlášení a své stanovisko zopakoval i v Moskvě. V rozhovoru pro česká média v sobotu řekl, že sankce mohou být zrušeny, jakmile se podaří realizovat minské mírové dohody a válka na Ukrajině skončí. Pokud naopak ruská armáda na Ukrajinu otevřeně zaútočí, měly by se podle Zemana sankce zpřísnit.

Případné zrušení protiruských sankcí připustil také Sobotka, nečeká to ale letos. "Pokud budou plněny minské dohody, pak si lze představit, že sankce mohou být sníženy nebo zrušeny, ale nemyslím si, že to bude v letošním roce," řekl v neděli premiér ČT a Nově.

Pět miliard ruského dluhu

Sobotní schůzky s Putinem Zeman využil k žádosti o intervenci ohledně pětimiliardové české pohledávky, která vznikla při stavbě paroplynové elektrárny v severoruském polárním Salechardu. V Moskvě absolvoval i několik neformálních rozhovorů s dalšími světovými státníky, ale také s Vladimirem Jakuninem, kontroverzním ruským miliardářem a mocným šéfem ruských státních železnic, který byl za podporu anexe Krymu zařazen do sankčního seznamu USA.

Rusko si cesty českého prezidenta mimořádně cení, protože kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise byl Zeman jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který byl v době oslav v Moskvě přítomen. Šéf ruské Státní dumy Sergej Naryškin nedávno ocenil Zemana jako "zodpovědného, čestného a vstřícného člověka, který se nebojí hájit pravdu".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy