Zeman prozradil teroristům, proti jakým jedům se Česko umí bránit, varují experti

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 5. 2018 6:28
Vyzrazením tajné informace o testování stopového množství nervově paralytických látek mohl prezident Miloš Zeman ohrozit životy vojáků aliančních protichemických jednotek anebo i civilistů, varují odborníci.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Experti varují, že vyzrazení tajné zprávy o tom, že se v Česku v malém množství syntetizoval jed novičok, může mít vážné dopady.

"Z úst prezidenta republiky Miloše Zemana nemělo nikdy zaznít, že jsme kvůli detekci a ochraně lidí syntetizovali v laboratorním množství nervově paralytickou látku A-230. Prezidentův laický komentář tajných otázek může pak vést k lidským obětem a jen těžko představitelnému utrpení," varuje bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.

Potenciálnímu útočníkovi jsme podle něj sdělili, proti jakým jedům máme či hledáme ochranu. "A to je velký průšvih," míní generál.

S Šedivého závěry souhlasí i špičkový evropský expert na ochranu proti zbraním hromadného ničení, jenž si kvůli své citlivé specializaci nepřeje být jmenován: "Případní protivníci či teroristé musejí nad Zemanovými slovy jásat. Uvedením testovaných látek jim jednoduše prozradil, na jaké úrovni je naše ochrana proti nervově paralytickým jedům, proti nimž se umíme bránit, a jakým směrem se český výzkum ve zjišťování těchto látek a ochraně lidí ubírá. A 'poradil' jim i to, aby tedy při možném útoku použili jiný typ (aliančními experty dosud nezkoumané) látky."

"S podobnou trestuhodnou naivitou jsem se v tomto oboru ještě nesetkal. Navíc jsme svědky až neuvěřitelně zmateného pletení pojmů a odborných termínů, kdy se testování mikrogramového množství jedů v laboratoři zaměňuje nekompetentně za výrobu chemických zbraní," dodal vědec. 

Když Zemana cituje Kreml, tak už to není groteska

Odborníci si podle experta tento groteskní galimatyáš už nějak přeberou. Laická veřejnost však musí být z protichůdných a nekvalifikovaných informací od prezidenta Zemana zmatena. A možná i vystrašena.

"Potencionální útočník díky Hradu ví i to, že jsme se při výzkumu detekce a ochrany proti novičoku k této látce zřejmě ještě nedostali (britští experti označili novičok, který byl v Salisbury použit proti někdejšímu ruskému špionu Sergeji Skripalovi a jeho dceři, jako látku A-234, pozn. red.)," připomíná generál Šedivý. A dodává: "Groteska to přestává být ve chvíli, kdy se její pointa hodí do krámu ruskému ministru zahraničí (Sergeji) Lavrovovi."

Nervově paralytickou látku novičok vyvinul Sovětský svaz v sedmdesátých letech minulého století jako zcela nový a tehdejšími detekčními prostředky armád NATO nezjistitelný jed, proti němuž tudíž neexistovala účinná ochrana.

Sovětům se tak podle bývalého šéfa rozvědky Generálního štábu Františka Štěpánka podařilo obejít mezinárodní úmluvu o zákazu chemických zbraní.

"Mohu se jen domýšlet, proč prezident Zeman zpochybňuje laickými komentáři závěry ve světě uznávaných expertů, jako je například šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, anebo i českého ministerstva zahraničí či obrany. Vytváří tím ostudnou paralelní story, která nás v očích spojenců diskredituje," míní Štěpánek, někdejší národní představitel při velení NATO.

Jednal prezident v dobré víře, anebo vědomě nahrál Kremlu?

Zatímco se tedy k novičoku vyjadřuje nekvalifikovaně kdekdo, ruští chemičtí experti a možná i teroristé si nejspíše skládají mozaiku o českých schopnostech detekovat a chránit se před jen obtížně zjistitelnými nervově paralytickými látkami. A to je podle expertů ten největší průšvih.

"Každý stát si chrání informace o úrovni své ochrany. A tím spíše proti chemickým otravným látkám. Od nynějška ovšem s výjimkou Česka," konstatuje generál Šedivý.

Prezident Zeman se podle něj dopustil ještě dalšího faux pas: zpochybnil důvěryhodnost Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství.

Pokud byly podle prezidenta ve zprávách těchto služeb rozpory, měl svolat experty a zeptat se jich.

"To se ale, bohužel, nestalo. Načež prezident za tyto služby - třebaže zřejmě v dobré víře - laicky a nesprávně interpretoval výsledek jejich tajných zpráv. Poškodil tím nejenom obě zpravodajské služby, ale i kredit Česka v očích spojenců. Neměl se do toho vůbec pouštět," míní bývalý šéf Generálního štábu. On osobně věří výsledkům práce BIS, protože má k dispozici mnohem širší spektrům informací než Vojenské zpravodajství.

Politický geograf Michael Romancov nicméně dobrým úmyslům prezidenta Zemana nevěří. "Vědomě poškodil Česko v očích spojenců. Co jiného si o tom myslet? Jinak si prezidentova slova vysvětlit neumím. A není to poprvé, kdy svými výroky nahrává Moskvě. Místo aby upevňoval pozici státu, který zastupuje - a tedy i vůči spojencům -, tak dělá pravý opak," sdělil.

Mimo jiné i proto už podle Romancova českého prezidenta nikdo z vlivných západních politiků nepřijme. "Takže se stále více obrací na východ k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi," soudí analytik.

VIDEO: Zemanovo tvrzení o novičoku? Takové informace nemám, je to překvapující, říká Babiš.

Musíme se zeptat tajných služeb, jak to myslely, říká premiér v demisi Andrej Babiš | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy