Zeman se nestydí vyznamenávat udavače, o Vlkovi účelově lže, zastaly se kardinála desítky osobností

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 6. 2017 17:56
Zástupci projektu Paměť národa a desítky dalších osobností se opřeli do Miloše Zemana kvůli jeho prohlášení, že nevyhoví návrhu Senátu vyznamenat kardinála Miloslava Vlka u příležitosti výročí vzniku republiky 28. října na Pražském hradě. Prezident řekl, že Vlk udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší. Paměť národa to považuje za lež. Navíc připomíná, že prezident vyznamenával bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti nebo někdejší komunistické ministry.
Zesnulý kardinál Miloslav Vlk.
Zesnulý kardinál Miloslav Vlk. | Foto: Jan Langer

Praha - Zástupci projektu Paměť národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků na klíčové události 20. století, razantně zkritizovali českého prezidenta Miloše Zemana za jeho prohlášení, že nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk "udělal vše pro to, aby spory mezi státem a církví byly co největší".

"Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," napsali do prohlášení zástupci Paměti národa a další osobnosti.

Mezi desítkami signatářů textu jsou kromě předsedy Paměti národa Jana Dobrovského například zpěvák Jaroslav Hutka, filosof Daniel Kroupa, bývalý diplomat Michael Žantovský, dokumentaristka Olga Sommerová či astronom Jiří Grygar.

Zeman před pár dny oznámil, že nevyhoví návrhu Senátu vyznamenat kardinála Vlka u příležitosti výročí vzniku republiky 28. října na Pražském hradě.

Vlk byl za minulého režimu pronásledován komunisty, kteří se jej snažili přemluvit ke spolupráci. "Jako kněz obstál a raději než ztratit čest a loajálně režimu sloužit, léta pracoval jako umývač výloh," pokračují kritici.

Hrad na prohlášení Paměti národa reagoval prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Je to součást volební kampaně," uvedl mluvčí.

"Není to poprvé, co prezident Miloš Zeman nedávno zesnulého kardinála veřejně dehonestoval účelovou lží," vysvětlují v textu zástupci Paměti národa s tím, že kardinál Vlk se po roce 1989 zasazoval o navrácení komunisty ukradeného majetku a podporoval restituce. Paměť národa z toho, že byl zestátněný majetek vrácen až čtyřiadvacet let po pádu totalitního režimu, obviňuje politické populisty, mezi které "bohužel patří i Miloš Zeman, který v minulosti neváhal vyznamenat spolupracovníky totalitního režimu".

Paměť národa ještě dodává, že chování prezidenta nelze přejít konstatováním, že udělování vyznamenání je jeho výsostnou pravomocí vyplývající z ústavy.

"Vážnost těchto ocenění se mimo jiné odvozuje od toho, kdo je jejich nositelem. Nejvyšší státní vyznamenání má vyjadřovat úctu a respekt k hodnotám, za které bojovaly a umíraly generace před námi. V žádném případě státní vyznamenání nesmí sloužit k vyřizování osobních a politických účtů," uzavírají signatáři.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy