Zeman na setkání v Lánech podpořil slovenského prezidentského kandidáta Šefčoviče

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2019 21:55
Prezident Miloš Zeman během nedělního setkání v Lánech popřál Maroši Šefčovičovi úspěch ve slovenských prezidentských volbách. Ocenil jeho odborné schopnosti a znalosti, uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po setkání. Druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční v sobotu 30. března. Šefčovičovou soupeřkou bude Zuzana Čaputová, která je podle průzkumů favoritkou voleb.
Setkání českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského prezidentského kandidáta Maroše Šefčoviče na zámku v Lánech.
Setkání českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského prezidentského kandidáta Maroše Šefčoviče na zámku v Lánech. | Foto: ČTK

Maroš Šefčovič se v neděli před schůzkou s českým prezidentem sešel ještě s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Místopředsedu Evropské komise ve volbách podporuje nejsilnější slovenská vládní strana Směr - sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Hamáček napsal, že Šefčoviče pokládá nejen za osobního přítele, ale zejména za zkušeného politika s obrovským mezinárodním rozhledem a kontakty. "Popřál jsem mu hodně síly do závěrečné fáze prezidentské kampaně," dodal.

Návštěva Maroše Šefčoviče u českého prezidenta vyvolala na sociálních sítích dohady, zda nejde o nemístné zasahování do slovenských voleb. Šefčovič však nebyl prvním kandidátem na prezidenta, kterého Zeman přijal. V září 2016 se sešel s rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem, který stejně jako Šefčovič o schůzku sám požádal.

Hofer původně v květnových prezidentských volbách těsně prohrál s Alexanderem Van der Bellenem. Rakouský Ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman krok uvítal a Hofera podpořil. Jejich setkání na Hradě pak někteří politici a komentátoři označili za zásah do rakouské volební kampaně. Opakované prezidentské volby v prosinci vyhrál Van der Bellen.

VIDEO: Prezidentský kandidát Šefčovič má problémy vyjmenovat desatero. 

Maroš Šefčovič cituje Boží přikázání. | Video: Politika na Slovensku
 

Právě se děje

Další zprávy