Zeman se sešel s předsedy SPO, popřál jim štěstí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2014 14:24
Straně popřál v několikaminutovém proslovu úspěch do voleb do Senátu i komunálních voleb.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloše Zeman dnes vystoupil na setkání předsedů místních organizací Strany práv občanů (SPO) v pražském Top Hotelu Praha. Straně popřál v několikaminutovém proslovu úspěch do voleb do Senátu i komunálních voleb.

Zeman je čestným předsedou strany, která dříve nesla název Strana práv občanů - zemanovci.

"Důstojná prohra"

"Přišel jsem, abych vám v kampani a volbách popřál mnoho úspěchů," řekl Zeman. Zároveň uvedl, že "i prohra může být důstojná".

Zeman členům a kandidátům strany řekl, že důležité je, co politik udělá. Špatné podle jeho slov je, když politik pouze slibuje. Strana by si dle něj neměla nic dělat z prohraných loňských voleb do Sněmovny a popřál jí štěstí v "reparátu" za čtyři roky.

"I žák, který u jedné zkoušky propadl, může být nositelem Nobelovy ceny. Ale dá to práci," řekl Zeman s tím, že i Albert Einstein u některé zkoušky neuspěl. Ještě před prezidentovým projevem promluvil předseda SPO Jan Veleba. Ten uvedl, že Zemanův příjezd nebere jako "politiku, ale morální spřízněnost".

Po volbách odešlo 700 lidí

Strana má podle Veleby má 2330 členů, po neúspěchu ve sněmovních volbách ji opustilo 700 lidí. Do senátních voleb na podzim vyšle své zástupce v deseti obvodech.

V senátních volbách bude mít SPO deset kandidátů, osm z nich jsou členy strany, doplní je dva nestraníci. S úspěchem strana podle místopředsedy Mariana Keremidského počítá ve Zlíně, kde kandiduje bývalý šéf slušovického družstva František Čuba.

Strana nominovala mimo jiné také nynějšího senátora Petra Guzianu, který v dubnu opustil ČSSD, a bývalého senátora za sociální demokracii Miroslava Coufala.

V rámci komunálních voleb sestavila kandidátky ve 105 městech včetně Prahy. V kampani se chce strana zaměřit mimo jiné na problém zaměstnanosti nebo přímý vliv občanů na řízení radnic. "Jedním z našich hesel je prosadit přímou volbu starostů, primátorů či hejtmanů," řekl předseda SPO Jan Veleba. Tematicky se chce v kampani zaměřit vždy na tu kterou lokalitu. "Kampaň bude pozitivní," doplnil místopředseda Miloslav Soušek.

 

Právě se děje

Další zprávy