Zeman podepsal novelu autorského zákona, ochrana bude delší

ČTK ČTK
9. 10. 2014 11:10
Podle ministerstva kultury tak budou mít hudebníci užitek ze svých raných nahrávek i ve stáří.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu autorského zákona, která kvůli směrnicím Evropské unie prodlužuje dobu ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám z 50 na 70 let. Hoteliéři si současně budou moci podle této novely dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. O připojení Zemanova podpisu informoval mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela má podle ministerstva kultury přispět k tomu, aby hudebníci a zpěváci mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se i práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.

Změní se rovněž počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Doba ochrany v těchto případech neskončí dříve než 70 let po smrti toho z autorů u takto spojených děl, který zemře později.

Pokud ale bude existovat ochrana práva přeživšího autora, začne znova platit doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem.

Znovu chráněn může být například Ježek

Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Novela se týká i takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, tedy takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý, nebo není dohledatelný. Prospěch z nich budou mít instituce, které ve veřejném zájmu budou moci tyto záznamy digitalizovat a zpřístupňovat na internetu. Umožní se tím užití dosud blokovaných děl.

Herman byl původně proti úlevám pro hoteliéry

Úlevy pro hoteliéry začlenil do novely Senát, ačkoli ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se proti nim opakovaně stavěl. Nakonec senátní verzi podpořil v zájmu hladkého přijetí celkové novely a věc chce řešit v rámci obsáhlejší novely autorského zákona, kterou má Parlament projednat příští rok na jaře. Tato novela bude podle ministra připravena tak, aby jednostranně nezvýhodňovala pouze jednu skupinu.

Zastánci zdůvodňovali úlevy tím, že nynější znění zákona nutí platit poplatky i sezonní hoteliéry v době, kdy jejich zařízení například v horských oblastech není v provozu. Mnozí se pozastavovali také nad paušálním stanovením poplatků.

Zeman podepsal i novelu o odpadech

Prezident také podepsal novelu zákona o odpadech. Za deset let tak bude v Česku zakázáno skládkování komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Od ledna příštího roku se navíc zavede ve městech a obcích tříděný sběr kovů a bioodpadu. Změny v odpadové politice budí velkou kritiku.

Zástupci měst a obcí, odpadové firmy i ekologové požadují po ministerstvu životního prostředí, aby novelu zpřesnilo vyhláškami. Podle nich kvůli novele může citelně zdražit odpadové hospodářství. Nedořešený je například prý zákaz skládkování nebo zabezpečení skládek. Novela podle nich výrazně změní směr odpadového hospodářství České republiky. Podle ekologů návrh podporuje spalovny.

Poslanci zákon poslali prezidentovi koncem září, jejich rozhodnutí předcházela zhruba dvouhodinová debata. Odmítli například senátní úpravu předlohy, podle níž by sběrny surovin nesměly vykupovat šrot s výjimkou autovraků od řadových občanů. Senátoři tak chtěli zamezit krádežím kovů. Výkup měl být možný jen od firem a živnostníků, jimž by sběrny platily výhradně bezhotovostně.

Novelu původně navrhl Senát pouze s cílem omezit možnost výkupu kradených kovů formou zrušení krajského souhlasu s provozováním nepoctivých sběren.

Zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2024 přidala do normy Sněmovna. Předloha taky omezí množství materiálu, které může provozovatel skládky použít na její zabezpečení. Bude moci tvořit nejvýše pětinu celkové hmotnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy