Zeman osobně provede čínského prezidenta Si Ťin-pchinga českou expozicí v Šanghaji

ČTK ČTK
1. 11. 2018 15:56
Česká republika a české firmy budou mít na veletrhu China International Import Expo pro svou prezentaci k dispozici plochu kolem 590 metrů čtverečních.
Si Ťin-pching a Miloš Zeman při setkání v Praze.
Si Ťin-pching a Miloš Zeman při setkání v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman by měl na čínském dovozním veletrhu, který začíná v pondělí v Šanghaji, osobně provést čínského prezidenta Si Ťin-pchinga českou národní expozicí. Česká republika a české firmy budou mít na veletrhu China International Import Expo pro svou prezentaci k dispozici plochu kolem 590 metrů čtverečních. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala agentura CzechTrade.

Národní expozice by měla prezentovat české průmyslové dědictví a úspěšné obory. "Na expozici budou mimo jiné exponáty ze skláren Moser a Rückl Crystal, modely automobilek Škoda a Tatra Trucks nebo klavír společnosti Petrof. Dále budou zastoupeny i segmenty hraček, letectví a potravinářství," uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Expozice má být podle dřívějších zpráv koncipovaná jako otevřený, sdílený prostor, který bude sloužit ke komplexnímu představení ČR v oblastech průmyslu a obchodu, investic, cestovního ruchu, zemědělství a gastronomie, kultury a vzdělávání.

Zemana do Číny doprovodí několik členů vlády, například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Hospodářská komora ČR přiveze do Číny šedesátičlennou podnikatelskou delegaci, další desítka firem se připojí přímo v Číně. Podnikatele čeká business fórum i dvoustranná jednání s čínskými partnery.

Český prezident podle agentury plánuje osobně provést Si Ťin-pchinga českou národní expozicí. Součástí programu bude i ochutnávka tradiční české gastronomie z restaurace Krajánek, která sídlí v Šanghaji. Zemana na jeho čtvrté návštěvě Číny ve funkci prezidenta čeká i bilaterální jednání s jeho čínským protějškem, ale také schůzky s primátorem Šanghaje a místními politiky.

Zemanův program v Číně by měl zahájit nedělní banket, na kterém budou Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan hostit vrcholné představitele několika desítek zemí. Podle serveru South China Morning Post se akce zúčastní například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán.

Veletrh se koná od 5. do 10. listopadu. Akce se uskuteční v areálu National Exhibition and Convention Center v Šanghaji, což je jeden z největších výstavních komplexů na světě s 13 halami a krytou výstavní plochou o výměře 400.000 metrů čtverečních.

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

Video: Nový šéf diplomacie míří do Číny, lidská práva ale nezmíní

Jsem plnohodnotný ministr, prezidenta se nebojím, vedu s ním dialog, říká ministr zahraničí z ČSSD Tomáš Petříček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy