Zeman podepsal zákon o přestupcích. Urážka policisty nebo úředníka vyjde až na 10 tisíc

ČTK ČTK
23. 6. 2016 16:21
Prezident Zeman podepsal nový zákon o některých přestupcích, který zvýší pokuty za ně až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 tisíc korun. Místo 10 tisíc bude muset nově zaplatit občan až 50 tisíc korun, pokud by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj. Státní úřady se v posledních letech zabývaly více než 250 tisíci přestupky a udělily za ně pokuty kolem 700 milionů korun.
Pokutující policista, ilustrační foto
Pokutující policista, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Pokuty za některé přestupky se zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 tisíc korun. Změny přinese od 1. července příštího roku nový zákon o některých přestupcích, který podepsal prezident Miloš Zeman.

Desetinásobně na 100 tisíc korun se zvýší maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně tak se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Místo 10 tisíc bude muset nově zaplatit občan až 50 tisíc korun, pokud by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, případně mu požadovaný údaj zatajil kvůli získání neoprávněné výhody. Stejná sankce bude nově hrozit za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Až 50 tisíc korun bude místo vládou navrhovaných 20 tisíc korun nově hrozit také za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem. Sankci budou podléhat občané, ale i firmy a živnostníci. Za opakované páchání takového přestupku by se pokuta mohla zvýšit o dalších 20 tisíc na 70 tisíc korun.

Na 10 tisíc korun zákon zvyšuje maximální pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu, jakož i "znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci".

Státní úřady se v posledních letech zabývaly více než 250 tisíc přestupky a udělily za ně pokuty kolem 700 milionů korun. Asi jeden milion přestupků ročně v minulých letech řešila policie, která za ně v posledních třech letech vždy rozdala pokuty za více než 400 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy