Zeman se po osmi letech omluvil. Podívejte se jak

Veronika Suchá, čtk
20. 6. 2007 9:46
Novináře Brezinu nařkl expremiér z korupce.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Miloš Zeman se dnes v inzerátu v Mladé frontě DNES omluvil novináři Ivanu Brezinovi, jejich spor tak po osmi letech skončil.

Zeman tehdy Brezinu obvinil, že za peníze energetické společnosti ČEZ psal články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

"Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu, a za to, že jsem ho nařkl z korupce," stojí v textu Zemanovy omluvy.

Inzerát, který si Miloš Zeman na základě výroku soudu musel koupit
Inzerát, který si Miloš Zeman na základě výroku soudu musel koupit | Foto: Aktuálně.cz

Zároveň má tento týden bývalý premiér zaplatit Brezinovi odškodné ve výši 50.000 korun a uhradit mu náklady soudního sporu. Ty činí dalších skoro 50.000 korun.

Tyto kroky Zemanovi letos v dubnu nařídil Vrchní soud v Praze. Soudní peripetie případu ale byly velmi složité.

Brezina si stěžuje na průtahy, zvažuje i Štrasburk

Vrchní soud původně v prosinci 2001 naopak rozhodl a Nejvyšší soud to potvrdil, že se Zeman omlouvat nemusí, protože jen pravdivě citoval chybnou informaci ředitele společnosti ČEZ. Brezina měl naopak Zemanovi uhradit soudní výlohy.

Ústavní soud ale tento rozsudek zrušil. Skupina novinářů tehdy uspořádala na Brezinu sbírku a na konto Premiér se sešlo 37.150 korun. Brezina oznámil, že tyto peníze vrátí na konto.

Výřez novinové stránky, na níž vyšel inzerát s omluvou
Výřez novinové stránky, na níž vyšel inzerát s omluvou | Foto: Aktuálně.cz

Brezina podal zhruba před měsícem ministerstvu spravedlnosti žádost o přiznání zadostiučinění. Je přesvědčen, že byla tato kauza projednávána nezvykle dlouho, a tím bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces.

Chce také zjistit jakou roli u rozsudků Vrchního soudu z roku 2001 a Nejvyššího soudu z roku 2003 hrála politická objednávka. Pokud mu ministerstvo nevyhoví, chce se obrátit na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku.

Proč se to stalo

Zeman v červnu 1999 novinářům jmenoval Brezinu jako příklad zkorumpovaného žurnalisty. "Když si přejete nějaké konkrétní důkazy o korupci novinářů, dovolte, abych vám jeden dal," uvedl v roce 1999 Zeman Brezinovo obvinění z korupce. Brezina v tisku sice obhajoval jadernou energetiku.

Nikdy se však neprokázalo, že by to dělal na základě smlouvy s ČEZ nebo za peníze společnosti. Městský soud dal v roce 1999 za pravdu novináři s tím, že jej Zeman svým výrokem poškodil. Jeho rozsudek ale zrušil Vrchní soud v Praze a Brezina neuspěl ani v roce 2003 s dovoláním u Nejvyššího soudu. K obratu došlo až po rozhodnutí Ústavního soudu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy