Zeman se nestydí vyznamenávat udavače, o Vlkovi účelově lže, zastaly se kardinála desítky osobností

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 6. 2017 17:56
Zástupci projektu Paměť národa a desítky dalších osobností se opřeli do Miloše Zemana kvůli jeho prohlášení, že nevyhoví návrhu Senátu vyznamenat kardinála Miloslava Vlka u příležitosti výročí vzniku republiky 28. října na Pražském hradě. Prezident řekl, že Vlk udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší. Paměť národa to považuje za lež. Navíc připomíná, že prezident vyznamenával bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti nebo někdejší komunistické ministry.
Zesnulý kardinál Miloslav Vlk.
Zesnulý kardinál Miloslav Vlk. | Foto: Jan Langer

Praha - Zástupci projektu Paměť národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků na klíčové události 20. století, razantně zkritizovali českého prezidenta Miloše Zemana za jeho prohlášení, že nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk "udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší".

"Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," napsali do prohlášení zástupci Paměti národa a další osobnosti.

Mezi desítkami signatářů textu jsou kromě předsedy Paměti národa Jana Dobrovského například zpěvák Jaroslav Hutka, filosof Daniel Kroupa, bývalý diplomat Michael Žantovský, dokumentaristka Olga Sommerová či astronom Jiří Grygar.

Zeman před pár dny oznámil, že nevyhoví návrhu Senátu vyznamenat kardinála Vlka u příležitosti výročí vzniku republiky 28. října na Pražském hradě.

Vlk byl za minulého režimu pronásledován komunisty, kteří se jej snažili přemluvit ke spolupráci. "Jako kněz obstál a raději než ztratit čest a loajálně režimu sloužit, léta pracoval jako umývač výloh," pokračují kritici.

Hrad na prohlášení Paměti národa reagoval prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Je to součást volební kampaně," uvedl mluvčí.

"Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží," vysvětlují v textu zástupci Paměti národa s tím, že kardinál Vlk se po roce 1989 zasazoval o navrácení komunisty ukradeného majetku a podporoval restituce. Paměť národa z toho, že byl zestátněný majetek vrácen až čtyřiadvacet let po pádu totalitního režimu, obviňuje politické populisty, mezi které "bohužel patří i Miloš Zeman, který v minulosti neváhal vyznamenat spolupracovníky totalitního režimu".

Paměť národa ještě dodává, že chování prezidenta nelze přejít konstatováním, že udělování vyznamenání je jeho výsostnou pravomocí vyplývající z ústavy.

"Vážnost těchto ocenění se mimo jiné odvozuje od toho, kdo je jejich nositelem. Nejvyšší státní vyznamenání má vyjadřovat úctu a respekt k hodnotám, za které bojovaly a umíraly generace před námi. V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů," uzavírají signatáři.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy