Zeman: Rozdělení agentury je nesmysl, podporuji stávkující

ČTK Kristýna Greplová, ČTK
13. 5. 2015 13:11
Prezident se také tvrdě opřel do ministra Dienstbiera, který před pár týdny odvolal z čela vládní agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Matej Slávik

Olomouc - Miloš Zeman podporuje zaměstnance vládní agentury pro sociální začleňování, kteří vstoupili do stávky. "Já sympatizuji s těmi, kdo vstoupili do stávky, a považuji stávku za naprosto legitimní prostředek vyjádření odporu proti nesmyslnému rozhodnutí," uvedl český prezident při zahájení návštěvy Olomouckého kraje.

Podle něj nebyl pro rozdělení agentury, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádný věcný důvod.

"Lidé, jejichž sebevědomí je podstatně vyšší než jejich schopnosti, nesnášejí ve svém okolí, jako své podřízené, lidi, kteří jsou chytřejší a schopnější než oni sami," rýpnul si Zeman do ministra.

"Pan prezident evidentně nevynechá žádnou příležitost k mé kritice, což vychází z naší vzájemné animozity. Bohužel o této kauze téměř nic neví, ani se nesnažil ode mne či mého úřadu zjistit podrobnosti," sdělil přes svou mluvčí ministr.

Podle něj o prezidentově zájmu na začleňování nesvědčí jeho výroky o integraci romských školáků či postižených. Zeman například v lednu řekl, že je proti tomu, aby děti s určitým handicapem byly ve třídách se zdravými.

Reorganizace agentury se odkládá

Vztahy mezi Zemanem a Dienstbierem jsou napjaté dlouhodobě. Dienstbier byl Zemanův protikandidát v prezidentské volbě a je jeho častým kritikem.

Hlava státu zas kritizuje ministra pro lidská práva, který mimo jiné navrhl omezení prezidentových pravomocí.

Pracovníci agentury žádají pro svou instituci samostatnost a nezávislost na ministrovi. Jejich spor s Dienstbierem vyvolalo odvolání jejich šéfa Martina Šimáčka, neshody kolem využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů i chystaná reorganizace. Změny ministr zatím odsunul na leden.

Protestující pracovníci agentury žádali o jednání premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Stávku po jednom dni přerušili zatím do 19. května, kdy je předseda vlády přijme.

O dalším postupu pak rozhodnou 20. května. Dvě desítky zaměstnanců jsou připraveny podat výpověď.

Agentura působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier.

 

Právě se děje

Další zprávy