Stav ministerstva je nedobrý, vstoupím do toho energicky, slíbil Zaorálek Zemanovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2019 16:25
Kandidát na ministra kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v pondělí sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Zeman s ním chtěl jednat předtím, než ho jmenuje do čela ministerstva kultury. Jmenování je v plánu v úterý odpoledne na Pražském hradě. Podle Zaorálka se nebavili o konkrétních věcech, ale spíše v obecné rovině. Zaorálek uvedl, že o své odbornosti prezidenta přesvědčovat nijak nemusel.
Komentář Lubomíra Zaorálka po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech | Video: ČTK

"Připadá mi, že současný stav ministerstva kultury je nedobrý. Je třeba do toho vstoupit energicky," řekl Zaorálek prezidentovi na úvod setkání. Podotkl, že Zemana připravoval na možnost, že se nemusí ve všem shodnout a že není vyloučeno, že spolu půjdou do sporu.

Nicméně Zaorálek uvedl, že o své odbornosti prezidenta přesvědčovat nijak nemusel. Podle Zaorálka se nebavili o konkrétních věcech, ale spíše v obecné rovině. "Pan prezident mi řekl, že mu leží na srdci osud českých památek, kterých hodně chátrá. Budu se snažit jich zachránit co nejvíc," slíbil Zaorálek.

Z konkrétních věcí Zaorálek zmínil řešení bezvládí v Národní galerii, které by chtěl vyřešit s pomocí lidí z umělecké sféry. Nevyloučil, že bude třeba vypsat nové výběrové řízení na obsazení postu ředitele.

Zaorálek dále dodal, že mu vadí, že kultuře není věnován dostatečný prostor. "V poslední době je pro politiku kultura vnímána jako okrajová. To mi vadí a irituje mě to," řekl Zaorálek.

Zaorálek řekl, že počítá s tím, že se sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou kvůli rozpočtu. "Měli bychom se držet toho, co se slíbilo," řekl kandidát na ministra s tím, že podrobněji chce o svých plánech mluvit v úterý po jmenování.

Ochrana veřejného sektoru

Pro exministra zahraničí a volebního lídra ČSSD posledních sněmovních voleb bude důležitá ochrana veřejného sektoru ve chvíli, kdy se podle něj zdá, že o všem rozhodují peníze. Ke své kandidatuře uvedl, že mu situace vzniklá otálením Zemana se jmenováním ministra kultury přišla nesnesitelná. Dříve odmítal do menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) vstoupit.

"Bylo těžké pro mne hledat důvody," uvedl Zaorálek v Lidovém domě na dotaz, co ho vedlo ke změně postoje. Po rozhovoru s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem podle svých slov vzal v úvahu, že sporem o jmenování ministra je ochromena vláda i ministerstvo kultury. Zmínil také, že je třeba rozlousknout situaci, která vyplývá ze snahy prezidenta chovat se jako v poloprezidentském systému.

Ke svým prvním krokům na ministerstvu kultury se před jmenováním do úřadu vyjadřovat nechtěl. Před pátečním jednáním předsednictva ČSSD řekl, že chce mít možnost otevřít opět vyjednávání o rozpočtu ministerstva kultury. Je si téměř jist, že peníze v kapitole chybí, chce ale nejprve podrobně nastudovat kde a kolik.

Nominaci Zaorálka ohlásil předseda ČSSD Hamáček minulý týden poté, co se kandidatury na ministra kultury vzdal místopředseda strany Michal Šmarda. Toho odmítl Zeman jmenovat a poté se k jeho námitkám přidal i Babiš. Zaorálek ve funkci nahradí Antonína Staňka (ČSSD), který v čele ministerstva skončil k 31. červenci. Vyřešit by se tak měl spor o ministra kultury, který trval přes čtvrt roku a během kterého podle některých ústavních právníků prezident porušoval ústavu. Zeman se pohyboval mimo ústavu i podle Hamáčka. Naopak Babiš tvrzení, že byla porušena ústava, odmítá.

Zaorálek v minulosti patřil k lidem blízkým Zemanovi, později ale jejich vztahy ochladly. Zaorálkovo jméno bylo v roce 2003 zmiňováno mezi těmi, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení hlavou státu. Prezidenta Zaorálek několikrát kritizoval v době, kdy byl ministrem zahraničí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy