Zeman pozval do Česka Putina. Přijet má i Porošenko

Domácí Lucie Stuchlíková ČTK Domácí, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 17:49
Putin by měl přijet spolu s představiteli dalších tří mocností druhé světové války při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman pozval na Hrad ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin by měl přijet spolu s představiteli dalších mocností druhé světové války při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, které připadá na 27. leden.

Účast ruské hlavy státu ani dalších politiků zatím není potvrzená. "Vše je v jednání," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Tisíce lidí protestovaly 17. listopadu proti Zemanovu přístupu k Rusku.
Tisíce lidí protestovaly 17. listopadu proti Zemanovu přístupu k Rusku. | Foto: Martin Fendrych

Podle Ovčáčka pořádají připomínku holocaustu v Praze významné židovské organizace. "Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky," uvedl mluvčí s tím, že prezident nechce, aby akce byla spojována s aktuální politickou situací.

Případnou návštěvu zatím nechce potvrdit ruská, francouzská, americká ani britská ambasáda. Podle programu konference by ale mezi hlavní řečníky akce měli kromě Zemana a Putina patřit také francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause bylo pozváno celkem deset prezidentů, mezi nimi také ukrajinská hlava státu Petro Porošenko.

Český premiér Bohuslav Sobotka, který je momentálně na návštěvě USA, vzkázal, že pozvání Putina je při této příležitosti zcela v pořádku. "To, že prezident pozval zástupce zemí tehdejší protinacistické koalice, včetně Ruska, vychází z historické pravdy a nesporných zásluh, které má Rusko na porážce nacismu. Stejně se zachoval uprostřed ukrajinské krize například francouzský prezident při oslavě výročí vylodění v Normandii," dodal český premiér.

"Já chápu, že ta věc je v těchto dnech, týdnech a měsících velmi citlivá, ale je strašně důležité, aby se to pozvání ruského prezidenta nevytrhávalo z kontextu," řekl také dnes Sobotka novinářům po návštěvě washingtonského Muzea holokaustu. "Pokud se pan prezident rozhodl pozvat hlavy států vítězných velmocí, patří to k výročí," poznamenal s tím, že vláda akci podpoří.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který je v těchto dnech také na návštěvě Spojených států, řekl, že je třeba se z historie poučit a nemyslet si, že to, co se stalo před 70. lety, a co se děje dnes, nemá žádnou souvislost. K věci je podle něj třeba přistupovat citlivě. I on ale upozornil, že nelze Zemanovu pozvánku vytrhávat z historického kontextu.

Jeho stranická kolegyně, europoslankyně Michaela Šojdrová se společně s europoslanci za TOP 09 a STAN připojila k prohlášení, které pozvání Putina odsuzuje. "Takové pozvání nemůže vyznít jinak než jako projev náklonnosti a sympatií k současné agresivní politice Ruska na Ukrajině," uvedli v prohlášení. "Na tom nic nemění skutečnost, že pozvání se týká účasti na připomínce 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, které je zároveň mezinárodním dnem boje proti holokaustu," doplnili.

Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana
0:25
Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana | Video: Rádio Svobodná Evropa

Napjaté vztahy Polska a Ruska

Putin byl pozván také na nedávné oslavy Slovenského národního povstání, nakonec ale místo něj přijel ministr obrany Sergej Šojgu. Na protest proti přítomnosti člena ruské vlády na akci nepřijel polský prezident Bronislaw Komorowski, jehož země má kvůli ukrajinské krizi s Ruskem velmi napjaté vztahy.

Polsko, na jehož území se vyhlazovací tábor nacházel, na 27. ledna chystá vlastní pietu přímo v Osvětimi. O české vzpomínce polská ambasáda informována nebyla. "Od první světové války Osvětim nepatří k naší zemi. Taková pozvání by měl dělat polský prezident, nikoli český," domnívá se šéf zahraničního výboru Sněmovny Karel Schwarzenberg.

I na akci v Osvětimi prý bude pozvána řada světových státníků, seznam zatím ale ambasáda zatím nechce zveřejňovat. Účastnit se jí chce například český premiér. "Osobně se budu snažit zúčastnit vzpomínky jak u nás, tak v Polsku," napsal Sobotka v SMS zprávě.

Podle Krause se může stát, že hlavy státu nejdříve absolvují program v Česku, který zahrnuje návštěvu Hradu a pietu v Terezíně, a poté se přesunou do Polska.

Zpráva o Putinově návštěvě přišla jen dva dny poté, co prezident vystoupil v pořadu ruského Prvního kanálu. Prokremelská televizní stanice ho představila jako disidenta a bojovníka za lidská práva. Zeman v rozhovoru znovu zkritizoval sankce proti Rusku.

Na konci září Zeman vystoupil také na fóru Dialog civilizací, které pořádal šéf ruských železnic, ministr dopravy, bývalý rozvědčík KGB a Putinovi blízký muž Vladimir Jakunin, kterého Zeman považuje za svého blízkého přítele. Jakunin je přitom kvůli ukrajinské krizi na americkém a australském sankčním seznamu.

Kromě českého prezidenta, jenž dal přednost ruské akci před jednáním Valného shromáždění OSN v New Yorku, na Rhodos nedorazili žádní významnější státníci. Celou cestu navíc Zemanovi a jeho doprovodu platil pořadatel.

 

Právě se děje

Další zprávy