Zeman podle Schillerové podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale pouze na dva roky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 9. 2020 14:48
Prezident Miloš Zeman podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní daně z příjmů, ale pouze na dva nejbližší roky. Další vláda by se měla touto změnou zabývat znovu, řekla ministryně novinářům po debatě prezidentova expertního týmu v Lánech s představiteli vlády.
Ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: ČTK

Miloš Zeman před nedělním jednáním plánované opatření kritizoval, uvedl, že odhadovaný výpadek příjmů ve výši 70 až 90 miliard korun považuje za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu.

"Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmů z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek," napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl také, že expertní tým projednal návrh státního rozpočtu na rok 2021. "Byla oceněna výše schodku a naopak kritizováno snížení investic," napsal mluvčí.

Ministryně financí Alena Schillerová v neděli do Lán dorazila s prvním návrhem rozpočtu na příští rok. České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala však přitom další možná opatření proti koronaviru ani potenciální výpadek způsobený zrušením superhrubé mzdy.

Před schvalováním se schodek pravděpodobně výrazně prohloubí kvůli dalším opatřením přijímaným v souvislosti s koronavirem, řekla ČT ministryně. Podle jejího nedělního vyjádření tak jde o teoretické číslo, které se nezakládá na realitě, bude se měnit i podle poslední makroekonomické predikce. Údaj o reálném schodku ale odmítla zveřejnit, uvedla, že až ho řekne, bude si za ním již chtít stát.

Před novináři dodala, že podporu pro zrušení superhrubé mzdy a schodek rozpočtu bude hledat v koalici i u KSČM, která kabinet toleruje. Naopak pro ni není tématem odložit snížení daně na rok 2022.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmů se vládní ANO a ČSSD domluvily koncem srpna. Podle dohody by měla zároveň zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 000 korun měsíčně. Alena Schillerová v neděli uvedla, že za takového předpokladu by se v budoucnu nesměly zvyšovat platy státních zaměstnanců s výjimkou učitelů.

VIDEO: Ministryně Maláčová o schodku rozpočtu. 

Důchody jsou nízké, těch 15 miliard na příspěvek tvoří jen tři procenta schodku, hájí utrácení ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy