Zeman podepsal novelu, která má přinést spravedlivější rozdělování peněz na sport

ČTK ČTK
7. 7. 2016 16:11
Spravedlivější rozdělování státních dotací sportovním organizacím by měla přinést novela, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. Předloha předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací, sportovců a sportovních zařízení, který povede ministerstvo školství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, podle níž se všechny sportovní organizace, které chtějí žádat o státní dotace, budou povinně registrovat v rejstříku ministerstva školství. Novinka by měla přinést spravedlivější rozdělování podpory na sport.

Ve veřejně dostupném seznamu budou kromě velikosti členské základny, která je pro rozdělování peněz klíčová, také například údaje o počtu trenérů. Sumarizace ministerstvu pomůže zjistit, jak se jednotlivá sportovní odvětví vyvíjejí. 

Zákon dále stanoví, že státní podporu nesmí dostat osoba, která v minulých třech letech porušila opakovaně nebo závažným způsobem pravidla boje proti dopingu nebo program prevence ovlivňování výsledků sportovních soutěží. Překážkou k poskytnutí dotace bude taky pravomocné odsouzení za nekalosti ve sportu nebo za dotační podvod.

Vlastní sportovní plány budou podle novely zpracovávat stát, kraje i obce. Státními prioritami mají být podpora sportu dětí a mládeže a jejich trenérů a taky sportovních reprezentantů. Krajské a obecní plány budou obsahovat objem peněz nutný k jejich naplnění.

Předloha uzákoní pravidla pro poskytování podpory významným sportovním akcím. Organizátoři budou muset předkládat studii proveditelnosti, která zahrne například náklady akce a požadavky na stát ohledně bezpečnosti nebo dopravy. Studie bude muset obsahovat i plány na další využití případných nových sportovišť.

Podle důvodové zprávy nebude mít předloha přímé dopady na veřejné rozpočty včetně státního. Naopak představuje podle vlády nástroj k možným úsporám díky zakotvení konkrétnějších pravidel podpory sportu.

 

Právě se děje

Další zprávy